Fascinujúci čínsky most Ruyi je hitom internetu. Mali by ste odvahu na prechádzku po ňom?
Most Ruyi je považovaný za architektonický zázrak a aktuálne patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie Číny. Mnohí ho označujú ako “ohýbajúci sa most” kvôli jeho netradičnému vzhľadu. Začiatkom roka sa po internete začalo šíriť video, ktoré ho zachytávalo v plnej kráse a okamžite sa začala búrlivá diskusia o tom, či most Ruyi vôbec existuje. Jeho skutočnosť bola potvrdená a most, ktorý je príliš bláznivý na to, aby existoval je skutočnosťou.
Kde konkrétne sa most nachádza?
Most Ruyi sa nachádza v malebnej oblasti Shenxianju neďaleko Taizhou v provincii Zhejiang na východnom pobreží krajiny. Dĺžka mosta je približne 100 metrov a jeho vertikálna výška presahuje 140 metrov. Celý most sa tiahne od východnej po západnú roklinu Shenxianju.
Netradičný tvar mosta Ruyi
Most si získal obrovskú popularitu najmä kvôli jeho netradičnému tvaru, ktorý zaujme hneď na prvý pohľad. Má zvlnený tvar telesa, ktorý je dokonale integrovaný do prírodnej scenérie rozprávkovej prírody. Vďaka mostu sa môžu okolité hory z diaľky zdať ako plné pohybu. Celkovo toto dielo tvoria tri mosty, ktoré v sebe nesú sklenené prvky. Sklenené mosty sa totiž v Číne tešia veľkej obľube a tak nie je žiadnym prekvapením, že sa tvorcovia tiež rozhodli pre využitie skla. Hlavným dizajnérom mostu je He Yunchang, ktorý je expertom na oceľové konštrukcie. Jeho najznámejším dielom je štadión známy ako Vtáčie hniezdo, ktorý bol centrom olympijských hier v Pekingu roku 2008.
Otvorenie mostu
S výstavbou mostu sa začalo ešte v roku 2017. Jeho námet sa zdal príliš veľký a nikto neočakával, že by mohol byť jedného dňa skutočnosťou. O to viac boli ľudia minulý rok v septembri prekvapení, keď sa most podarilo otvoriť. Stavba bola úspešne dokončená a zatiaľ ju navštívili státisíce ľudí. Tí ju dokumentujú na sociálnych sieťach a tak ďalšie fotografie a videá opäť oblietajú svet. Tentokrát však o existencii mosta nikto nepochybuje.
Čo si o tomto úžasnom architektonickom diele myslíte vy? Privítali by ste podobnú stavbu aj v Európe alebo dokonca na Slovensku? Podeľte sa s nami o vaše názory do komentárov.