Film Raya a posledný drak je inšpirovaný juhovýchodnou Áziou
Aktuálne je v Slovenských kinách vysielaná animovaná dobrodružná rozprávka Raya a posledný drak. Aj napriek tomu, že je celá rozprávka produkovaná v Amerike, tvorcovia sa pri jej vzniku inšpirovali juhovýchodnou Áziou. Z čoho si produkcia vzala inšpiráciu a prečo by ste mali rozprávku Raya vidieť aj vy?
Dej rozprávky
Príbeh začína ukážkou starovekej ríše Kumandra, v ktorej žili ľudia a draky v harmónií. Jedného dňa však zlá sila napadla krajinu a chcela ju zničiť. Draky sa vtedy veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. O 500 rokov neskôr, kedy sa príbeh odohráva, sa zlo znova vrátilo. Záchrana celej Kumandry leží na pleciach osamelej bojovníčky menom Raya. Jej úlohou je nájsť legendárneho posledného draka, ktorý jej má pomôcť zachrániť a znovu obnoviť zničenú krajinu a spojiť rozhádaných ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však zažije veľa nečakaných situácií a uvedomuje si, že na záchranu sveta bude potrebovať viac ako len posledného draka. Podarí sa mladej bojovníčke krajinu zachrániť?
Inšpiráciu našli tvorcovia v juhovýchodnej Ázií
Niektorí členovia produkcie sa rozhodli precestovať niekoľko ázijských krajín aby tak získali inšpiráciu a predstavu pri tvorbe vymyslenej krajiny Kumandra a jej kultúry. Inšpiráciou sa im stali krajiny ako Kambodža, Thajsko, Laos alebo Vietnam. Raya je tak oficiálne prvou Disney princeznou, ktorá má svoj pôvod v juhovýchodnej Ázií. Jej bojový štýl, pri ktorom využíva dve palice vychádza z filipínskeho bojového umenia Kali, tiež známeho ako Ernis alebo Escrima.
Druhou hlavnou postavou je v rozprávke uletený modrý drak menom Sisu. Tvorcovia v mnohých rozhovoroch vysvetľujú, prečo sa rozhodli pre takéto hadovité zobrazenie draka spojeného so živlami. Jeho hadovité telo je inšpirované ázijskými drakmi naga, ktorí sú hadovitejší a stali sa pri tvorbe Sisu hlavnou inšpiráciou. V Ázií je drak spojený s harmóniou, životom a živlami, ktorým najcennejším je práve voda. Tú sa rozhodli spojiť s novovytvoreným modrým drakom, ktorý toho však dokáže omnoho viac.
Veľkou výzvou bolo pre tvorcov dodržanie istých kultúrnych pravidiel juhovýchodnej Ázie, ktorým chcela rozprávka prejaviť úctu. Aby boli postavy v rozprávke čo najviac autentické, produkcia sa o mnohých veciach radila s antropológmi, lingvistami, tanečníkmi, architektmi či hudobníkmi. Radenie zahŕňalo napríklad oblasti oblečenie postáv, reakcie hrdinov na niektoré situácie, ich pohyby alebo dokonca stavbu budov.
Niekoľko zaujímavostí na záver
Táto rozprávka je jednou z mála od spoločnosti Disney, v ktorej sa nespieva a taktiež nemá muzikálne prvky. Celý film vznikal štýlom “home office” kvôli pandémií koronavírusu. Do projektu bolo zapojených viac ako 400 domácností, ktorej členovia pracovali na rozprávke z domu. V priebehu celej tvorby filmu sa týmto ľuďom narodilo celkom 42 detí, ale ani jedno nedostalo meno Raya.
Celá rozprávka je dotiahnutá do najmenších detailov a kultúrne témy sú krásne zakomponované v deji, a vhodný je pre celé rodiny. Pozrite si krásnu ukážku priateľstva, odvahy, odpustenia a viery nielen v seba samého.