Ochutnajte najsmradľavejšie ovocie na svete – durian
Durian patrí medzi klenoty juhovýchodnej Ázie. Je typický svojou smradľavou vôňou, veľkosťou a pichliačmi. Najmä kvôli zápachu je zakázaný vo viacerých hoteloch, letiskách, či dopravných prostriedkoch, no z jeho chute zostanete určite prekvapený.
Objavte nepoznané
Durian je obrovské ovocie, ktoré dorastá až do dĺžky 30 centimetrov. Má podlhovastý až guľatý tvar. Charakteristický je najmä svojou šupkou s pichliačmi, ktorá sa sfarbuje od zelenej až po hnedú farbu. Plod obsahuje dužinu so semenami červenohnedej farby. Práve dužina vydáva silný zápach, ktorý je cítiť aj napriek tomu, že je šupka plodu neporušená. Zápach mnohí ľudia prirovnávajú k smradu starých ponožiek, žumpe, zhnitej cibuli, cesnaku, pokazenému mäsu, či odpadkom.
Sto ľudí, sto chutí
Základom pri konzumáciu durianu je nenechať sa odradiť zápachom. Aj známe olomoucké syrečky nie sú kvôli ich zápachu vábne, no napriek tomu patria medzi najznámejšie české pochúťky. To isté sa dá povedať aj o duriane. Napriek jeho výraznému zápachu je vyhľadávaným ovocím, ktoré sa používa k príprave rôznych pokrmov. Na rozdiel od silného zápachu, jeho chuť je úplne iná. Viacerí konzumenti jeho chuť prirovnávajú k vanilkovému krému s výraznou chuťou mandlí. Má maslovú konzistenciu, ktorá mu dodáva lahodnú chuť. Jesť sa môže v rôznych štádiách zrelosti. Najčastejšie ako čerstvý, varený či mrazený.
Zdravá vitamínová bomba
Dužina durianu je okrem zápachu taktiež veľkým zdrojom vitamínov. Obsahuje najmä vitamín C, aminokyseliny, tryptofan, riboflavín a niacín. Najčastejšie pomáha najmä pri znížení horúčky. Využíva sa taktiež pri problémoch s trávením, pretože má pozitívny účinok na črevá a celý tráviaci systém. Pôsobí ako afrodiziakum, navodzuje spánok, čistí dýchacie cesty a posilňuje imunitný systém.
Nevýhodou pri jeho nadmernej konzumácií je vysoký počet kalórií. Z veľkej časti ho tvorí najmä cukor, ktorý telu dodáva energiu. Má vysoký podiel vlákniny a bielkovín. Neobsahuje cholesterol ani mastné tuky, no napriek tomu sa pri redukčnej diéte nedoporučuje.
Využitie v kuchyni
Durian sa často používa najmä v ázijských reštauráciách na dochutenie rôznych pokrmov. Najčastejšie ide najmä o sladké pochúťky. Využívaný je aj ako príloha k jedlu po úprave s cibuľou a chilli. Používa sa taktiež pri výrobe sladkostí, sušienok, zmrzliny alebo príprave koktejlov. Obľúbené sú aj džemy, ktoré sa z tohto ovocia vyrábajú.
Surové ovocie sa často kombinuje napríklad s pudingom, ryžou, či zmrzlinou. Vďaka svojej sladkej chuti vytvorí výnimočnú kombináciu. Na internete nájdete taktiež množstvo receptov na prípravu pokrmov z durianu. Odporúčame vám vyskúšať Ázijskú panna cottu, durianovú zmrzlinu alebo milkshaky.
Kde sa dá durian zaobstarať?
Durian zoženiete najmä v juhovýchodnej Ázií. Medzi popredných pestovateľov tohto exotického ovocia patrí najmä Thajsko. Nachádzajú sa tam najväčšie durianové plantáže. Okrem Thajska sa durian pestuje aj na Srí Lanke, Bali, Filipínach, Singapure a tiež v južnej Indii.
Ak však neplánujete cestu do Ázie, durian sa začal dovážať aj do Európy. Na Slovensku toto ovocie predával veľkoobchod Metro, no momentálne majú jeho predaj pozastavený. Zaobstarať si ho najbližšie môžete v susednej Viedni alebo pri návšteve iných svetových metropolí. Durian tam väčšinou obchodníci predávajú na ázijských trhoch, či v ázijských supermarketoch.