KultúraPikošky

Čínske vynálezy, ktoré navždy zmenili spoločnosť – 2. časť

Čína má dlhú a slávnu históriu. Aj keď je preslávená prvým vývojom technológií ako papier a pušný prach, aj ďalšie čínske vynálezy ovplyvnili celý svet. Mnohé z nich posunuli ľudskú civilizáciou o stovky krokov dopredu. V dnešnom článku si predstavíme niekoľko z nich.

Čaj

Čaj je prakticky synonymom pre Čínu. Podľa starodávnej čínskej legendy čaj prvýkrát objavil Shennong v roku 2737 pred naším letopočtom. Stal neuveriteľne populárnym počas dynastie Tchang medzi 618 a 907 n. L. Tešili sa z nej všetci členovia spoločnosti.

Čajovník je v skutočnosti pôvodom z čínskeho regiónu Yunnan. Najstarší žijúci čajovník na svete nájdete v Lin Cang v Číne. Táto rastlina je skutočne starodávna a má okolo 3 200 rokov.

Čaj sa stal obľúbeným nápojom po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)
Čaj sa stal obľúbeným nápojom po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)

Pre Číňanov bol po celé storočia prísne stráženou komoditou. Neskôr sa stal populárnym po celom svete a dokonca inšpiroval Britské impérium k vojne kvôli deficitom obchodu s čajom.

Kompas

Úplne prvé kompasy, aké kedy boli objavené, sa datujú do čínskej dynastie Han, okolo roku 206 pred Kristom – 220 nášho letopočtu. Prvotné kompasy boli vyrobené z prírodne magnetizovanej železnej rudy.

V bežnom živote málo využívaný, ale veľmi užitočný vynález (zdroj obrázku: canva.com)
V bežnom živote málo využívaný, ale veľmi užitočný vynález (zdroj obrázku: canva.com)

Rovnako ako v prípade iných čínskych vynálezov, kompas si neskôr osvojili aj iné kultúry, keď sa dostali do kontaktu prostredníctvom obchodu. V Európe a na Strednom východe sa začali objavovať kompasy okolo roku 1300 nášho letopočtu. Kompas drasticky zlepšil námorný obchod a aj objavovanie nových území.

Tlač

Jedným z najdôležitejších vynálezov všetkých čias bol vývoj tlače. Prvý objavený pokus o tlač pochádza z hrobky Tchang neďaleko čínskeho Si-an. Tento delikátny rukopis pozostával z drevotlačovej tlače na kúsku konopného papiera, z obdobia okolo 650 až 670 nášho letopočtu.

Rozvoj tlače na území Číny pokračoval aj neskôr. Shen Kuo, čínsky polymatik, opísal postup tlače vo svojich esejách, v ktorých techniku ​​pripisuje málo známemu remeselníkovi zvanému Bi Sheng.

Trvalo ďalšie štyri storočia, kým sa technológia zaviedla do Európy vďaka Johannesovi Gutenbergovi. To doslova navždy zmenilo rovnováhu síl a kontrolu nad informáciami.

Vývoj tlače prešiel za storočia obrovským pokrokom (zdroj obrázku: canva.com)
Vývoj tlače prešiel za storočia obrovským pokrokom (zdroj obrázku: canva.com)

Porcelán

Porcelán alebo vitrifikovaná priesvitná keramika sa v Číne prvýkrát objavila počas dynastie Tchang. Prvé exempláre pochádzajú zo 7. storočia.

Mnohé kúsky čínskeho porcelánu majú vysokú hodnotu a považované sú za umelecké diela (zdroj obrázku: canva.com)
Mnohé kúsky čínskeho porcelánu majú vysokú hodnotu a považované sú za umelecké diela (zdroj obrázku: canva.com)

Počas neskoršej dynastie Song (960 až 1279 n. l.) dosiahla technika výroby porcelánu svoj vrchol. Kusy z tejto doby sú vynikajúce svojimi jemnými detailmi a tvarmi. Čínsky porcelán bol vo svete vysoko cenený a veľa umeleckých diel sa na západ dostalo prostredníctvom Hodvábnej cesty.

Dáždniky

Podľa existujúcich historických záznamov sa prvá zmienka o zložiteľnom dáždniku datuje okolo roku 21 nášho letopočtu. Tento konkrétny dáždnik bol zjavne vyvinutý pre slávnostný štvorkolesový vozík z tohto obdobia. Legenda hovorí, že jeden čínsky stolár Lu Ban a vynálezca vyvinuli dáždnik potom, čo sledovali, ako deti používajú lotosové listy ako dažďový prístrešok.

Dokážete si predstaviť život bez dáždnikov? (zdroj obrázku: canva.com)
Dokážete si predstaviť život bez dáždnikov? (zdroj obrázku: canva.com)

Zdá sa, že spoľahlivejšie dôkazy naznačujú, že dáždniky sa mohli vyvinúť počas dynastie Čou v 6. storočí. Bronzové odliatky majú zložité bronzové zásuvkové pánty so zaisťovacími stranami a skrutkami. Predpokladá sa, že tieto mechanizmy sa používali na držanie slnečníkov a dáždnikov.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button