KultúraPikošky

Na čo sa v minulosti využíval čínsky kompas?

Aj napriek tomu, že väčšina z nás kompas pravidelne nevyužíva, je veľa ľudí, ktorým každodenne pomáha. Tento cenný objav má dlhú históriu v Číne a jeho dnešná podoba sa vyvíjala tisíce rokov. Každému je známe, že kompasy nám v súčasnosti pomáhajú určovať smer, ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, že ich pôvodný účel mohol byť úplne iný?

V dnešnej dobe moderných technológií máme veľa dostupných navigácií, máp a ďalších vymožeností, takže ku každodennej činnosti kompas nepotrebujeme. Stále však existujú ľudia, ktorí kompasy využívajú najmä pri svojej práci. Musíme priznať, že v minulosti keď neboli dostupné všetky tieto vymoženosti mal kompas pre ľudí omnoho väčší význam. Umožňoval lepšiu orientáciu v horách, pomáhal ľuďom nájsť niektoré miesta alebo sa vrátiť domov.  

História v skratke 

Kedysi veľmi dávno ešte pred objavením kompasu sa ľudia orientovali podľa hviezd alebo si napríklad značili orientačné body. Ak však prišla hmla alebo sa zničil orientačný bod, často sa ľudia strácali a veľmi sa im tak komplikoval život. Predtým ako začal kompas slúžil k orientácií, používali ho ľudia na zosúladenie prostredia v ktorom žili. Prostredníctvom kompasov sa zarovnávali napríklad budovy alebo veže, v ktorých ľudia žili. V Číne verili, že ak bol dom umiestnený správnym smerom, ľudia v ňom mali dobrý život a zdravie, vrátane veľkého bohatstva. Dnes je tento proces súčasťou feng šuej. 

História vzniku kompasu je skvelo vysvetlená aj v tomto videu: 

Rôzne druhy kompasov

Keď ľudia v Číne pochopili, že podľa kompasu sa dá aj orientovať začali ich využívať vo veľkom a ich tvar sa postupne vyvíjal. Ide o obdobie 4. storočia pred našim letopočtom, kedy ľudia začali využívať nové pomôcky pre orientáciu. Úplne najznámejším je kompas s obsahom oxidu železa, vyrobený z minerálnej rudy. Tá sa často označuje ako magneta alebo lodestone. Kompas nazývaný aj ako južný ukazovateľ používal lodestone a bronzovú dosku. Minerálna ruda lodestone bola vytesaná do tvaru lyžice a umiestnená bola na plochú dosku z bronzu. Pri premiestňovaní platne sa lodestone otáčal dokola a zastavil sa v severo-južnej časti s rukoväťou, ktorá ukazovala na juh. Minerálna ruda lodestone sa tak vyrovnala s magnetickým poľom Zeme a preto tento kompas získal pomenovanie južný ukazovateľ. Na mnohých bronzových doskách boli vyznačené aj súhvezdia alebo kardinálne body spolu s inými symbolmi, ktoré mali pre ľudí v tej dobe veľký význam. 

Tradičný čínsky kompas (zdroj obrázku: canva.com)
Tradičný čínsky kompas (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem južného ukazovateľa bol v minulosti známy ešte jeden typ kompasu, ktorý mal však úplne odlišný dizajn. Tvorila ho drevená rybka, ktorá obsahovala zmagnetizovanú ihlu. Rybka sa umiestnila do misky s vodou a umožnila jej tak točiť sa do rôznych smerov. Rybka zastala až vtedy keď ihla v nej ukazovala na juh. Oba tieto kompasy položili základy pre modernejšie a lepšie varianty prístrojov, ktoré sa dnes používajú. 

Objednajte si ich domov 

Možno vás to prekvapí, ale tradičné čínske kompasy sa ešte stále predávajú. V slovenských e-shopoch ich pravdepodobne nenájdete, ale skúste hľadať na zahraničných. V prípade, že sa aspoň trošku zaujímate o feng šuej určite vám pomôžu s usporiadaním domácnosti a vytvorením harmónie. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button