Kaligrafia je zaujímavý štýl písania sprevádzaný najmä kreativitou a krásnym rukopisom. Má dlhú históriu a za hlavnú formu umenia je považovaná najmä na Blízkom východe a východnej Ázii. Existuje veľa zaujímavostí ohľadom kaligrafie a my sme pre vás vybrali niektoré z nich.
1. Calligraphy
Kaligrafia je v anglickom preklade nazývaná Calligraphy. Tento názov pochádza z dvoch gréckych slov Kallos a Graphein. Tie predstavujú krásu a písmo.
2. Kaligrafické štetce
Vo východnej Ázií využívali k písaniu atramentové kefy. Tie sa v počiatkoch vyrábali napríklad z bambusu, slonovej kosti, dreva alebo striebra. Vlasy štetca boli z chlpov myší, vlkov, sibírskych lasíc, kôz, prasiat, vtákov alebo ľudských vlasov.
3. Kovové perá
V 19. storočí sa vynašli prvé perá, ktoré mali kovový hrot a rukoväť. Podobali sa perám s vtáčim pierkom. Namáčali sa do atramentu a využívali sa nielen pri písaní, ale aj kaligrafii a kreslení obrázkov.
4. Kaligrafia ovplyvnila reklamu
Koncom 19. storočia rukopis výrazne ovplyvnil reklamu a tlač. Viaceré reklamné texty vtedy začali obsahovať kaligrafiu, pretože mali väčší úspech.
5. Voľnočasová aktivita a podnikanie
Kaligrafia je skvelým spôsobom ako si precvičiť vlastnú trpezlivosť a získať novú zručnosť. Na celom svete je niekoľko ľudí, ktorých tento krasopis živý. Veľa renomovaných značiek je ochotných zaplatiť veľké peniaze za krásne pozdravy svojim obchodným partnerom, návrhy textov alebo kurzy pre svojich zamestnancov.
Rady ako začať
Spísali sme pre vás niekoľko užitočných rád ako prísť na chuť tomuto umeniu. Dôležitá je najmä trpezlivosť a neustále precvičovanie, pretože práve tým sa zdokonaľujete.
Základy sú najdôležitejšie
Aj keď na internete nájdete veľa obrázkov dokonalých diel nečakajte, že po pár minútach zvládnete to isté. Kaligrafia si vyžaduje najmä čas a trpezlivosť. Začnite pomaly od základov a precvičujte najskôr jednoduché tvary, vlnky alebo oblúčiky tak aby ste si na písanie lepšie zvykli. Odporúčame vám vytlačiť si cvičné hárky alebo sa inšpirovať základnými kurzami na internete. Existuje tiež niekoľko kníh, ktoré vás kaligrafiou prevedú od začiatkov až po tie náročnejšie typy písma.
Začnite jedným druhom písma
Ak s kaligrafiou ešte len začínate osvojte si vždy písanie jedného písma až potom prejdite na iné. To, že ste si písmo naozaj osvojili zistíte jednoducho. Dokážete ním písať v rôznych veľkostiach a nemusíte sa sústrediť na jeho obkreslovanie z predlohy. Ťahy rukou by mali byť hladké a bezchybné. Až keď to zvládnete pustite sa do ďalšieho písania.
Vhodné pomôcky
Nástrojov pre kaligrafiu je naozaj mnoho a ideálne je vyskúšať ich čo najviac. Nedá sa určiť čo je pre začiatočníka najvhodnejšie a záleží len na vás s čím sa vám bude lepšie písať. Na začiatok do nástrojov nevkladajte veľa peňazí a radšej vyskúšajte viac druhov. Keď sa váš štýl zlepší investujte do nástroja s ktorým sa vám píše najlepšie.
Načerpajte inšpiráciu
V prípade, že ste pri učení stratili motiváciu je dobré nájsť na internete inšpiráciu pre ďalšie tvorenie. To isté platí aj ak si myslíte, že ovládate základy a chcete sa posunúť ďalej. Veľkú inšpiráciu nájdete napríklad na instagramových účtoch logos_calligraphy, Calligrafikas alebo kellycreates.