TOP 10: vecí, ktorými vás Laos prekvapí
Aj napriek tomu, že možno o Laose neviete vôbec nič, túto krajinu si zamilujete. Je jedinou vnútrozemskou krajinou juhovýchodnej Ázie. Súčasťou Laosu je však riečne súostrovie Si Phan Don, známe ako 4 000 ostrovov. To tvoria tisíce malých ostrovov, medzi ktoré patria napríklad Don Kong, Don Det, Don Khon alebo don Som. Oblasťou preteká rieka Mekong a práve na tomto území je možné vidieť vzácnych delfínov Irrawaddy. Tak čo, ste prekvapení? Pre viac zaujímavostí čítajte ďalej.
1. Najväčší export kávy
Espresso, cappuccino, latte alebo akákoľvek iná zrnková káva patrí k najväčšiemu poľnohospodárskemu exportu krajiny. Sopečná pôda, ktorá sa nachádza na náhornej plošine Bolaven vytvára perfektné podmienky pre pestovanie kávy. Kávové plodiny každoročne rastú a expandujú sa nielen po celej krajine, ale aj do zahraničia. Medzi popredné odrody kávy patrí najmä Arabica a Robusta.
2. Laoský hodváb patrí medzi najkvalitnejšie na svete
Laos je po celom svete známy svojim ručne tkaným hodvábom. Hotové výrobky je možné zakúpiť na trhoch po celej krajine. Väčšina tkáčov využíva starodávne techniky tkania, ktorých výsledkom sú hodvábne výrobky tej najvyššej kvality.
3. Národný kvet Laosu
Celým menom Dok Champu je kvetina, ktorá je v Laose považovaná za symbol šťastia a po stáročia je obyvateľmi považovaná za posvätnú. Často sa nachádza v chrámoch, kde predstavuje úprimnosť a radosť zo života. Kvet je známy aj pod názvami Frangipani alebo vedeckým Plumeria Rubra.
4. Lam Vong je tradičný laoský tanec
Kruhový tanec nazývaný Lam Vong je tradičný pre obyvateľov Laosu. Bežne sa vykonáva počas festivalov, miestnych osláv alebo svadieb.
5. Výška obyvateľov Laosu je naozaj nízka
V zozname krajín s najnižším počtom obyvateľov sa Laos umiestnil na druhom mieste. Priemerná výška človeka v Laose je iba 155,89 cm. Tá im však neuberá na ich mierumilovnej povahe, slušnom správaní a veľkorysej pohostinnosti.
6. Najvyššie stromové domy na svete
Trend domov na strome zavítal aj na Slovensku a akutálne sa teda môžete aj v našich končinách ubytovať v jednom z domčekov na strome. V Laose sú však stromové domčeky zaujímavejšie ako u nás. Sú totiž umiestnené vo výške 30 až 40 metrov, a tak svojim návštevníkom umožňujú sledovať čierne chocholaté gibony, ktoré sú ohrozeným druhom. O všetko sa stará projekt Gibbon Experience, ktorého úlohou je ochrana miestneho cestovateľského ruchu.
7. O polnoci platí zákaz vychádzania
V Laose platí celonárodný oficiálny polnočný zákaz vychádzania. V praxi tento zákon vyzerá rôzne. Pri ubytovaní penzióny a hotely svojich návštevníkov varujú aby sa vrátili pred polnocou. Obyvatelia Laosu tento zákon tiež dodržujú, naučení sú chodiť spať skoro a taktiež skoro ráno vstávať, aby mohli dať almužnu mníchom. Existujú však podniky, ktoré majú špeciálnu licenciu, ktorá im umožňuje mať svoje prevádzky otvorené aj po polnoci. Či však ide o skutočne špeciálne licencie alebo len podplácanie policajtov, je už inou otázkou.
8. Laos má vlastné pivo Beerlao
Pivo vyrábané z lokálne pestovanej jazmínovej ryže a dovážaného sladu z Francúzska alebo Belgicka, spolu s kvasnicami a nemeckým chmeľom vytvára dokonalú kombináciu, ktorá bola ocenená na niekoľkých významných súťažiach. Napríklad v roku 2006 a 2010 získalo Beerlao zlatú cenu za kvalitu Monde Selection. V roku 2005 vyhralo ruský festival piva Osiris, keď porazilo ďalších 40 pivovarov. Beerlao je obľúbeným aj mimo Laosu a vyváža sa do celého sveta. Obľúbeným je najmä v Kambodži a Thajsku.
9. Najväčší konzumenti lepkavej ryže
Niektorí Laosania sa dokonca označujú ako “luk khao niaow” čo v preklade znamená “deti lepkavej ryže”. Tá má v Laose dlhú históriu a je najobľúbenejším jedlom. Považovaná je za základnú potravinu a dokonca je vymyslených aj veľa receptov, ktoré ju využívajú. Na jednu osobu sa za rok zje približne 156 kilogramov lepkavej ryže.
10. Mena Laosu
Hlavnou menou Laosu je Kip. Ide o uzavretú menu, takže sa mimo krajiny nemôže predávať ani kupovať. V prípade, že vám Lao Kip zostane po príchode domov z krajiny, odložiť si ho môžete ako suvenír. V skutočnosti väčšina predajcov v Laose akceptuje aj americké doláre, ale výdavok je vyplácaný v Kipe. V južnej časti krajiny je akceptovaný aj thajský baht.