CestovanieAktuálneKultúra

Singapur – štát zajtrajška

O Singapure by sa dalo napísať veľa superlatívov. Najčistejšie, najdrahšie, najfuturistickejšie. Tento malý ostrovný štát patrí k najbohatším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim štátom sveta. Nájdete tu zmes kultúr, prísnych zákonov, najmodernejších budov či záhrad. Rozkladá sa na niekoľkých ostrovoch, hlavným je ostrov Pulau Ujong v tvare diamantu. Najbližším susedom je Malajzia a od rovníka ho delí len 150 kilometrov.

Mesto levov

Pri prechádzke Singapurom si všimnete levov. Nie naozajstných, samozrejme. Sú v názve miestneho futbalového tímu, mesto sa podľa tohto zvieraťa nazýva a v bedekri vám odporúčajú sa ísť pozrieť k ikonickej soche tohto zvieraťa. Legenda hovorí o princovi Sang Nila Utama, ktorý sa do tejto oblasti vybral na lov.

Keď vystúpil z lode, zbadal zviera, ktoré nikdy nevidel a zakričal: „Pozor, lev“. Podľa leva teda pomenovali celú oblasť (simha znamená lev, pura mesto). Zaujímavé je, že tu levy nežijú a princ pravdepodobne videl tigra. Možno toho ekonomického ázijského, ktorým sa mesto stalo.

Od rybárskej dedinky po mesto budúcnosti

V minulosti sa do tejto oblasti chodilo hlavne na lov a miestne obyvateľstvo tvorili prevažne rybári. Časom sa z neho stalo lokálne obchodné centrum, ktorého potenciál si všimol sir Thomas Stamford Raffles, zástupca guvernéra britskej kolónie na Sumatre. Singapuru sa začalo náramne dariť, čo prilákalo prisťahovať sa ľudí z Číny, Indie, Malajzie a iných oblastí.

Tu nájdeme základy pre diverzitu Singapuru. Dnes medzi turistické lákadlá patria štvrte Malá India, Arab Street či čínska štvrť. Začali sa budovať banky, obchodné spolky a komory.

chram mrakodrap cinska stvrt
Kontrast tradičnej architektúry v čínskej štvrti a moderných budov (Zdroj – Freepik)

Naozajstný prerod do mesta, ako ho poznáme dnes, prišiel po získaní nezávislosti od Veľkej Británie v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Premiérom sa stal Lee Kuan Yew, ktorý na tomto poste zotrval až do 1990. Krajinu obrátil v centrum bankovníctva, nastavil voľný obchod a nízke clá. Singapuru tiež výrazne pomohla orientácia na stavbu lodí a elektroniku. 

Singapur je centrum šialených zákonov

Aby v Singapure na tak malom priestore všetko fungovalo a mohol si zachovať svoj vysoký štandard, pristúpilo sa k uzákoneniu rôznych pre nás bizarných vecí. Vyžaduje sa disciplína. Okrem pokút a väzenia za porušenie zákonov, môžete ako „ľahké napomenutie“ dostať ratanovým prútikom. Prútiky sa využívajú aj v domácnostiach, v škole či armáde a kúpiť sa dajú v bežných supermarketoch za približne 50 Singapurských centov (0,30 €). 

Draho môže vyjsť aj žutie žuvačky. Ak nemáte potvrdenie od doktora, že je táto činnosť pre vás zdravotne prospešná, siahnite radšej po inej alternatíve osvieženia dychu. Ak niekoho prichytia pri predaji žuvačiek, môže si posedieť vo väzení až dva roky alebo vyjsť s pokutou okolo 60 000 €.

ulica zelen zakony singapur
Vďaka prísnym zákonom žiaria ulice Singapuru čistotou (Zdroj – Flickr / Fabio Achilli)

V Singapure je tak čisto, že by ste mohli jesť zo zeme (samozrejme, neodporúčame skúšať). K udržiavaniu čistoty si pomáhajú aj pokutami za nespláchnutie toalety. Tie sú vybavené špeciálnym senzorom, ktorý spustí alarm a uzamkne dvere až do príchodu polície. 

Problém so zákonmi môže mať každý, kto pľuje v ktoromkoľvek verejnom priestore či odhadzuje odpadky na zem. Nepoučiteľní, ktorých už trikrát chytili pri tejto činnosti, musia upratovať týždeň ulice s tabuľou „Som bordelár“.

Sklamať musíme aj nádejných nudistov. Zakázané je premávať sa nahý a to aj vo vlastnom dome. Takisto vyjde s mastnou pokutou každý, kto si na verejnosti pospevuje neslušné piesne.

Singapur, mesto levov, pravý ázijský tiger sa dravo drží na výslní najmodernejších a najpokrokovejších miest sveta. Návštevu odporúčame každému, kto chce vidieť ako vyzerá stret minulosti s budúcnosťou. 

 

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button