KultúraCestovanie

Od drahých oblekov až po plastové stoly v chatrčiach. Život na vidieku v Číne sa roky nemení

starostlivosť o zvieratá, obrábanie pôdy či skromné príbytky. Aj to je obraz života na vidieku, ktorý stále preferuje viac ako polovica obyvateľov Číny. Medzi bohatstvom chudobného vidieka a rozvíjajúcimi sa mestami pritom existuje veľká priepasť. Príjem vidiečanov je totiž menší ako tretina príjmu obyvateľov miest.

Ľudia čoraz viac zostávajú na vidieku a bránia sa trendu migrácie do miest. Keďže je ubytovanie drahé a jedlo stojí viac ako dvojnásobok ceny ako doma, výhodnejšie je zostať na dedine. 

Elektrina len počas noci

Typický dedinský farmár v Číne pestuje na pol hektári pôdy ryžu, kukuricu, čili a zeleninu. Samozrejmosťou sú aj nejaké sliepky a ošípané. Poľnohospodári vyprodukujú dostatok potravy na to, aby mali čo jesť, ale na predaj toho veľa nezostane. Vzdelávanie a zdravotníctvo sú na nižšej úrovni a vidiecke rodiny žijú v jednoduchých drevených domoch. 

Mnohí z obyvateľov však majú televízory a dokonca aj práčky, chladničky a DVD prehrávače. Veľa dedín má ale elektrinu iba cez noc, pretože vidiecky priemysel potrebuje energiu cez deň. Pevné linky sú stále zriedkavé, no mobilné telefóny sú na druhej strane čoraz bežnejšie. V dedinách dokonca nájdete ľudí so štýlovými účesmi a drahými oblekmi, ktorí žijú v domoch s grilmi na uhlie a plastovými stolmi.

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Čas tu plynie inak

Vo vidieckych oblastiach má čas meraný hodinami malý význam. Ľudia sa zobúdzajú na svitaní a idú robiť svoje domáce práce, kým ich nedokončia alebo kým sa nezotmie. V horúcom podnebí sa budia skoro, často medzi štvrtou a piatou ráno. Snažia sa robiť najťažšie úlohy skôr ako bude príliš teplo. Počas najteplejších hodín odpočívajú, zdriemnu si a znovu pracujú v chladnejších hodinách pred západom slnka. 

Jedna dedinčanka v Gansu pre Washington Post uviedla, že v obvyklý deň vstáva o šiestej ráno. Upratuje podlahu a nábytok a varí raňajky. Potom sa zbaví buriny na pšeničnom poli, uvarí obed a nakŕmi sliepky. Po ďalších prácach v teréne sa vracia, aby uvarila večeru. Po večeri sedí s deťmi na tvrdej posteli a rozpráva im príbehy alebo pozerajú televíziu.

Prázdne dediny

Dediny sú ráno často prázdne, pretože všetci pracujú na poli alebo vykonávajú iné práce. Pred raňajkami vidiecka rodina zvyčajne kŕmi svoje zvieratá a zhromažďuje vajcia a mlieko. Život na vidieku sa vo veľkej časti Číny za posledných tisíc rokov zmenil len málo. Ryža sa stále vysádza na polia ručne a obrába sa motykami alebo drevenými pluhmi ťahanými volami alebo vodnými byvolmi. Ošípané a stáda kačíc sa túlajú po farmách.

Pracujúci ľudia mimo dedín (zdroj obrázku: canva.com)
Pracujúci ľudia mimo dedín (zdroj obrázku: canva.com)

Cesty sú zaplnené pomaly sa pohybujúcimi traktormi, roľníkmi voziacimi veci na ramenných tyčiach, roľníkmi voziacimi ťažko naložené košové jarmo a farmármi presúvajúcimi všetko od úrody po cement v ručných vozíkoch, bicykloch alebo vozíkoch pripevnených k ich bicyklom.

Dedinčania sú veľmi vynaliezaví. Futbalové lopty si vyrábajú z plechoviek a veľký hmyz je priviazaný k povrázkom a chovaný ako domáci miláčik. V Číne nič nie je zbytočné.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button