PikoškyKultúra

Čína má vlastné verzie známych miest a ikonických stavieb

V Číne sa v posledných rokoch rozvinul trend vytvárania replik svetoznámych turistických destinácií a ikonických miest. Tento fenomén sa stal populárnym najmä v dôsledku rastúcej túžby po európskom alebo americkom šarme a exkluzivite, ktorú tieto miesta reprezentujú. Tieto projekty, známe aj ako „rekonštrukcie zahraničných mestských oblastí“, sú často súčasťou veľkých rozvojových projektov, ktoré sa snažia prilákať investorov, obyvateľov a turistov. Trend rekonštrukcií zahraničných destinácií v Číne ukazuje túžbu po globálnom kultúrnom prepojení a snahu priblížiť si svetové ikony do miest, kde môžu byť prístupné širšiemu publiku.

Eiffelova veža inšpirovala svet 

 

Skutočná Eiffelova veža sa nachádza na Champ de Mars pri rieke Seine v Paríži. Pri jej dokončení bola najvyššou stavbou na svete a tento titul si udržala 41 rokov, kým ju neprekonal newyorský mrakodrap Chrysler Building. Dnes je najvyššou budovou v Paríži a patrí medzi najznámejšie symboly sveta. Názov veže pochádza od jej staviteľa Alexandra Gustava Eiffela, otvorená bola v roku 1889 a v súčasnosti je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

Eiffelova veža patrí medzi najznámejšie pamiatky sveta, a tak niet divu že svoju vlastnú Eiffelovku chcú mať aj iné krajiny. Kým v Las Vegas slúži kópia Eiffelovky ako lákadlo hotela Paris, v Číne sa rozhodli postaviť nielen vežu, ale aj celý Paríž. 

 

Porovnanie originál Eiffelovej veže v Paríži a v Číne (reprofoto youtube.com/MegaBuilds)
Porovnanie originál Eiffelovej veže v Paríži a v Číne (reprofoto youtube.com/MegaBuilds)

 

Čínsky Paríž

 

Na východnom pobreží Číny, v meste Chang-čou, sa nachádza čínska verzia Paríža. Tento ambiciózny projekt, nazývaný „Paríž východu“, vyrástol na predmestí v štvrti Tianducheng. Dominantou oblasti je 108 metrov vysoká kópia Eiffelovej veže, ktorá je druhou najvyššou replikou tejto ikonickej stavby na svete, aj keď dosahuje len tretinu výšky originálu.

 

Projekt v provincii Zhejiang je zameraný na luxusné nehnuteľnosti a verne napodobňuje európsky šarm. Mesto má svoj vlastný Víťazný oblúk, Luxemburské záhrady, zámok Versailles a bulvár Champs-Élysées. Okolité budovy sú postavené v neoklasicistickom štýle, čím umocňujú dojem klasického európskeho prostredia.

 

Tianducheng otvoril svoje brány prvýkrát v roku 2007. Do výstavby tohto ambiciózneho projektu, ktorý mal replikovať slávnu metropolu, investovalo mesto miliardu dolárov. Očakávalo sa, že pritiahne nových obyvateľov a turistov, realita je však odlišná.

 

V luxusnej štvrti žilo dlhé roky len približne dvetisíc ľudí, hoci má kapacitu pre 10-tisíc obyvateľov. Jej ulice sú aktuálne prázdne a dominanty postupne chátrajú. O dôvodoch, prečo nemal projekt úspech sa dá polemizovať, azda najväčším je fakt, že sa v blízkosti nachádza priemyselná zóna, ktorej kúdoly dymu narúšajú romantický dojem Paríža. 

 

Rakúsky Hallstatt (zdroj obrázku: canva.com)
Rakúsky Hallstatt (zdroj obrázku: canva.com)

 

Rakúsky Hallstatt má svoju čínsku kópiu 

 

Malebná rakúska dedinka Hallstatt, ktorá je zaradená do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, má v Číne svoju presnú repliku. Táto kópia Hallstattu sa nachádza v juhočínskej provincii Chuej-čou a náklady na jej výstavbu dosiahli v prepočte približne 750 miliónov eur. Verejnosti bola sprístupnená ešte v roku 2012 a u turistov si okamžite získala sympatie. 

 

Čínsky Hallstatt verne kopíruje architektúru rakúskeho Hallstattu. Budovy sú postavené v tradičnom alpskom štýle, s charakteristickými drevenými fasádami, šikmými strechami a farebnými domami. Kópia zahŕňa aj repliky ikonických miest, ako sú námestie, historické domy a rôzne verejné priestory. V čínskom Hallstatte sa nachádza aj umelo vytvorené jazero a pohorie, ktoré sú vizuálne podobné jazere Hallstätter See a pohoriu Dachstein v Rakúsku.

 

Projekt sa stal predmetom medzinárodného záujmu a diskusie. Zatiaľ čo niektorí kritizujú tento projekt ako komerčne motivovaný pokus o napodobenie kultúrneho dedičstva, iní ho vidia ako zaujímavý príklad globálneho kultúrneho prepojenia a snahy o vytvorenie unikátneho turistického zážitku v Číne.

 

Fejkové stavby nájdete po celej Číne 

 

Okrem vytvárania replík miest, Čína tiež replikovala množstvo známych pamiatok. Na čínskom území môžete nájsť verné napodobeniny slávnych svetových ikon, ako sú londýnsky Tower Bridge, ikonická opera v Sydney, falošný Biely dom či Veľká sfinga z Gízy. Tieto imitácie sú len časťou z dlhého zoznamu svetových pamätihodností, ktoré sa objavujú po celej Číne.

 

Tieto repliky často vznikajú ako súčasť rozsiahlych rozvojových projektov, ktoré sa zameriavajú na prilákanie turistov a obyvateľov, a tiež na zvýšenie prestíže daných oblastí. Projekty často kombinujú rôzne prvky a štýly, aby vytvorili jedinečné turistické atrakcie, ktoré ponúkajú náhľad na svetové ikony bez nutnosti cestovania do zahraničia.

 

Čínska verzia známeho mosta Tower Bridge (reprofoto youtube.com/MegaBuilds)
Čínska verzia známeho mosta Tower Bridge (reprofoto youtube.com/MegaBuilds)

 

Nové repliky sú zakázané 

 

Od roku 2020 sa nové repliky v Číne nevytvárajú, pretože čínska vláda sa rozhodla prijať opatrenia na podporu miestnej architektúry a zasiahla proti kopírovaniu zahraničných stavieb. Zákon, ktorý bol zavedený, zakazuje plagiátorstvo, napodobňovanie a replikovanie vzorov v nových verejných zariadeniach. Tento krok má za cieľ prehĺbiť rozvoj unikátnej a autentickej architektúry, ktorá dokáže viac integrovať miestne kultúrne a historické prvky, a tým obohatiť urbanistický mozaikový tapisériový obraz krajiny.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button