KultúraPikošky

V pyžame do práce? V Číne je možné všetko

Trend nosenia maximálne pohodlného oblečenia do práce získal popularitu na čínskych sociálnych sieťach po tom, čo jedna používateľka zdieľala video, v ktorom predviedla svoj netradičný pracovný outfit. Týmto outfitom je pyžamo, ktoré sa stalo novodobým trendom a do práce v ňom začali chodiť tisíce mladých Číňanov a Číňaniek. Prečo sa pyžamá tešia v Číne takej veľkej obľube a aký dôvod majú mladí ľudia, aby pyžamo nosili do práce sme pre vás zistili v článku.

“Nechutné outfity” sú trendom 

 

Keď v decembri prišlo ochladenie, Cindy Luo začala v kancelárii nosiť svoje mäkké pyžamo cez mikinu s kapucňou. Pohodlné oblečenie na spanie sa pre ňu stalo bežnou voľbou a časom prestala riešiť, či má vrch a spodok zladené, jednoducho si vyberala to, čo bolo najpohodlnejšie.

 

O pár mesiacov neskôr zverejnila svoje fotografie vo vlákne „hrubé oblečenie v práci“, ktoré sa stalo populárnym na Xiaohongshu, čínskej verzii Instagramu. Bola jednou z tisícok mladých pracovníkov v Číne, ktorí s hrdosťou zdieľali fotky, ako v kancelárii nosia tenisky, tepláky a sandále s ponožkami. Pre väčšinu čínskych pracovísk bol tento uvoľnený, „práve som vstal z postele“ vzhľad prekvapivo neformálny. 

 

Hashtag „hrubé oblečenie v práci“ sa rýchlo rozšíril na viacerých čínskych sociálnych sieťach, čím odštartoval neoficiálnu súťaž o to, kto príde do práce v najnevkusnejšom outfite.

 

Pyžamo nahradilo klasické oblečenie (zdroj obrázku: canva.com)
Pyžamo nahradilo klasické oblečenie (zdroj obrázku: canva.com)

 

Klasické oblečenie je zbytočné 

 

Trend nosenia pyžama do práce nabral obrovskú popularitu a preto sa k tejto téme začali pre médiá vyjadrovať aj ľudia, ktorí si ako pracovný outfit vybrali pyžamo. „Chcem si obliekať, čo mi vyhovuje,“ povedal 30-ročný Luo, interiérový dizajnér z Wu-chanu, mesta v provincii Hubei. „Nemyslím si, že má zmysel míňať peniaze na pracovné oblečenie, keď tam väčšinu času len sedím.“

 

Čítajte tiež: Ponožky s dierou sú novým módnym trendom

 

Správanie mladých ľudí v Číne vyvoláva širokú diskusiu o tom, prečo sa nechcú obliekať do práce. „Je to znak pokroku,“ uviedol Xiao Xueping, psychológ z Pekingu. Dodal, že mladá generácia vyrastala v prostredí, ktoré bolo výrazne inkluzívnejšie než to, čo zažili ich predchodcovia, a preto sa naučili uprednostňovať svoje vlastné pocity. Podľa Xiao je nosenie pyžama do práce zodpovedným protestom, pretože ľudia naďalej vykonávajú svoju prácu. 

 

Preč s tradičnými hodnotami 

 

Podľa denníka New York Times trend tzv. „nechutných outfitov“ odráža nesúhlas mladých Číňanov s neustálou snahou a tlakom, ktorý bol charakteristický pre predchádzajúce generácie. V situácii, keď hospodársky rast spomaľuje a ponuka príležitostí je obmedzená, mladí ľudia čoraz viac preferujú prístup nazývaný „ľahnúť si na chrbát“. Tento trend podporuje jednoduchý a bezstarostný životný štýl, ktorý sa vyhýba zbytočným komplikáciám.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button