Šport

Olympiády v Ázii

Účasť na olympiáde je snom každého športovca a úplným športovým sviatkom. Športový nadšenci po celom svete sledujú doma pri televíznych obrazovkách športové výkony svojich krajanov a zdieľajú ich úspechy. Olympiáda nie je len obrovskou poctou pre športovca, ale aj mesto a krajinu, v ktorej je organizovaná. Na ázijskom kontinente boli olympijské hry organizované niekoľko krát a tak sa spolu pred začiatkom ďalšej olympiády v Tokiu pozrime, kde všade v Ázií nás naši športovci reprezentovali.

Olympijské hry sú organizované každé štyri roky, v rámci ktorých sa striedajú letné a zimné olympijské hry každé dva roky. Zúčastňuje sa ich viac ako 200 krajín sveta, ktorých športovci reprezentujú v rôznych športových disciplínach. Miesto konania olympiády sa vždy mení a na rozhodovaní sa podieľa Medzinárodný olympijský výbor (MOV). 

Prinášame Vám zoznam miest v Ázií, ktoré mali tú česť organizovať letné alebo zimné olympijské hry. 

Zimná olympiáda

Sapporo 1972

Jedenáste zimné olympijské hry sa konali v japonskom Sappore od 3. do 13. februára. Boli úplne prvými zimnými olympijskými hrami, ktoré sa konali na ázijskom kontinente. Zúčastnilo sa ich 35 krajín s tisíckou športovcov, ktorí súťažili v šiestich športoch. Najviac sa darilo Sovietskemu zväzu, ktorého športovci vybojovali až 16 medailí. 

Nagano 1998

Ďalšie zimné olympijské hry sa opäť konali v Japonsku, tentokrát v meste Nagano. Hry prebiehali od 7. do 22. februára a celkovo sa ich zúčastnilo 2 176 športovcov zo 72 krajín. Darilo sa najmä Nemecku, ktoré si zo zimných olympijských hier odviezlo spolu 29 medailí. 

Soči 2014

Rusko dostalo možnosť organizovať 22. zimné olympijské hry. Tie sa konali od 7. do 23. februára. Najviac medailí sa podarilo získať domácemu Rusku. Slovensko prekvapila Anastasia Kuzminová, ktorá pre nás vybojovala zlatú medailu v rýchlostných pretekoch na 7,5km. Pokračovala tak vo svojej zlatej zbierke zo zimnej olympiády vo Vancouveri v roku 2010, kde takisto získala pre Slovensko zlato. 

Pchjongčchang 2018

Od 9. do 25. februára 2018 sa v Južnej Kórei v meste Pchjongčchang konali 23. zimné olympijské hry. Zúčastnilo sa ich 88 krajín, ktoré súperili v pätnástich športoch. Slovensko opäť výborne zastúpila Anastasia Kuzminová, ktorá získala jednu zlatú a dve strieborné cenné kovy. 

Peking 2022

V roku 2022 je pripravovaná ďalšia zimná olympiáda v Pekingu o ktorej však zatiaľ nie sú zverejnené bližšie informácie. O jej realizácií zatiaľ prebiehajú diskusie. 

Letná olympiáda 

Tokio 1964

Po prvýkrát sa v Ázii konali letné olympijské hry v japonskom Tokiu od 10. do 24. októbra 1964. Išlo o osemnáste olympijské hry, ktorých sa zúčastnilo 5 151 atlétov z 93 krajín. Najväčší počet medailý si odviezlo USA s 36 zlatými, 26 striebornými a 28 bronzovými. Domáce Japonsko skončilo ako tretie najúspešnejšie a atléti vybojovali až 29 medailí, z toho 16 zlatých. Darilo sa aj Československu, ktorého športovci priviezli domov 14 medailí. Darilo sa najmä Věre Čáslavskej, ktorá získala hneď tri zlaté medaily v gymnastike v osemboji, preskoku a kladine. 

Moskva 1980

Prvé olympijské hry, ktoré sa konali v krajine východného bloku prebiehali od 19. júla do 3. augusta v Moskve. Časť podujatí sa konala v Talline, Leningrade, Minsku a Kyjeve. Tieto hry boli poznačené najmä bojkotom 61 krajín, ktoré sa odmietli hier zúčastniť kvôli intervencii sovietskych vojsk v Afganistane rok predtým. Pre Československo bola táto olympiáda veľmi úspešná a československý športovci na nej získali až 32 medailí. Veľkým historickým okamihom bol najmä zisk zlatej medaily vo futbale po porazení východného Nemecka 1:0. 

Historický záznam zo zápasu si môžete pozrieť napríklad tu: 

Soul 1988

XXIV olympijské hry sa konali od 17. septembra do 2. októbra 1988 v kórejskom Soule. Rozhodnutie o usporiadaní olympiády práve v Južnej Kórei bolo veľmi kontroverzné, pretože v nej v tej dobe nebola demokracia. Olympiáda v Kórei priniesla viacero zaujímavých momentov a nezabudnuteľných okamihov. Nášmu slovákovi Miloslavovi Mečířovi sa podarilo vyhrať zlatú medailu v tenise, ktorý sa na olympiádu vrátil po 64. rokoch. Celkovo si Československo z olympiády odnieslo spolu osem medailí. Najúspešnejšou krajinou sa stal Sovietsky zväz s celkovým počtom 132 medailí. 

Peking 2008

V roku 2008 hlavné mesto Číny hostilo najväčšiu športovú udalosť, ktorú táto krajina dokonale ovládla. Čína získala najväčší počet medailý a v tesnom závese za ňou skončilo USA a Rusko. Slovensku sa na tejto olympiáde podarilo získať 6 cenných kovov, za čo sme na svojich krajanov právom hrdí. 

Otvárací ceremoniál bol v Číne veľkolepý a dôkaz je aj nasledujúce video:

Tokio 2020

Ďalšia letná olympiáda je opäť naplánovaná v Tokiu. Pôvodný termín bol z roku 2020 preložený kvôli pandémii koronavírusu o rok a tak sa ráta s termínom od 23.07 do 08.08.2021. Situácia sa vyvíja veľmi pomaly a tak uvidíme v akej forme sa jej budú môcť naši reprezentanti zúčastniť. Už teraz je však jasné, že diváci sa olympiády nezúčastnia vôbec. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button