Ak si dnes zabudnete doma peňaženku, či idete na neplánovanú cestu do obchodu, je pravdepodobné, že nebudete mať žiaden problém. A to najmä ak máte v telefóne uloženú svoju kartu. V Číne tento druh platby nie je už dávno novinkou, obľúbené sú aj NFC (offline) platby, platenie pomocou WeChatu, či prostredníctvom QR kódov.
Dávno pred pandémiou
Za posledných pár rokov sa v Číne stalo platenie mobilným telefónom úplne každodennou vecou. Podľa prieskumov používalo už v roku 2018 až 92% ľudí v najväčších čínskych mestách ako hlavný platobný prostriedok WeChat Pay alebo Alipay. Tento jav je vo vidieckych oblastiach rovnaký a 47% obyvateľstva v dedinách taktiež pravidelne používa tento druh platenia.
Podľa štatistík zverejnených začiatkom roku 2020 Čínskou ľudovou bankou sa počet elektronických platieb spracovaných bankami v krajine zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 o 6,3%. Dopomohla tomu aj pandémia koronavírusu. Čínska asociácia pre platby a zúčtovanie navyše povzbudzovala ľudí, aby využívali mobilné, online a QR platby, aby sa vyhli riziku infekcie. V roku 2018 sa približne 83% všetkých platieb uskutočnilo prostredníctvom mobilných platobných režimov.
O krok popredu
Čína sa vyvíjala odlišne, pokiaľ ide o spôsoby platby, a zatiaľ čo všetky ostatné krajiny prešli z hotovosti na kreditné karty a teraz prechádzajú na mobilné telefóny, krajina doslova tento krok preskočila. A hoci mobilné platby na celom kontinente prevyšujú, Číňania využívajú telefónne platby častejšie ako ich susedia v Ázii.
Vyššie využívania platieb prostredníctvom inteligentných telefónov v Číne súvisí s rastom elektronického obchodu. Môže sa síce zdať, že podiel online predaja je stále relatívne nízky, veľmi rýchlo rastie.
Aj v Číne boli mobilné platby také úspešné, pretože sú rýchle a priame. A táto rýchlosť je možná vďaka QR kódom. Tie sú všade, dokonca aj pouliční muzikanti majú na zbieranie peňazí svoj vlastný kód.
Stačí obyčajný papier
Práve platba pomocou QR kódu je tiež mimoriadne obľúbená. Zákazník naskenuje kód predajcu, ktorý je viditeľný pri pokladni, na stoloch reštaurácií a dokonca aj na výrobkoch v niektorých obchodoch. Potom vyberie sumu a môže poslať peniaze priamo predajcovi. Na rozdiel od Apple Pay, kde si obchodníci musia pre získanie platby kúpiť technológiu, v Číne stačí obyčajný kúsok papiera, na ktorom je vytlačený čierny kód.
Od obchodov so zmiešaným tovarom až po veľké nákupné centrá, od nákupu lístkov na metro až po výplatu leteniek. Spotrebitelia môžu platiť aj za domáce, vodné, plynové a iné služby v mobilných platobných aplikáciách. Mobilnú platbu viete v Číne použiť doslova všade. A to jednoznačne uľahčuje život všetkým obyvateľom.