TechPikošky

Obojživelný dron dokáže čo žiadny pred ním

Hoci svet už bol svedkom mnohých hydroplánov a helikoptér, ktoré dokázali pristáť a vzlietnuť z vody, žiadne z týchto strojov sa nedokázalo ponoriť pod hladinu, vykonávať tam operácie a potom bezpečne vzlietnuť späť do vzduchu. Obojživelný dron Nezha-SeaDart je tak prvým svojho druhu a ponúka neobmedzené možnosti využitia. 

Názov inšpirovaným božstvom 

 

Meno Nezha odkazuje na božstvo známe v čínskom budhizme, konfucianizme, taoizme a iných ľudových náboženstvách. Nezha je známy svojou veľkou silou, odvahou a zručnosťou s magickými zbraňami, pričom je uctievaný ako ochranca nevinných pred zlom. Podľa legendy sa dokonca narodil ako už dospelý chlapec, ale túto zvláštnosť teraz nechajme bokom. 

 

Obojživelný dron Nezha-Sea Dart (reprofoto youtube.com/New Atlas)
Obojživelný dron Nezha-Sea Dart (reprofoto youtube.com/New Atlas)

 

Čo dokáže Nezha-SeaDart?

 

Nezha-SeaDart svojim dizajnom pripomína niektoré štýlové prvky z prototypu amerického námorníctva Convair Sea Dart z 50. rokov minulého storočia – jediného hydroplánu, ktorý kedy dosiahol nadzvukovú rýchlosť, kým neprežil „rýchlu neplánovanú demontáž“ počas letu a nakoniec bol zošrotovaný. SeaDart má však jedinečnú vlastnosť – štyri vrtule pre let vo vzduchu a osem podvodných trysiek. Pre autonómnu podvodnú navigáciu kombinuje využitie leteckých vrtúľ a trysiek.

 

Nezha-SeaDart je elektrické plavidlo klasifikované ako HAUV (hybridné vzdušné a podvodné vozidlo), s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL), ktoré vzlieta a pristáva na chvoste. No nejde len o bežné eVTOL – toto vozidlo môže vzlietnuť a pristáť na chvoste na súši aj na vode. Zároveň sa dokáže s vysokou rýchlosťou ponoriť do vody nosom napred, ako ryba volavka, čím sa mení na plne ponorné vozidlo schopné plniť podvodné misie, a následne bez prestávky vyskočiť a pokračovať v lete s rozvinutými krídlami.

 

Čítajte tiež: V Číne vytvorilo 3 051 dronov obrovskú svetelnú šou, ktorá sa zapísala do Guinnessovej knihy rekordov

 

Je dôležité poznamenať, že Nezha-SeaDart nie je prvým pokusom SJTU v oblasti viacúčelových vozidiel. Predchádzajúci model, Nezha-IV, bol schopný operovať do hĺbky 50 metrov, vznášať sa vo vzduchu až 15 minút a preletieť 7 kilometrov pri rýchlosti 36 km/h.

 

Možnosti využitia Nezha-Sea Dart (reprofoto youtube.com/New Atlas)
Možnosti využitia Nezha-Sea Dart (reprofoto youtube.com/New Atlas)

 

Nezha-SeaDart ponúka nekonečné možnosti využitia 

 

Nasadenie Nezha-SeaDart je prakticky bez obmedzení. Tento prístroj je schopný vykonávať rôzne úlohy, od morského výskumu a záchranných operácií až po vzdušný prieskum. Jeho všestrannosť a autonómne schopnosti ho predurčujú na zvládanie najnáročnejších úloh. 

Inžinieri, ktorí pracovali na tomto projekte, sľubujú skutočne autonómne funkcie a technologický pokrok, ktorý predstavuje významný krok v oblasti dronov. Budúcnosť obojživelného dronu Nezha-SeaDart, či už v komerčnom, výskumnom alebo vojenskom sektore, zostáva otvorená.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button