Muay Thai má svoj pôvod v Thajsku odkiaľ sa toto bojové umenie rozšírilo do celého sveta. Pri boji bojovníci používajú lakte, päste, údery a kopy. Thajský box má svoje prísne pravidlá a rozhodcov, ktorí sledujú ich dodržiavanie. Prečo teda v mnohých prípadoch víťazstvo neznamená šťastný koniec?
Začiatky bez pravidiel
Thajský box sa vyvíjal niekoľko stoviek rokov. Využíval sa vo vojnách kedy vojak prišiel o zbraň a musel bojovať vlastnými rukami. Po skončení vojen sa boje preniesli na ulicu, kde medzi sebou zápasili muži aby si precvičili svoje schopnosti. Boje bez pravidiel často končili smrťou alebo početnými zraneniami jedného z protivníkov. Šport sa tešil veľkej obľube a tak sa začal formovať a vyvíjať. Z ulíc prešiel do ringov, pribudli rozhodcovia a mnohé pravidlá. Obľúbený kop do slabín, ktorý dokázal dokonale odrovnať súpera bol zakázaný medzi prvými. Bojovníci sa začali rozdeľovať podľa váhy do rôznych kategórií a zápasy sa tak stáli férovejšími.
300 zápasov a roky driny
Je úplne normálne, že niekoľko násobní majstri sveta v Thajskom boxe vyhrajú za svoj život približne 300 zápasov. Tréning sa začína už v skorom veku okolo siedmich až deviatich rokoch. V chudobných rodinách zvyknú takýmto spôsobom deti zvyšovať príjem do rodiny. Často sú to práve rodičia, ktorí rozhodnú, že dieťa sa stane bojovníkom. Život takýchto detí nie je ľahký. Okrem povinnej školskej dochádzky musia dodržiavať prísny harmonogram tréningu a dopĺňať ho silovými tréningami a kondičným cvičením. Toto obdobie mnohí profesionálni bojovníci označujú ako jedno z najťažších.
Nízke zárobky
Na západe je box veľmi populárny a tak si tí najlepší bojovníci môžu zarobiť milióny dolárov. Na východe je situácia iná. Profesionálni bojovníci Muay Thai nezarábajú veľa peňazí. Nezáleží na tom či ide o boj o titul alebo nie, cena sa nemení. Profesionálni bojovníci zarábajú za zápas približne 150 dolárov. Tie najväčšie superhviezdy bojujúce na známych štadiónoch v Bangkoku zarábajú približne okolo 4000 dolárov za zápas. Zarobené peniaze sa často delia medzi ďalších ľudí, ako trénerov, telocvičňu, rodinu bojovníka alebo promotérov. Nizke sumy zárobkov sú dôvodom prečo viacerí bojovníci bojujú niekoľkokrát do mesiaca. Čím viac zápasov sa zúčastnia, tým viac peňazí sa im podarí zarobiť.
Muay Thai a hazard
Pre gamblerov je Muay Thai požehnaním a točia sa v ňom veľké peniaze. Niektorí hráči dostanú možnosť privyrobiť si a schválne prehrajú zápas alebo dostanú tip na súpera, za ktorý neskôr zinkasujú peniaze. Takéto správanie však thajský box prísne zakazuje a braný je ako vážny priestupok. Hráči môžu byť zo zápasu dokonca vylúčený alebo diskvalifikovaný na niekoľko mesiacov až rokov.
Existujú tiež prípady, kedy bol hazard prednejší ako ľudské zdravie. Gambleri chcú vyhrať natoľko, že neváhajú zaplatiť za otrávenie hráčov. Väčšinou zápasníka zradí niekto z jeho okolia, kto mu podá vodu s jedom, ktorá ho síce nezabije, ale počas zápasu výrazne ovplyvní jeho bojové schopnosti.
Šťastný koniec?
Po ukončení aktívnej športovej kariéry bojovníkov Muay Thai čaká tvrdá realita. Často preto víťazstvá neznamenajú vôbec nič. Začnú sa prejavovať staré zranenia a prichádzajú zdravotné problémy. Tie sú len malým zrnkom problémov, ktorým musia zápasníci čeliť. Nevzdelaní, neskúsení sa predierajú svetom a väčšina sa opäť ocitne v chudobe.
Vďaka rastúcej popularite Muay Thai však už existuje niekoľko táborov v Thajsku, kde môžu bývalí bojovníci vyhľadať pomoc. Tam majú možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti z bojov a nadobudnúť nové zručnosti potrebné pre bežný život.