Chute Ázie

Fascinujúce ázijské korenia, ktoré robia jedlo dokonalým

Ázijskú kuchyňu milujú ľudia po celom svete. Tradičné jedlá pochádzajú z množstva rôznych kulinárskych štýlov, ktoré majú v Ázií svoje zastúpenie. Dôležitou zložkou každého receptu, sú suroviny a koreniny, ktoré jedlá pretvárajú na zážitok. Ázia má niekoľko druhov špeciálnych korenín, ktoré sa postupne začali dovážať do zahraničných krajín. Ktoré to sú?

Čili a vietnamská paprika 

Pikantné jedlá milujú ľudia v celej Číne. Väčšinou pochádza pikantnosť z čili papričiek, ktorých existuje niekoľko druhov. Tie sa pestujú po celej Ázií a šlachtia podľa stupňa ich štipľavosti. Ak sa odstráni vnútorné jadro papričky, spolu s ním sa vylúči aj väčšina pálivosti, čo však neznamená, že výsledné jedlo nebude pikantné. 

Vietnamská paprika (zdroj obrázku: canva.com)
Vietnamská paprika (zdroj obrázku: canva.com)

Korenie z vietnamského ostrova Phu Quoc je známe svojou silnou arómou a štipľavosťou. Známe je ako vietnamská paprika. Ročne sa jej vyprodukuje viac ako 1 000 ton a patrí medzi obľúbené ázijské koreniny.  

Zázvor (zdroj obrázku: canva.com)
Zázvor (zdroj obrázku: canva.com)

Zázvor, galangal a citrónová tráva

Zázvor je obľúbenou prísadou, ktorej sa podarilo dostať do Európy a tak je dostupný aj na Slovensku. V Ázii sa predáva na väčšine trhov, pričom sa najčastejšie predáva ako čerstvý. Jeho využitie v kuchyni je univerzálne. 

Galangal na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne ako zázvor (zdroj obrázku: canva.com)
Galangal na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne ako zázvor (zdroj obrázku: canva.com)

Najčastejšie si galangal ľudia mýlia so zázvorom pre ich podobnú vizáž. Galangal má okolo seba niekoľko krúžkov, čím sa odlišuje od zázvoru, ktorý je omnoho hladší. Najčastejšie je využívaný v thajskej kuchyni. Predáva sa aj v sušenej forme. 

Citrónová tráva (zdroj obrázku: canva.com)
Citrónová tráva (zdroj obrázku: canva.com)

Známou prísadou thajskej kuchyne je aj citrónová tráva. Pokrmom dodáva zvláštnu citrusovú kyslosť, ktorú thajci milujú. Dostupná je najmä na rôznych trhoch v Thajsku, ale zohnať ju môžete aj na Slovensku. 

Zmes piatich korenín (zdroj obrázku: canva.com)
Zmes piatich korenín (zdroj obrázku: canva.com)

Päť alebo sedem korení? 

Existujú oboje. Zmes piatich korení obsahuje badián, semená feniklu, anízové korenie, klinčeky a cassiu, teda čínsku škoricu. Táto zmes je menej pálivá a veľmi aromatická. Oproti nej je zmes siedmich korení viac pikantnejšia. Zahŕňa sezamové semiačka, čili, mak, kôru z mandarinky, vločky z morských rias, zázvor a japonské korenie sansho. Kúpiť sa dajú už namiešané alebo si ich môžete pripraviť aj sami. 

Čerstvé bylinky (zdroj obrázku: canva.com)
Čerstvé bylinky (zdroj obrázku: canva.com)

Čerstvé bylinky

V Ázii sa vo veľa prípadoch využívajú čerstvé lístky priamo z bylín. V Thajsku je obľúbenou bazalka, ktorej tam existujú tri druhy a každý chutí úplne inak. Okrem bazalky sú v Thajsku známe aj kafírové lipové listy, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Pri varení sa používajú najčastejšie nastrúhané alebo rozmixované na pastu. V Ázii má veľké využitie aj čerstvý koriander. Kým v Číne a Indii uprednostňujú len využívanie listov, v Thajsku sa pri varení používajú aj jeho korene a stonky. Keď vravíme o čerstvosti nemôžeme zabudnúť na čínsku pažítku. Tá sa predáva ako nasekaná alebo v celku. Oproti našej európskej je však omnoho pikantnejšia.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button