Ohľaduplnejšie správanie sa k planéte nie je cudzie ani obyvateľom Ázie. Aj tí sa snažia rôznymi prostriedkami k zlepšeniu životného prostredia. Dôkazom sú aj zaujímavé ekologické vynálezy, ktoré si predstavíme v dnešnom článku.
Udržateľná klimatizácia
Princíp fungovania domácej klimatizácie sa od svojho prvého vynájdenia pred storočím takmer nezmenil. Vedci v Singapure však nedávno predstavili dve nové technológie, ktoré umožňujú energeticky efektívnejšie a ekologickejšie spôsoby chladenia. Stalo sa tak po štyroch rokoch výskumu, ktorý financovala vláda.
Bežné klimatizácie využívajú chladivá, ktoré veľmi neprospievajú životnému prostrediu. Prototyp udržateľnej klimatizačnej jednotky namiesto chladív používa vodu, a na svoju prevádzku potrebuje o 40 percent menej elektriny. Navyše dokáže ochladiť priestor až na 18 stupňov Celzia.
Prvým z vynálezov, ktoré by mohli prepísať históriu klimatizácie, je membránový odvlhčovač. Ten využíva špeciálne materiály absorbujúce vodu a rozdielny tlak vzduchu na extrakciu vody z okolitého vzduchu pri jej prechode cez membránu. Odstránená voda je pitná a takmer tak čistá ako balená pitná voda, uviedol Ernest Chua, docent z katedry strojného inžinierstva univerzity. Suchší vzduch potom prechádza druhým vynálezom tímu. Toto zariadenie odstraňuje teplo pomocou odparovacieho chladenia, čo je rovnaký proces, ktorým naše telo znižuje teplotu potením.
Tieto spôsoby chladenia by nielen pomohli šetriť energiu, ale zároveň by zabezpečili to, že životné prostredie nebude obetované pri zvyšujúcom sa záujmu o domáce klimatizácie, uviedol Chua. Počet klimatizácii vo svete by mohol totiž do roku 2030 narásť o viac ako 1 miliardu, pretože priemerné teploty rastú po celej Zemi a čoraz viac ľudí si môže dovoliť klimatizovať svoje domovy.
Zlato za plastovú fľašu
Možno sa našlo riešenie žalostne nízkej miery recyklácie v Malajzii – stroj, ktorý premieňa odpad na zlato. Fínska technologická spoločnosť HelloGold a spoločnosť KLEAN so sídlom v Kuala Lumpur predstavila stroj, ktorý vydáva zlato v hodnote 10 malajzijských centov (približne 2,5 európskych centov) na oplátku za recyklovanú plastovú fľašu alebo hliníkovú plechovku.
Po vložení fliaš alebo plechoviek do prístroja môžu používatelia previesť elektronické kredity, ktoré sa im nahromadili, do zlata prostredníctvom digitálnej peňaženky KLEAN a aplikácie HelloGold. Zlato je uložené v trezore v Singapure a kredity je možné vymeniť za fyzické tehly, mince alebo hotovosť.
Environmentálna skupina Worldwide Fund for Nature (WWF) uviedla, že nové recyklačné úsilie poskytlo Malajzijcom stimul k recyklácii vytvorením hodnoty pre použitý plast a ako také by mohlo byť „začiatkom systémovej zmeny potrebnej na zníženie plastového odpadu vo väčšom rozsahu.“