Netradičné ovocie? Čína vás svojou pestrou ponukou prekvapí
V Číne má pôvod obrovské množstvo dnes bežne dostupných plodín. Pochádzajú z nej napríklad broskyne, hrušky, marhule, slivky, gaštany a mnoho ďalších. Vďaka rôznym tropickým oblastiam sa v Číne pestujú okrem našich klasických aj rôzne exotické plodiny. Niektoré sa začali dovážať aj Slovensko, ale aj tak je stále veľa takých, ktoré sú dostupné len v Číne. Ktoré sú tie najzaujímavejšie?
Rambutan
Toto zvláštne ovocie môžeme nazvať bratrancom liči od ktorého sa odlišuje chlpatým vzhľadom pripomínajúcim vlasy. Plody sú veľké približne ako pingpongové loptičky. Ich červená koža sa olupuje presne tak ako pri liči. Vnútro chutí ako hrozno a dá sa jesť čerstvé alebo varené. Uprostred sa nachádza semienko, ktoré je síce jedlé, ale pred konzumáciou musí byť uvarené. Rambutan obsahuje veľa výživných látok vrátane vitamínu C a B.
Longan
Veľmi podobným liči je aj Longan. Ten je na rozdielu od Rambutanu bez zvláštnych vlasov a typickým je preň žltá až hnedá farba. Mnohí ho nazývajú aj ako Dragon Eye. Tento názov má kvôli prehľadnosti vnútra, v ktorého strede je vidieť tmavý tieň pripomínajúci šošovku oka. Tvorí ho teda priesvitná dužina, ktorá je obalená okolo kôstky. Jeho koža sa pred konzumáciou olupuje a nekonzumuje. Longan sa často konzumuje ako občerstvenie alebo ako príloha k niektorým čínskym jedlám. Najčastejšie sa toto ovocie konzumuje ako čerstvé, ale niektorí ho zvyknú aj sušiť. Po vysušení sa jeho farba zmení na tmavú.
Kumquat
Najmenšie citrusové ovocie na svete pripomína svojim vzhľadom pomaranč veľkosti hrozna. Jeho šupka je jedlá, najčastejšie sa kumquat konzumuje ako čerstvý, ale môže sa zavárať, konzervovať a nájdu sa aj takí, ktorí z neho vyrábajú džem. V porovnaní s inými citrusovými plodmi má málo šťavy. Kumquat sa často konzumuje najmä počas festivalových dní napríklad na Nový rok. Jeho chuť je na prvý dotyk kyselá, ale v jednotlivých sústach prevláda sladká chuť. Má veľa pozitívnych účinkov na zdravie, medzi ktoré patrí napríklad regulácia trávenia, posilnenie kostí a imunity alebo znižovanie hladiny cholesterolu. Provincia Guangdong má najdlhšiu históriu v pestovaní tohto ovocia a je jeho skutočným domovom.
Jujube
Populárne čínske ovocie jujube sa konzumuje čerstvé alebo sušené. Čerstvá jujuba má zelenú až tmavohnedú farbu, je sladká a má štruktúru podobnú jablku. Často sa suší čím získa výraznú hnedočervenú farbu a jej sladkosť sa viac zintenzívni. Využíva sa v čínskej tradičnej medicíne, pretože má protizápalové a protistresové účinky. Jujube je tiež využívané aj v čínskej kuchyni.
Wampee
V medicíne sa často využíva aj wampee. Lieči sa ním najmä bronchitída a lupiny. Známy je pre svoju zlatú šupku, ktorá je jedlá. Má mierne horkastú chuť a skrýva sa pod ňou šťavnatá dužina, ktorá obklopuje dve až tri semienka.
Durian
Toto ovocie je tiež považované za najsmradľavejšie na svete. Buď durian milujete alebo ho nenávidíte. Smradľavé vnútro durianu je obalené tvrdou šupkou s ostňami, vďaka ktorým toto ovocie spoznáte kdekoľvek. Predáva sa počas celého roka a dozrieva dvakrát ročne. Durian sa predáva sa pomerne draho a dováža sa do viacerých krajín sveta. Dokonca existujú cukríky a rôzne ďalšie pochutiny, ktoré sa začínajú vyrábať s jeho príchuťou.
Bayberry
Ide o bobuľovitý plod podobný jahodám. Na jeho povrchu sa nachádzajú malé červené ostne. Šupka je jedlá a vnútro tvorí sladká dužina s kôstkou v strede. Známe sú najmä dve varianty. Kyslá je vhodná na výrobu sušeného ovocia, kým sladšia varianta je vhodná na okamžitú konzumáciu alebo na odšťavovanie. Toto ovocie je možné aj zavárať, konzervovať alebo fermentovať na alkoholický nápoj.
Budhova ruka
Toto zaujímavé ovocie je zvláštne najmä pre svoj vzhľad. Niektorí ho dokonca prirovnávajú k pomaranču s prstami. Má výraznú citrusovú arómu a v kuchyni sa dá využiť všade, kde sa normálne využíva citrón. Vhodným príkladom sú napríklad cestoviny, šalátové dresingy alebo alkoholové nálevy. Najčastejšie je toto ovocie využívané len ako okrasná rastlina. Je symbolom dlhovekosti a šťastia.
Goji
História bobúl goji je dlhá 600 rokov a väčšinou sú plody známe v práškovej forme alebo ako sušené. Používajú sa do slaných aj sladkých jedál a nájsť ich tiež môžete aj v pečive. Využívajú sa aj pri výrobe ryže a obľúbené su najmä u vegánov. Keď dorastajú, najviac sa podobajú tvare fazule.
Papája
Toto tropické ovocie je tiež známe pod názvom pawpaw. Rastie najmä v južnej Číne a známe je pre svoj zelený obal, ktorý sa pri dozretí sfarbuje do žlta. Dužina vo vnútri je žltej až oranžovej farby s čiernymi semienkami. Konzumácia papáje posilňuje imunitný systém, pomáha pri trávení a je bohatá na vlákninu.
Samozrejme existuje nespočetné množstvo ďalších zaujímavých druhov ovocia, ktoré sa nachádzajú nielen v Číne, ale v celej Ázii. Ak budete mať možnosť zavítať do niektorej z ázijských krajín neznámym druhom ovocia sa určite nevyhýbajte a pokúste sa ochutnať ich čo najviac. Častokrát vás ich zaujímavá chuť milo prekvapí.