Symbol večnej lásky Tádž Mahál je klenotom Agry
Jedna z najznámejších pamiatok sveta Tádž Mahál sa nachádza v indickom meste Agra. To svojim návštevníkom ponúka viacero zaujímavých pamiatok. Ako sa stal Tádž Mahál symbolom lásky a aké ďalšie zaujímavé miesta môžete v Agre navštíviť sa dočítate v článku.
Súčasť zlatého trojuholníka
Mesto Agra má dlhú históriu, ktorú poznamenali najmä striedajúci sa panovníci a rôzne obdobia. Každá ríša tu zanechala svoj odkaz, ktorý sa stal súčasťou histórie celého mesta. Či už ide o legendárny Tádž Mahál, červenú pevnosť alebo perlovú mešitu.
Agra sa nachádza v štáte Uttarpradéš v Indii. Žije tu približne 1,6 milióna ľudí, ktorí sú v značnej miere závislí najmä na cestovnom ruchu. Ten je v tomto mieste veľmi rozšírený najmä kvôli mnohým pamiatkam a tiež zlatému trojuholníku. Ten vytvárajú Jaipur a Dillí spoločne s Agrou. Zlatý trojuholník spája tieto mestá a ponúka tak návštevníkom prehliadku tých najzaujímavejších miest Indie.
Novodobý div sveta
Tádž Mahál dal vybudovať mogul Šáhdžahán ako znak lásky pre svoju zosnulú ženu Muntaz. Tá zomrela pri pôrode ich 14. dieťaťa v roku 1631. Šáhdžahán vraj preplakal 8 nocí, keď sa rozhodol, že svojej zosnulej manželke dá vystavať to najkrajšie mauzoleum na svete. S výstavbou sa začalo v roku 1632 a trvala dlhých 22 rokov. Na celej stavbe sa podieľalo viac ako 22 tisíc robotníkov. Pri nosení ťažkého mramoru a iného stavebného materiálu sa využívali tisíce slonov. Celá stavba je postavená z bieleho mramoru, ktorá spája turecké, perzské, islamské a indské architektonické štýly. Povrch zdobia drahokamy, polodrahokamy a súčasťou je aj kaligrafická výzdoba. V súčasnosti je Tádž Mahál považovaný za skutočný skvost moslimského umenia a zapísaný je aj v zozname UNESCO od roku 1983. Od roku 2007 patrí medzi sedem novodobých divov sveta spolu s čínskym múrom a ďalšími svetovými pamiatkami.
Červená pevnosť
Táto obria stavba nazývaná aj ako Ágrá ká kilá bola vybudovaná na príkaz cisára Akbara v roku 1565 a ďalej rozvíjaná jeho vnukom a ďalšími panovníkmi. Má polkruhový tvar a obklopená je múrmi vysokými 21,4 metra. Svoj názov získala podľa červeného pieskovca. Slúžila predovšetkým ako vojenská stavba a niektoré jej časti boli vyhradené pre indickú armádu. Vnuk cisára Akbara menom Shan Jahan ho následnej premenil na palác.
Do celej pevnosti viedol len jediný vstupný vchod a ním je brána Amar Singh. V celej pevnosti sa nachádza bludisko budov vrátane rozsiahlych podzemných častí. Pri návšteve budete mať možnosť prehliadnuť si ich.
Významné hrobky
Úplne najznámejšou hrobokou je Akbarova, ktorá sa nachádza na západnej periférii mesta Agra. Označovaná je ako Sikandar. Je z červeného pieskovca a mramoru, pričom jej vnútro je pokryté vynikajúcou kaligrafiou, ktorá odráža princípy Din-e-Ilahi. Ide o náboženské hnutie spojené hinduizmom a islamu, ktoré založil cisár Akbar. O niekoľko kilometrov ďalej sa nachádza hrobka na pamiatku manželky cisára Akbara Mariam Zamani. Hrob je známy svojimi rezbárskymi črtami a jeho prízemie tvorí asi štyridsať komôr. Okrem týchto dvoch turisti radi navštevujú aj Itmad-Ud-Daula. Tento hrob je majstrovským, dizajnérskym a konštrukčným dielom a celý je postavený z bieleho mramoru. Vystavaný bol pod vedením cisárovnej Noora Jahana na pamiatku jej otca Mirzy Ghias Bega. Táto hrobka je zároveň považovaná za predchodcu Tádž Mahalu.
Okrem mnohých krásnych pamiatok určite ochutnajte aj tradičnú kuchyňu, navštívte miestne trhy alebo sa vydajte na nákupy. Využite na návštevu Agry viac dní, ubytujte sa v jednom z hotelov a spoznajte jej krásy a blízke okolie. Spojte jej návštevu s Dillí a Jaipurom a vaša dovolenka bude dokonalá.