Chute ÁziePikošky

Najbežnejšie a najchutnejšie indické korenie – 2. časť

India je bezpochyby známa najmä svojou kuchyňou, ktorej podstatnú zložku tvorí korenie. To dokáže na pohľad z obyčajného jedla urobiť doslova kulinárske umelecké dielo. V dnešnom článku vám ukážeme ďalšie druhy korenín, ktoré sa spájajú práve s indickými pokrmami.

Červený chilli prášok

Vyrába sa zo semien červených chilli papričiek, ktoré sú práve tou najpikantnejšou časťou, takže prášok je mimoriadne silný. Preto sa používa sa v malom množstve. Aj keď má pôvod v Amerike, Portugalci ho uviedli do Indie a odvtedy sa stal neoddeliteľnou súčasťou indického varenia.

Na výrobu sa využívajú červené chilli papričky (zdroj obrázku: canva.com)
Na výrobu sa využívajú červené chilli papričky (zdroj obrázku: canva.com)

Kardamón

Kardamón je pôvodom z malabarského pobrežia Indie a patrí do rodiny zázvorových korenín. Je to tretie najdrahšie korenie na svete, hlavne preto, že je ručne zbierané a vyžaduje veľa ručnej práce. Zatiaľ čo zelený kardamón má mierny a ľahký eukalyptový tón, čierny kardamón je pikantný, dymový a všeobecne sa používa iba na svoje semená. Kardamón sa najčastejšie používa na zvýraznenie chuti čaju a pudingov.

Kardamón (zdroj obrázku: canva.com)
Kardamón (zdroj obrázku: canva.com)

Cesnak

Cesnak sa hojne používa v indickej kuchyni, aj keď nie je technicky klasifikovaný ako korenie. Nájdete ho rozdrvený v žuvacom naanskom chlebe, nakrájaný na kocky a pridaný do dipov alebo naplnený omáčkami a mäsom, ktoré mu dodajú silnú a výraznú chuť. Ak hľadáte miernejšiu dávku, cesnak by sa mal pridávať na začiatku jedla, keď pražíte cibuľu, pretože má tendenciu dozrievať a byť viac sladký, čím dlhšie ho budete piecť.

Cesnak sa využíva na rôzne spôsoby (zdroj obrázku: canva.com)
Cesnak sa využíva na rôzne spôsoby (zdroj obrázku: canva.com)

Kurkuma

Ďalším korením patriacim do rodiny zázvorov je kurkuma, ktorá patrí medzi najbežnejšie používané korenie v Indii. Vzniká z koreňov curcuma longa, listovej rastliny pochádzajúcej z Indie. Má zemitú konzistenciu, teplú arómu a chuť a dnes sa používa hlavne pre svoju chuť a farbu a tiež pre svoje protizápalové účinky.

Kurkuma (zdroj obrázku: canva.com)
Kurkuma (zdroj obrázku: canva.com)

Šafran

Šafran je najdrahším korením na svete – o ktorom sa predpokladá, že je cennejšie ako zlato. Najvýraznejšou vlastnosťou tohto korenia je jeho štipľavá medová aróma, ktorá sa po namočení vo vode alebo mlieku zjemňuje.

Šafran (zdroj obrázku: canva.com)
Šafran (zdroj obrázku: canva.com)

Rasca

Rasca dodáva väčšine indických karí a zeleniny dymový podtón a robustnú arómu. Semeno je vyprážané v suchej forme a pred použitím je obvykle prvým korením pridaným pri príprave indických jedál.

Rasca (zdroj obrázku: canva.com)
Rasca (zdroj obrázku: canva.com)

Škorica

Škorica, prevažne pestovaná pozdĺž západných Ghátov v Kérale a Tamil Nadu, je korením sladkej chuti s teplou a drevitou arómou. Vďaka týmto vlastnostiam je vynikajúcou prísadou do koláčov a dezertov. Spolu s príchuťou jedla má škorica aj rôzne zdravotné výhody – predpokladá sa, že znižuje krvný tlak.

Škorica (zdroj obrázku: canva.com)
Škorica (zdroj obrázku: canva.com)

Koriander

Jeho semená sa často používajú ako alternatíva k soli, sú oválne, ryhované a po dozretí sa menia zo jasne zelenej na béžovú. Toto korenie má sladkú a štipľavú chuť s mierne citrusovou chuťou a patrí medzi najstaršie na svete. Je veľmi rozšírené v štátoch Rádžasthán a Madhjapradéš.

Koriander (zdroj obrázku: canva.com)
Koriander (zdroj obrázku: canva.com)

Horčičné semienka

V indickej kuchyni sa hnedé horčičné semiačko používa častejšie ako čierna odroda. Aj keď sú tieto semená pôvodom z Ríma, najskoršie zmienky o ich použití sú v príbehoch o Budhovi, kde tieto semená používa na záchranu chlapcovho života.

Horčičné semienka (zdroj obrázku: canva.com)
Horčičné semienka (zdroj obrázku: canva.com)

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button