Panda, ktorá sa tvári ako človek: Meng Er a jeho bambusové grimasy

V internetovom svete plnom videí, ktoré sa denne pokúšajú upútať našu pozornosť, sa občas objaví niečo tak milé, nečakané a zároveň fascinujúce, že si okamžite získa srdcia miliónov ľudí. Jedným z takýchto prípadov je príbeh pandy menom Meng Er, ktorý sa stal virálnou senzáciou vďaka svojmu nezvyčajnému správaniu pri jedení bambusu.
Meng Er je panda veľká, ktorá bola od malička vychovávaná ľuďmi – konkrétne opatrovateľmi v čínskom panda centre. Keďže jeho kontakt s inými pandami bol v rannom veku obmedzený, väčšinu času trávil v spoločnosti ľudí, ktorí sa o neho s láskou a starostlivosťou starali. To, čo nikto nečakal, bol jeho pozoruhodný talent na napodobňovanie ľudského správania.
Grimasy pri bambuse? Áno, ale ľudské!
Ako sa ukázalo, Meng Er si osvojil grimasy svojich opatrovateľov – najmä tie, ktoré robili pri lámaní tvrdých stoniek bambusu. Pre človeka i pre pandu môže byť táto činnosť fyzicky náročná, a tak bolo prirodzené, že opatrovatelia pri tom zvykli zaťahovať pery, žmúriť oči alebo sa sústredene mračiť. Meng Er tieto výrazy zachytil a začal ich napodobňovať do takej miery, že pri jedení vyzerá ako človek, ktorý sa trápi s tvrdým kúskom jedla.
Toto správanie je krásnym príkladom toho, ako silný môže byť vplyv medziľudského kontaktu na zviera, najmä ak ide o mláďa vyrastajúce mimo prirodzeného prostredia. Zároveň ide o zriedkavý prípad napodobňovania ľudskej mimiky u zvieraťa, ktoré nie je primátom.

TikTok to zmenil na virálnu senzáciu
Krátke video s Meng Erom, ktorý sa výrazne sústredí na lámanie bambusu a pri tom sa mračí ako starostlivý človek, sa objavilo na TikToku a v priebehu pár dní získalo milióny zhliadnutí. Reakcie ľudí boli nadšené – komentáre zaplavili pochvaly o tom, aký je Meng Er roztomilý, ale aj diskusie o jeho správaní. Video sa rýchlo rozšírilo aj na YouTube, Reddit a Instagram, kde podnietení fanúšikovia začali zdieľať vlastné meme obrázky s jeho výrazmi.
Okrem zábavy však video vzbudilo aj záujem odborníkov. Niektorí etológovia poukázali na to, že správanie Meng Era by mohlo byť zaujímavým príspevkom k štúdiu interakcie medzi zvieratami a ľuďmi, najmä v podmienkach záchranných a výskumných centier.
Viac než len roztomilé stvorenia
Pandy veľké sú národným symbolom Číny a zároveň jedným z najikonickejších druhov na svete. Napriek tomu, že sú oficiálne mäsožravce, ich strava je takmer úplne rastlinná – až 99 % tvorí bambus. Denne ho dokážu skonzumovať 12 až 38 kilogramov, čo je jeden z dôvodov, prečo trávia väčšinu dňa jedením.
Majú aj zaujímavú anatomickú zvláštnosť – na predných labkách majú tzv. „falošný palec“, predĺženú zápästnú kosť, ktorú používajú na uchopenie bambusu ako keby mali vlastné kliešte. A hoci vyzerajú pomaly a pokojne, v prípade potreby dokážu prekvapivo rýchlo utekať či šplhať.

Meng Er ako pripomienka spojenia medzi druhmi
Príbeh Meng Era je milou pripomienkou toho, že aj zvieratá si dokážu osvojiť zvyky svojich opatrovateľov a že vzťah medzi človekom a zvieraťom môže byť obohacujúci pre obe strany. A ak vám ešte nevyčaroval úsmev na tvári, určite si pozrite jeho video – jeho ľudské grimasy pri jedení bambusu vás zaručene pobavia!