Poznáte hru sepak takraw? Netradičný volejbal má v Ázii množstvo fanúšikov
Hra inšpirovaná volejbalovými pravidlami, ktorá má korene v nohejbale sa nazýva sepak takraw. Ide o šport pochádzajúci z južnej Ázie, v ktorej je veľmi obľúbeným. Čím sa odlišuje od klasického volejbalu alebo nohejbalu?
Sepak Takraw využíva klasické volejbalové ihrisko, v ktorom hráči pri hre využívajú len nohy, kolená, hrudník alebo hlavu. Prostredníctvom týchto častí tela sa hráči dotýkajú lopty a manipulujú s ňou. Od volejbalu alebo nohejbalu sa sepak takraw odlišuje loptou, ktorá sa pri hre využíva. Najčastejšie je vyrobená z ratanu, ale ňou byť aj syntetická gula. Výška siete je rovnaká ako pri nohejbale. O tom, že je sepak takraw uznávanou hrou svedčí aj jej zaradenie do ázijských hier, ktorých súčasťou je od roku 1990.
Pravidlá inšpirované volejbalom a nohejbalom
Tak ako pri vyššie spomenutých športoch, pravidlá hry sú veľmi podobné. Úlohou hráčov je ovládanie lopty prostredníctvom nôh, kolien, hrudníku alebo hlavy a jej presunutie na súperovú polovicu cez sieť. V prípade, že daný tím stratí loptu na svojej polovici automaticky skóruje druhý tím. Vždy vyhráva tím s najvyšším počtom bodov.
Pôvod hry sepak takraw
Tento šport pochádza z Malajzie, kde bol v 15. storočí súčasťou hier kráľovského dvora. Až v 16. storočí sa hra dostala do Indonézie, kde ju nazvali Sepak Raga. Odtiaľ sa hra rozšírila do celej juhovýchodnej Ázie a boli pre ňu sformulované konkrétne pravidlá. Úplne prvá oficiálna súťaž sa konala 16. mája 1945 v Penangu, ktorej sa zúčastnili tímy z rôznych dedín. V tomto čase bol názov hry Sepak Raga Jaring. O pár rokov neskôr sa hra natoľko spopularizovala, že ju hrali deti v takmer každej škole juhovýchodnej Ázie. V Penangu bola tiež v roku 1960 založená Malajzijská federácia Sepak Rada, ktorá sa v roku 1965 začlenila do polostrovných hier juhovýchodnej Ázie. V tomto roku tiež hra dostala názov Sepak Takraw, ktorý v preklade znamená kopať loptu. Bola tiež založená Ázijská federácia Sepak Takraw (ASTAF), ktorá je riadiacim výborom pre tento šport. Svetový riadiaci orgán hry (ISTAF) vznikol až v roku 1992.
Ukážka zápasu sepak takraw medzi Japonskom a Filipínami:
Súčasnosť
Popularita sepak takraw nie je veľká len v juhovýchodnej Ázií, ale šíri sa po celom svete. Obľúbeným je aj v mnohých európskych a amerických krajinách. Napríklad v americkom Los Angeles existuje komunita Sepak takraw, ktorá robí medzi ľuďmi osvetu o tejto hre a podáva o nej všetky podstatné informácie. Obľúbenou je aj v Kanade, Malajzii, Thajsku, Indonézii, Kórei, Japonsku, Pakistane, Brunej, USA, Indii a na Filipínach.
Na Slovensku zatiaľ sepak takraw nemá nadšencov. Z našich susedných krajín sa oň výrazne začínajú zaujímať v Poľsku, Rakúsku a Česku, kde vznikajú prvé tímy a zápasy. Ak teda máte záujem vidieť tento šport, zostáva vám možnosť pozrieť si ho na internete alebo navštíviť jednu z menovaných krajín.