Cestovanie

Sopka Merapi je časovanou bombou, ktorá môže opäť spôsobiť obrovskú skazu

Indonézia sa pýši najväčším počtom aktívnych sopiek na svete. Na ostrove Jáva sa nachádza jedna z najznámejších a stále aktívnych sopiek Merapi. Jej vyčíňanie spôsobuje veľké škody na majetku a na svedomí má aj ľudské obete. Ani to však neodrádza miestnych obyvateľov aby sa z jej okolia vysťahovali. 

Základné informácie o Merapi 

Sopka Merapi známa tiež ako Hora ohňa je aktívnym statovulkánom, ktorý sa nachádza v centrálnej časti ostrova Jáva ležiaceho v Indonézii. Práve v Indonézií sa nachádza 147 sopiek, z ktorých je 76 stále aktívnych. Merapi je najznámejšou sopkou, pretože obyvateľom Indonézie o sebe dáva najčastejšie vedieť. Len od roku 1548 bolo zaznamenaných približne 60 erupcií. Dym z krátera stúpa neustále počas roka, čím dáva sopka jasne najavo, že nespí. 

Aj napriek niekoľko tisícročnému vývoju je sopka Merapi považovaná za jednu z najmladších na ostrove. Jej aktivita, tak ako aj u ostatných sopiek na ostrove Jáva je zapríčinená poklesom austrálskej platne pod sundskú. Záznamy odhaľujú, že erupcie začali pred viac ako 400 000 rokmi.  

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Celá sopka je monitorovaná od roku 1924, pričom najstaršie stanice sa nachádzajú na severozápadnom a južnom svahu. Spočiatku zaznamenávali len seizmickú aktivitu, ale dnes sledujú aj zmeny zakrivenia povrchu zeme a magnetické anomálie. V roku 1930 došlo k obrovskej erupcii, ktorá zničila viacero sledovacích staníc. Dnes má aktivitu sopky Merapi na starosti 8 staníc. Jej erupcie sú nebezpečné hlavne z dôvodu blízkosti obývaných miest a ľudí, ktorí svoje príbytky začínajú stavať aj na jej úpätiach. 

Erupcie sopky v minulosti 

Minulosť poukazuje na rôzne katastrofické udalosti, ktoré zapríčinila erupcia sopky Merapi. Tá o sebe dáva vedieť neustále a tak často dochádza k výbuchom alebo vyplaveniu lávy. Niektoré erupcie so sebou však prinášajú aj obete na ľudských životoch a dôsledky týchto výbuchov sú často katastrofálne. Medzi posledné katastrofické erupcie patrí výbuch z roku 1930 kedy sa počet obetí rátal na viac ako 1 300 ľudí. Škody na majetku a najmä ľudských životoch boli obrovské. Ďalšou veľkou katastrofou bola erupcia v roku 1994, ktorá si vyžiadala 43 obetí. Zo sopky sa vtedy uvoľnili pyroklastické prúdy, ktoré sa valili niekoľko kilometrov. V roku 2010 bolo kvôli jej vyčíňaniu evakuovaných 280 000 obyvateľov, pričom 350 ľudí bolo následkom erupcie usmrtených. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Rok 2021 sa nezačal dobre 

Koncom januára celý svet opäť obleteli správy z výbuchu sopky, ktorá vyvrhla rieku lávy dlhú približne 1 600 metrov. Už v novembri 2020 sledovacie centrá varovali obyvateľov a oznámili druhý výstražný stupeň. Z udalosti neboli hlásené žiadne obete, ale aj tak by mali byť ľudia ostražití. Sopka Merapi je časovanou bombou, ktorá sa svojim obyvateľom pripomína každý deň. Aj keď sú tamojší obyvatelia s obrovským rizikom naučení žiť, ak náhodou zvažujete návštevu ostrova, zistite si aké varovania aktuálne vydali sledovacie centrá. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button