Kjóto, kultúrne centrum Japonska, je mesto bohaté na históriu a tradície. Preslávené svojimi nádhernými chrámami, sviežimi záhradami a fascinujúcou kultúrou gejš, ponúka Kjóto unikátnu kombináciu starovekého šarmu a modernej dynamiky. S pamiatkami zaradenými do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ikonickými červenými torii bránami a živými festivalmi je toto mesto lákadlom pre milióny návštevníkov ročne.
1. Kjóto je bývalé hlavné mesto
Kjóto bolo v minulosti hlavným mestom Japonska. Od roku 794 do 1868 fungovalo ako cisárske hlavné mesto a malo kľúčovú úlohu pri formovaní politiky, umenia a architektúry krajiny. Kjóto bolo hlavným mestom Japonska dlhšie než akékoľvek iné mesto, celých 1 074 rokov. Preto si vyslúžilo prezývku „Tisícročné hlavné mesto“.
2. Pôvodne malo mesto iný názov
Pôvodný názov Kjóta bol Heiankyo, čo znamená „Hlavné mesto mieru“, ale neskôr sa začalo používať meno Kjóto, ktoré znamená „Hlavné mesto“. Hoci je Kjóto v súčasnosti na ôsmom mieste medzi japonskými mestami podľa počtu obyvateľov, po mnoho storočí bolo najväčším mestom v krajine a patrilo medzi najľudnatejšie mestá na svete. Odhaduje sa, že v 16. storočí tu žilo približne pol milióna ľudí, čo bolo porovnateľné s veľkosťou niektorých európskych miest tej doby.
3. V minulosti bolo Kjóto najväčším japonským mestom
Historicky bolo Kjóto najväčším mestom Japonska, avšak koncom 16. storočia ho prekonali Osaka a Edo.
4. Viac ako 1 600 budhistických chrámov
Kjóto sa môže pochváliť viac než 1600 budhistickými chrámami. Každý chrám ponúka svoje osobité čaro a duchovný význam. Medzi najvýznamnejšie patrí ikonický Kiyomizu-dera, ktorý zaujme nádhernými panoramatickými výhľadmi. Tento chrám, situovaný na svahu, ponúka úchvatné pohľady na mesto a jeho okolie, a je obzvlášť očarujúci počas obdobia kvitnutia čerešní.
5. Mesto festivalov
Festivaly v Kjóte sú známe nielen v Japonsku, ale aj po celom svete. Medzi najvýznamnejšie patrí Aoi-matsuri, ktorý sa koná začiatkom leta, Gion-matsuri, ktorý prebieha v polovici leta, a Jidai-matsuri, ktorý sa oslavuje na jeseň.
6. 10 000 brán Tori
Fushimi Inari je jedným z najpopulárnejších miest pre fotografov v Japonsku. Na svahu hory sa rozprestiera 10 000 červených brán torii, ktoré boli darované jednotlivcami a firmami v nádeji, že získajú božské požehnanie.
7. Domov prestížnej univerzity
Kjótska univerzita, založená v roku 1897, patrí medzi bývalé cisárske univerzity a je druhou najstaršou v Japonsku. Neustále sa umiestňuje medzi dvoma najlepšími univerzitami v krajine, v prvej desiatke v Ázii a medzi päťdesiatimi najlepšími vysokými školami na svete. Z tejto prestížnej inštitúcie vyšli štyria japonskí premiéri, 19 laureátov Nobelovej ceny a množstvo renomovaných výskumníkov.
8. Hora plná opíc
Arashiyama, malebná oblasť na západe Kjóta, je známa nielen svojimi krásnymi záhradami a historickými pamiatkami, ale aj horou Saruyama, známej ako Opičia hora. Tento prírodný skvost je domovom veľkého množstva divokých opíc, ktoré si získali popularitu medzi návštevníkmi.
9. Gejše a túlavé mačky
Gion je najznámejšou štvrťou gejš v Kjóte, situovanou pozdĺž Shijo Avenue medzi svätyňou Yasaka na východe a riekou Kamo na západe. Táto štvrť je známa svojimi obchodmi, reštauráciami a ochaya (čajovňami), kde sa pravidelne stretávajú geiko (v kjótskom dialekte gejša) a maiko (učnice za geiko).
Aj keď je kultúra gejš často spájaná s Kjótom, možno vás prekvapí, že v tomto meste žijú aj túlavé mačky oblečené ako gejše. Tieto mačky sa prechádzajú ulicami v malých kimonách a majú dokonca svoje vlastné miniatúrne sponky do vlasov.
10. Samurajské reštaurácie
V Kjóte nájdete reštaurácie, kde sa môžete stravovať v autentickom samurajskom štýle. Čašníci sú oblečení ako samuraji a jedlo vám podávajú pomocou tradičných samurajských mečov. Môžete sa tešiť na jedlo pripravené podľa tradičných receptov a servírované s dôrazom na detail, vrátane elegantných prezentácií a samurajských kostýmov personálu.