Čína na seba opäť dokázala upriamiť pozornosť celého sveta, keď v auguste vyslala na obežnú dráhu komerčnú raketu s balíkom satelitov, vrátane špičkového satelitu poháňaného umelou inteligenciou. Nový satelit “Wonder Journey” dostal svoj názov po slávnom čínskom filozofovi Zhuangzi, ktorý ako prvý opísal koncept „vesmíru“ a očakávania od tohto zariadenia sú skutočne veľké.
Umelá inteligencia vo vesmíre
Satelit, nazývaný tiež WJ-1A, odštartoval z Jiuquan Satellite Launch Center na palube rakety CERES-1 Y7 11. augusta 2023. Tento satelit je údajne schopný spracovávať údaje priamo na mieste a preto nie je nutné posielať ich späť na zemské stanice. Satelit Wonder Journey využíva AI platformu String Edge, pričom pre Čínu ide o vôbec prvý satelit vybavený vlastnou umelou inteligenciou, za ktorého konštrukciou stojí firma STAR.VISION.
Samotná úloha tohto satelitu bude spočívať v testovaní systému a potvrdení účinnosti rôznych inteligentných aplikácií vo vesmíre. Medzi tieto aplikácie patrí pripojenie k budúcim inteligentným vozidlám a dronom, ako aj monitorovanie environmentálnych podmienok, ako sú lesné požiare, pôdna vlhkosť a epidémie škodcov.
„Cieľom je umožniť interakciu človeka s kozmickou loďou, čo umožní satelitu autonómne varovať pred situáciami, ktoré nie je možné analyzovať z povrchu Zeme, a pokračovať v učení bez odosielania obrovského množstva údajov späť na Zem,“ povedal Chen Junrui, hovorca organizácie Developer STAR.VISION so sídlom v Hangzhou.
Inteligentný satelit Wonder Journey
Satelit s umelou inteligenciou WJ-1A je vybavený kamerami s vysokým rozlíšením, blízkymi infračervenými kamerami a VR panoramatickými kamerami, ktoré umožňujú rôzne úlohy spracovania obrazu. Prostredníctvom obrazového sémantického chápania dokáže rozpoznať lesy a oceány. Je tiež schopný identifikácie cieľa, bezstratovej kompresie a čistenia dát.
V porovnaní s tradičnými satelitmi dokáže tento satelit analyzovať 3 861 míľ 2 (10 000 km 2 ) a sledovať objekty v priebehu niekoľko hodín, čo bežným satelitom trvá približne 180 dní. Satelit Wonder Journey je vybavený funkciami na komunikáciu a je aktualizovaný, aby sa stal asistentom AI vo vesmíre. Užívatelia na Zemi s ním môžu hovoriť podobne ako s ChatGPT.
Čítajte tiež: Vedecký skok do hĺbky: Čína kope 10 000 metrov hlbokú dieru do zeme
Aby sa zlepšilo pokrytie a zvýšila efektívnosť komunikácie malo by k satelitu Wonder Journey do konca roku 2024 pribudnúť na obežnú dráhu ďalších 19 satelitov.
Existencia takýchto satelitov nám jasne ukazuje, akú dôležitú úlohu zohráva vesmírny priemysel v modernej civilizácii. Tieto technológie nám umožňujú nielen efektívne reagovať na rôzne situácie, ale na základe spoľahlivých dát sa môžeme lepšie pripraviť aj na budúce udalosti.