Cestovanie

Zmyte svoje hriechy v Gange a preskúmajte náboženské mesto Benáres

Mesto Benáres je súčasťou štátu Uttarpradéš v Indii. Ide o jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete a celkovo patrí medzi najstaršie mestá Indie. Benáres je známym náboženským a kultúrnym centrom, ktoré je úzko spojené s hinduizmom. Veľký význam má rieka Ganga, ktorú hinduisti využívajú pre kúpanie aby v nej zmyli svoje hriechy. Prečo je však Benáres považované za šťastné miesto pre smrť?

Pôvabné mesto Benáres 

Odhaduje sa, že mesto vzniklo okolo jedenásteho storočia pred našim letopočtom. V dnešnej dobe je mesto veľkou metropolou plnou turistov, člnov a pouličných predavačov. Právom je označované za náboženské centrum Indie. Dominantou mesta je Zlatý chrám, o ktorom sa vraví, že ho dal postaviť sám Shiva. V dolnej časti mesta neustále prebiehajú bohoslužby a svätí muži, známi ako Baba zdieľajú svoje skúsenosti a ponúkajú požehnania. Na brehu rieky Ganga, tak môžete objaviť kúzlo hinduistického náboženstva. Benáres, je často označované ako miesto, ktoré ukazuje ľuďom vnímanie sveta z inej perspektívy. 

Okrem toho je Benáres centrom hudby, tanca a umeleckých remesiel. Známe je výrobou hodvábu a brokátov so striebornými a zlatými niťami. Vyrábajú sa tu aj náramky zo skla, mosadzné predmety, výrobky zo slonoviny alebo drevené hračky. Svoj domov tu tiež našlo niekoľko významných umelcov, medzi ktorých patria najmä filozofovia, básnici, spisovatelia a hudobníci.  

Ročne toto mesto navštívia milióny ľudí (zdroj obrázku: canva.com)
Ročne toto mesto navštívia milióny ľudí (zdroj obrázku: canva.com)

Čo navštíviť? 

Mesto Benáres je zaujímavou prehliadkou nádherných chrámov, ktoré tvoria jeho súčasť. Medzi najznámejšie patrí chrám Vishvanatha, ktorý je zasvätený Šivovi. Známy je aj Sankatmochany, pretože v jeho okolí sa nachádzajú stromy plné opíc. Zasvätený je ich bohovi Hanumanovi. Nachádza sa tu viac ako sto ďalších chrámov, ktoré môžu návštevníci mesta objaviť. 

Vishvanatha (Zdroj obrázku: canva.com)
Vishvanatha (Zdroj obrázku: canva.com)

Okrem úžasných duchovných miest sa v Benáres nachádza aj niekoľko trhov a kľukatých cestičiek, ktoré stoja za preskúmanie. Obľúbeným je miestny trh Thateri, kde okrem vynikajúceho indického jedla zoženie aj krásne šperky alebo hodvábne sárí. Taktiež sa tu skvele nakupujú suveníry. 

Pre turistov je pri návšteve mesta zaujímavým sledovanie kremácií, ktoré sú tu každodenným javom. Konajú sa pod holým nebom na verejných miestach, aby ich všetci videli. Popol sa sype priamo do rieky Ganga, aby sa tak rozpustil vo svätej vode. Miestni obyvatelia tento akt považujú sa normálnu súčasť ich život, turistom vo väčšine prípadov otvára oči a núti ich premýšľať inak. 

Oslavy v meste 

Mesto je známe početnými náboženskými slávnosťami, ktoré sú organizované počas celého roka. Známou je napríklad veľká noc boha Šivu zvaná Mahashivaratri. V marci sa pravidelne koná päťdňový festival Dhrupad, ktorý do mesta pritiahne umelcov z celej Indie. Na prelome októbra a novembra je poriadaný festival Bharata Milapa, ktorý je pripomienkou stretnutia pána Ramu s mladším bratom Bharatom po 14 rokoch exilu. Počas novembra a decembra je organizovaný festival Ganga, ktorý je venovaný jej bohyni. Tú všetci hinduisti považujú za posvätnú. Na jej počesť sú tisíce lampiónov umiestnené na hladinu rieky. 

Kúpanie v Gange (zdroj obrázku: canva.com)
Kúpanie v Gange (zdroj obrázku: canva.com)

Mesto šťastné pre smrť 

Mesto Benáres je známe pre svoju náboženskú cestu zvanú Panchakosi. Veriaci hinduisti dúfajú, že sa budú môcť aspoň raz za život vydať touto cestou a ak to bude možné, aby mohli tu mohli zomrieť v starobe. Každoročne túto cestu absolvujú milióny pútnikov. Okrem toho tiež veria, že toto mesto je šťastným miestom pre smrť, pretože sa tu dá dosiahnuť oslobodenie z kolobehu života. Práve to je dôvodom prečo dúfajú, že tu budú môcť v starobe zomrieť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button