Chodník slávy a tisícky filmov? Vitajte v Bollywoode
V predchádzajúcom článku si môžete prečítať základné informácie o indickom filmovom priemysle Bollywood. Ten skrýva veľa tajomstiev, rekordov a prekvapení. Kedy bol natočený prvý film alebo koľko trval najdlhší filmový bozk? Odpovede na tieto otázky vás určite prekvapia.
Prvý natočený film
Film Zápasníci bol natočený v roku 1899. Ide o úplne prvým filmom natočený v Indii. Nebol však prvým vyrobeným filmom. Tým bol Raja Harishchandra, ktorý bol uvedený v roku 1913.
Prvá ženská režisérka
V roku 1926 natočila svoj prvý film ženská režisérka. Bola ňou Fatima Begum, ktorá natočila film Bulbul-e Paristan.
Prvý farebný film
Film o situácii chudobných farmárov s názvom Kisan Kanya bol v kinách uvedený v roku 1937. Bol prvým farebným filmom v Indii.
Bollywood
V 70. rokoch predbehol Bollywood Ameriku ako najväčší svetový producent filmov. Odvtedy sa oficiálne začalo indické kino označovať ako Bollywood.
Tisícky filmov
V Bollywoode sa ročne natočia tisícky filmov. Štatisticky sa v indickom filmovom priemysle natočí dvakrát viac filmov ako v Amerike.
Inšpirácia pre Black Eyed Peas
Pri vzniku pesničky Don´t Phunk with My Heart sa známa skupina Black Eyed Peas inšpirovala dvoma bollywoodskymi piesňami. Sú nimi Ye Mera Dil Yaar Ka Diwana a Ae Nujawan Hai Sub.
1000 týždňov
Celkovo dlhých tisíc týždňov sa v indických kinách udržal film Dilwale Dulhania Le Jayenge. V angličtine je názov filmu The Brave Hearted Will Take Away The Bride. Tento film je považovaný za jeden z najlepších filmov Bollywoodu všetkých čias.
Najvyššie tržby
Najúspešnejším bollywoodskym filmom je satirická sci-fi komédia P.K.. Natočená bola v roku 2014 a zarobila približne 100 miliónov dolárov.
Jazyková rôznorodosť
Filmy v Bollywoode sa vyrábajú v rôznych jazykoch. Najčastejšími sú práve hindčina, kannadčina, telugčina, tamilčina, gudžarátčina, pandžábčina, asámčina, bengálčina, maráthčina a malajámčina.
Chodník slávy
Je známe, že Bollywood sa mnohými nápadmi inšpiroval z Hollywoodu. Jednou z inšpirácií je vytvorenie Walk of the Stars v Bandre, ktorý je nápadne podobný Walk of Fame v Hollywoode. Mnoho slávnych indických hercov má v Bandre svoju sochu, kachličku alebo autogram.
Bonus: Najdlhší filmový bozk
Zoznam zaujímavostí zakončíme najdlhším filmovým bozkom. Ten trval štyri minúty vo filme Karma z roku 1933. Bozk sa odohral medzi skutočnými manželmi Devikou Rani a jej manželom Himanshu Rai. Vo filme bola taktiež použitá prvá bollywoodsky pieseň v angličtine.