Čínsky múr – národný symbol

Ak sa povie slovo Čína, každý si predstaví niečo iné. Niekoho automaticky napadne jedlo, iného krajina, no viacerí si vybavia práve Čínsky múr. Pôvodne bol postavený, aby udržal cudzincov za jeho stenami. Dnes je paradoxne dôvodom návštev mnohých z nich.
Kedy bol postavený?
Čínsky múr označovaný aj ako Veľký Čínsky múr bol budovaný počas dynastie Ming od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia. Oficiálne sa uvádza, že má 8 850 km a ide tak o najdlhšiu umelo vybudovanú stavbu na svete. Nebol to však jediný múr, ktorý bol na území Číny postavený. Odhaduje sa, že história stavania siaha omnoho ďalej. Začiatky prvého múra dal postaviť Prvý cisár z dynastie Čchin v 5 – 3 st. pr. Kr. Spájal už existujúce úseky a oproti tomu dnešnému sa tiahol viac severnejšie. Do dnešnej doby sa z neho zachovali len ostatky.
Význam Čínskeho múra
Počas niekoľkých storočí slúžil Čínsky múr k obrane pred severnou inváziou. Zabrániť mal najmä vpádom kočovných kmeňov a pred mongolskými vpádmi. Iné zdroje uvádzajú, že okrem ochrany mal v minulosti aj politickú a ideologickú funkciu. Hlavným účelom teda bolo odčleniť Čínu od ostatných krajín a jasne tak definovať jej hranice. V porovnaní s históriou sa význam Čínskeho múra zmenil. Stal sa národným symbolom Číny a je najdôležitejšou turistickou atrakciou.

Z akého materiálu bol Čínsky múr postavený?
Hlavným stavebným materiálom boli najmä zem, kamene, tehly, vápno a drevo. To, ktoré materiály sa práve používali záviselo najmä od dostupnosti miestnych zdrojov. Keď sa Čínsky múr staval cez púšť využívanými surovinami boli najmä piesok a konáre vŕb. Pri stavbe v horách sa používali najmä kamene z hôr, v rovinách to boli najmä zemina, tehly a vápno.
Na ktoré časti sa oplatí ísť pozrieť?
Čínsky múr je neskutočne dlhý, ale netvorí jeden celok. Prechádzka po jeho častiach by vám, ale aj tak zabrala niekoľko dní. Turistami sú však niektoré časti vyhľadávané viac ako iné. Na návštevnosť vplývajú aj rekonštrukcie, prírodná scenéria, či sezónnosť.

Medzi najmenej navštevované patria napríklad Jiankou, Jinshanling, Gubeikou, Simatai alebo Baimaguan. U turistov sú veľmi populárne najmä Shuiguan, Badaling, Mutianyu, Huanghuacheng a Huangyaguan. Tieto miesta bývajú často preľudnené. Celkovo sa každá časť odlišuje svojou náročnosťou, terénom a výškou vstupného.
Ako vyzerá Čínsky múr dnes?
Čínsky múr sa tiahne o dĺžke tamer deväť tisíc kilometrov. Nejde o súvislú stavbu od jedného konca k druhému. Predstavuje komplex rozdielnych opevnení postavených v rôznych oblastiach. Ročne ho navštívi viac ako 10 miliónov turistov. Bohužiaľ práve vysoký počet turistov spôsobuje, že niektoré časti už museli prejsť rekonštrukciou. Tá však vždy nejde podľa plánu a najmä historických podkladov. Pred niekoľkými rokmi zaplavili sociálne siete fotografie, ako boli niektoré časti Čínskeho múru opravené betónom. Nakoľko betón vôbec nebol pôvodne využívaný veľa ľudí vyjadrilo svoj nesúhlas. Celá rekonštrukcia vyvolala vo svete obrovskú kritiku. Preto sa pri opravách časti Ťien-kchou vrátili k pôvodným materiálom.

Čínsky múr je považovaný za jeden zo siedmych novodobých divov sveta. V prípade, že plánuje návštevu Číny určite nevynechajte návštevu tohto skvostu.