Ochutnali ste jedlo Gyoza?
Japoncami milované jedlo Gyoza predstavuje menšie knedle plnené mäsom so zeleninou. Objednať si ich môžete v reštaurácii alebo si ich pripraviť doma. Ako sa konzumujú a aké druhy existujú?
Na Slovensku máme v obľube pirohy a v Japonsku majú Gyozu. Príprava týchto knediel pochádza pôvodne z Číny, ale zmenou receptu sa inovovala a obľúbili si ju najmä japonci. V Japonsku vraj toto jedlo vymysleli vojaci. Tí sa po 2. svetovej vojne vrátili domov a chceli si pripraviť Jiaozi, ktoré je veľmi podobné Gyoze. Vymenili pár prísad, zmenili postup prípravy a vymysleli nové jedlo Gyoza.
Gyoza je skvelou prílohou
Gyoza je označovaná aj ako samolepka na hrnce. Plnené knedličky sa často ponúkajú k jedlám ako príloha. Typickým je pre ne tenké cesto, v ktorom je zabalená náplň. Tá najčastejšie pozostáva z mletého bravčového mäsa, pažítky nira, kapusty, zázvoru, zelenej cibule, sójovej omáčky, cesnaku a sezamového oleja. V modernej gastronómii však existuje veľa rôznych druhov, ktoré experimentujú s rôznymi inými náplňami. Najčastejšie sa Gyoza podáva so sójovou tarovou omáčkou ochutenou ryžovým octom alebo čili olejom. V niektorých prípadoch sa Gyoza je iba samotná, ako zábavné jedlo.
Tri druhy podľa prípravy
Najobľúbenejším štýlom prípravy gyozy je na panvici. Knedličky sa pripravujú na horúcej panvici, na ktorú sa naleje zmes vody s kukuričným škrobom a všetko sa na pár minút prikryje. Voda zmiešaná s kukuričným škrobom pomáha pri parení knedličiek, vďaka čomu sa stávajú mäkkými a šťavnatými. Spodná strana knedličiek je jemne opečená. Tento druh sa nazýva Yaki gyoza. V prípade, že sa na panvici pri pečení knedličky pospájajú nazývajú sa Hanetsuki gyoza – Gyoza s krídlami.
Sui Gyoza predstavuje varený spôsob prípravy. Knedličky sa uvaria v ľahkom vývare. Sú menej obľúbené ako yaki gyoza a vyskytujú sa hlavne v čínskych reštauráciách.
V čínskych špecializovaných reštauráciách alebo reštauráciách gyoza si môžete pochutnať aj na Age gyoza. Ide o chrumkavé, vyprážané knedličky, ktoré nie sú úplne bežné.
V supermarketoch sa dá Gyoza kúpiť aj mrazená. Knedličky potom treba dať variť do vody a následne si premyslieť, ktorý spôsob prípravy zvolíte. Najčastejšie sa gyoza uvarí a potom sa dá piecť na panvicu.
Rozdiel medzi Jiaozi a Gyoza?
Jiaozi majú tradíciu niekoľko tisíc rokov, kým Gyoza vznikla po druhej svetovej vojne. Túto prílohu môžeme označiť za bratranca Jiaozi, pretože základ pochádza priamo z nej. Gyoza sa od Jiaozi odlišuje tenším obalom na knedle a taktiež jemnejšie nasekanou plnkou vovnútri. Tenký obal je dosiahnutý využívaním strojových zavinovačiek. Rozdiel je tiež vo výbere surovín, pretože pri príprave prílohy Gyoza sa využívajú japonské. To bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Gyoza odlíšila od Jiaozi. Rozdiely sú tiež v spôsobe prípravy a najmä výslednej chuti. Japonská verzia má výraznejšiu cesnakovú chuť. Každopádne obe prílohy chutia skvele a mali by ste ich vyskúšať.