KultúraPikošky

Čínske vynálezy, ktoré navždy zmenili spoločnosť – 1. časť

Čína má dlhú a slávnu históriu. Aj keď je preslávená prvým vývojom technológií ako papier a pušný prach, aj ďalšie čínske vynálezy ovplyvnili celý svet. Mnohé z nich posunuli ľudskú civilizáciou o stovky krokov dopredu. V dnešnom článku si predstavíme niekoľko z nich.

Papier

Papier je možno jedným z najdôležitejších vynálezov všetkých čias. Záznamy ukazujú, že existoval v Číne už v roku 105 nášho letopočtu.

Avšak nebol všeobecne prijatý, až kým Cai Lun výrazne nezlepšil proces jeho výroby. Vďaka nemu si papier vyslúžil široké prijatie v celej Číne. Technológia sa neskôr rozšírila do Európy cez slávnu Hodvábnu cestu. Jeho vývoj mal obrovský vplyv pri zaznamenávaní a šírení informácií.

Pôvod papieru má priamy súvis s Čínou (zdroj obrázku: canva.com)
Pôvod papieru má priamy súvis s Čínou (zdroj obrázku: canva.com)

Pušný prach

Ďalším neuveriteľne dôležitým čínskym vynálezom bol vývoj pušného prachu. Je zaujímavé, že bol objavený úplne omylom v roku alebo okolo roku 1000 nášho letopočtu. Čínski vynálezcovia sa pokúšali vyvinúť elixír pre večný život. Výsledkom bola, ako sa neskôr ukázalo, látka, ktorá predčasne ukončila nespočetné množstvo životov v celej histórii.

Pušný prach úplne zmenil históriu (zdroj obrázku: canva.com)
Pušný prach úplne zmenil históriu (zdroj obrázku: canva.com)

Rovnako ako iné čínske vynálezy, aj tento bol nakoniec do Európy uvedený neskôr. Všeobecne sa verí, že k tomu došlo pri mongolskej invázii v rokoch 1200-1300 nášho letopočtu. Nech už to bolo akokoľvek, v Európe bol prvýkrát opísaný v dielach brata Rogera Bacona v 13. storočí. A zatiaľ čo Číňania mali tendenciu používať ho na priaznivejšie účely, ako je napríklad ohňostroj, Európania čoskoro pochopili jeho smrtiaci potenciál na bojiskách.

Kuša

Je symbolom pre bojiská stredoveku, no objavená bola v Číne už 2,5 tisícročia predtým. Podľa historických záznamov bola kuša v Číne rozšírená do roku 500 pred Kr. Zdá sa, že ďalšie záznamy naznačujú, že táto technológia by sa mohla v skutočnosti datovať okolo roku 700 pred Kr. Najčasnejšie dôkazy o nich pozostávajú z kovových spúšťačov a skrutiek, ktoré boli zvyčajne vyrobené z bronzu.

Podľa historických záznamov majú prvé kuše pôvod v Číne (zdroj obrázku: canva.com)
Podľa historických záznamov majú prvé kuše pôvod v Číne (zdroj obrázku: canva.com)

Hodváb

Výroba hodvábu bola veľmi skorým čínskym vynálezom. Dôkazy poukazujú na skutočnosť, že Číňania zbierali hodváb už pred 6 000 rokmi a osvojili si túto techniku ​​veľmi skoro. Tajomstvá tkania hodvábu tajili po mnoho storočí ako prísne strážené tajomstvo.

Hodváb patrí k najvzácnejším látkam (zdroj obrázku: canva.com)
Hodváb patrí k najvzácnejším látkam (zdroj obrázku: canva.com)

Z hodvábu sa neskôr stala veľmi žiadaná komodita a európski obchodníci často platili svoju váhu zlatom, aby sa im tento materiál dostal do rúk. Hodváb začal tvoriť jeden z najdôležitejších vývozov Číny, ktorý viedol k vytvoreniu dnes už slávnej Hodvábnej cesty.

Abakus

Predpokladá sa, že Abakus, matematický nástroj, vyvinuli Číňania okolo roku 500 pred Kr.  Jednoduchosť a užitočnosť zariadenia mu umožnila obstáť v skúške času. Dodnes sa bežne Abakusy používajú v mnohých kultúrach po celom svete. Mnohí ľudia ich dokonca považujú nadradené nad modernými digitálnymi kalkulačkami – aspoň pre jednoduché výpočty.

Abakus dnes poznáme ako počítadlo pre deti (zdroj obrázku: canva.com)
Abakus dnes poznáme ako počítadlo pre deti (zdroj obrázku: canva.com)

Alkohol

Zdá sa, že pomerne nedávne odkryté archeologické dôkazy naznačujú, že Číne môžeme ďakovať aj za alkohol. V provincii Henan sa našli 9 000 rokov staré črepy keramiky, ktoré preukazujú obsah alkoholu.

Výroba alkoholu má svoj pôvod v Číne (zdroj obrázku: canva.com)
Výroba alkoholu má svoj pôvod v Číne (zdroj obrázku: canva.com)

Ak je to pravda, posunulo by to jeho vývoj takmer 1 000 rokov pred obyvateľov Arabského polostrova, o ktorých sa myslelo, že sú prvými pivovarníkmi.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button