Sú inteligentné, majú malé štíhle telá, bacuľaté nohy a okrúhle tváričky. Pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a ľudia sú pripravení platiť tisíce dolárov za to, aby vlastnili jedného z týchto tvorov. Reč je o vydrách, zvieratkách, ktoré sú čoraz viac populárne ako domáci miláčikovia, a to najmä v Japonsku.
Mať doma vydru však môže byť kruté, mnohé z nich v zajatí trpia. Zároveň tento trend ohrozuje samotnú budúcnosť niektorých druhov a poskytnúť im dobré životné podmienky môže byť veľký problém.
Vedro či detský bazén
Vydry trávia väčšinu svojich životov vo vode a v jej okolí a zriedka majú ľudia možnosť im poskytnúť všetko, čo potrebujú. Čas strávený vo vani, detskom bazéne alebo vedre týmto rozkošným tvorom totiž nestačí.
Vo voľnej prírode žijú vo veľkých skupinách, ale ako domáce zvieratá majú tendenciu žiť väčšinou izolovane. Sú to mäsožravce, ktorých stravovacie požiadavky sú špecifické pre ich prirodzené prostredie, ale často dostávajú ľudskú potravu alebo inú stravu, ktorá ich nedokáže správne vyživiť.
Ľudia ich často venčia na vodítkach, obliekajú ich a celkovo sa s nimi zaobchádza ako s hračkami. Dokonca ich majitelia riskujú to, že im ich domáci miláčikovia budú ubližovať – či už príliš hlasným správaním, deštruktívnymi sklonmi a alebo vážnym uhryznutím.
Odchyty z prírody
Odkiaľ však vlastne pochádzajú všetky tieto zvieratá? Vydry sa v zajatí chovajú ťažko, obzvlášť bez odborného vzdelania a technického vybavenia, ktoré im môžu ponúknuť napríklad v ZOO. Mnoho ochrancov prírody sa domnieva, že väčšina zvierat, ktoré sa predávajú ako miláčikovia, je odchytená vo voľnej prírode.
V Thajsku bolo zatknutých niekoľko japonských občanov po tom, čo ich prichytili pri pokuse o pašovanie vydier cez bezpečnostnú službu letiska. Vo Vietname nezisková organizácia Save Vietnam’s Wildlife, ktorá rehabilituje zvieratá skonfiškované obchodníkom so zvieratami, začala dostavať vydry prvýkrát vo svojej 14-ročnej histórii.
Obchodovanie s vydrami ako s domácimi miláčikmi je pomerne novým javov. Avšak rast ich predaja je alarmujúci, vzhľadom na ohrozený stav vydier vo voľnej prírode. Štúdia online trhov v Indonézii z roku 2012 zaznamenala 63 živých vydier na predaj od 46 rôznych predajcov.
Nerešpektovanie zákonov
Predajcovia vydier sa snažia utajiť všetko, čo robia, nezverejňujú svoje polohy a ani neumožňujú kupujúcim vidieť vydry vopred. Tým, ktorí majú vážny záujem, však občas pošlú video alebo fotografiu. Tento druh podnikania sa rozšíril na celú obchodnú sieť, samotní predajcovia nemajú priamy kontakt s poľovníkmi, ale využívajú sprostredkovateľov alebo zberateľov.
Čína a niektoré časti juhovýchodnej Ázie však tieto trhy s divými zvieratami zakázali. To môže pomôcť zachovať populáciu nielen vydier, ale aj iných druhov. Stále tu však budú tí, ktorí budú pokračovať v nelegálnom obchodovaní.
Existuje niekoľko organizácií, ktoré sa venujú pomoci vydrám, napríklad Cikananga Wildlife Center v Indonézii. Tu im je poskytovaná odborná zdravotná starostlivosť a rozsiahly rehabilitačný program. Cikananga potom spolupracuje s vládou na premiestnení vhodných kandidátov, ktorých budú časom starostlivo sledovať. Rehabilitácia vydry je rozsiahly a nákladný proces, ktorý si vyžaduje veľa zdrojov a odborných schopností.