AktuálnePikošky

Čínska populácia rastie veľmi pomaly, ukazujú najnovšie dáta

Politika jedného dieťaťa je pojem, ktorý si ľudia zvyknú vybaviť hneď ako sa spomenie Čína. V minulom storočí sa vláda snažila v tejto krajine obmedziť prudký nárast obyvateľov, čo však v konečnom dôsledku viedlo k problémom ako je nedostatok pracovnej sily, či to, že sa nemá kto postarať o starších. Údaje z posledného sčítania ľudu navyše naznačujú, že populácia Číny rastie najpomalšie za posledné desaťročia.

Za menšiu mieru pôrodnosti však môže najmä ekonomický a sociálny rozvoj. Ľudia uprednostňujú vzdelanie a kariéru pred zakladaním rodiny a to nielen v Číne, ale aj v Japonsku či v Južnej Kórei. Tá dokonca v minulom roku zaznamenala prvýkrát v histórii viac úmrtí ako pôrodov, čo vyvolalo v krajine poplach, pretože má najnižšiu pôrodnosť na svete.

Snahy o zlepšenie nepomáhajú

Podľa sčítania obyvateľov, ktoré prebiehalo minulý rok a podieľalo sa na ňom sedem miliónov osôb, ktoré chodili od jednej domácnosti k ďalšej, sa znížila miera pôrodnosti o 0,04 percenta a narodilo sa 1,4 miliardy detí. 

Okrem toho Ning Jizhe, vedúci Národného štatistického úradu v Číne, priznal, že minulý rok sa narodilo 12 miliónov detí – čo je výrazný pokles oproti 18 miliónom novorodencov z roku 2016.

Detí sa v Číne rodí každý rok menej (zdroj obrázku: canva.com)
Detí sa v Číne rodí každý rok menej (zdroj obrázku: canva.com)

Už v roku 2016 si vláda uvedomila, že klesajúci počet obyvateľov môže byť neskôr problém. Kontroverzná politika jedného dieťaťa bola zrušená a všetky páry mohli mať dve deti, čo však veľmi nepomohlo a podľa Yue Su, hlavnej ekonómky z The Economist, mala reforma len krátkodobý pozitívny vplyv.

Klesá aj počet ľudí v produktívnom veku

Čínska populácia je predovšetkým v produktívnom veku, ktorý sa týka tých, čo majú 16 až 59 rokov. Počet týchto ľudí však taktiež poklesol, a to o 40 miliónov v porovnaní s posledným sčítaním ľudu z roku 2010.

Odborníci tvrdia, že zatiaľ je v Číne dostatok pracovnej sily. To sa však môže v priebehu niekoľkých rokov zmeniť, čo môže v konečnom dôsledku spomaliť potenciálny ekonomický rast.

Vyšší dôchodkový vek

Počet ľudí v produktívnom veku sa za pár rokov úplne zmení (zdroj obrázku: canva.com)
Počet ľudí v produktívnom veku sa za pár rokov úplne zmení (zdroj obrázku: canva.com)

Číňania sa snažia spoliehať najmä na svoju vlastnú ekonomiku a na všetky ekonomické procesy v rámci svojej krajiny. Menší počet obyvateľov v produktívnom veku teda predstavuje problém. Vláda v Číne uviedla, že zvažujú zvýšenie dôchodkového veku, čo by dočasne vyriešilo možný nedostatok pracovnej sily.

Odborníci však varujú, že akýkoľvek zmeny v čínskej populácii, napríklad spomínaný pokles, môžu mať obrovský vplyv aj na ostatné časti sveta.

Doktor Yi Fuxian, vedec z University of Wisconsin, uviedol, že s rýchlym rastom čínskej ekonomiky sa veľa priemyselných odvetví na svete začalo spoliehať na Čínu. Rozsah dosahu poklesu populácie by bol oveľa rozsiahlejší.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button