Šport

Akú hodnotu majú olympijske medaily?

Už len zúčastniť sa olympiády je pre každého športovca obrovská výhra. Akonáhle sa mu podarí zvíťaziť, stáva sa národným hrdinom. Najväčšou odmenou a zároveň pamiatkou je pre športovcov ich medaila, ktorá je dôkazom o ich úspechu. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aká môže byť ich reálna hodnota?

Medaily z olympiády v Tokiu 

Každá olympiáda je špecifická svojimi medailami, ktorých dizajn sa neustále mení. Športovci dostávajú tento rok na olympiáde medaily, ktoré na sebe nesú rok 2020, pretože sa organizátori rozhodli medaile neprerábať. Ich autorom je Junichi Kawanishi. Všetky medaile, či už zlatá, strieborná alebo bronzová majú rovnaký priemer 85 milimetrov a hrúbka sa pohybuje v rozmedzí od 7,7 do 12,1 milimetra. 

Zlatá medaila má hmotnosť asi 556 gramov a vyrobená je z pozláteného čistého striebra. Z celkovej hmotnosti obsahuje zlatá medaila približne 6 gramov zlata. V porovnaní so zlatou medailou, je strieborná vyrobená z čistého striebra a jej váha je asi 550 gramov. Váha bronzovej medaily je ešte nižšia a váži približne 450 gramov. Tvorí ju 95% medi a 5% zinku. 

Ukážka aktuálnych cenných kovov z olympiády v Tokiu (reprofoto youtube.com/Tokyo 2020)
Ukážka aktuálnych cenných kovov z olympiády v Tokiu (reprofoto youtube.com/Tokyo 2020)

Ak by sme chceli vyrátať ich čistú trhovú hodnotu, rátali by sme s použitým materiálom. Pri dnešných cenách by cena zlatej medaily mala hodnotu okolo 800 dolárov. Samozrejme, iba v prípade, že by bolo zlato rozpustené. O takmer polovicu menej by ste v obchode dostali za striebro, ktorého hodnota sa za medailu sa odhaduje na približne 450 dolárov. Najviac prekvapivým je odhad ceny bronzovej medaily, ktorej cena je približne 5 dolárov. Ide však iba o trhový odhad založený na cene použitých materiálov, ktoré medailu tvoria. Cena pre športovcov je v mnohých prípadoch nevyčísliteľná. 

Detailnejšiu ukážku nájdete v nasledujúcom videu: 

Medaily sa predávajú za tisíce dolárov 

Aj napriek tomu, že trhová hodnota medaile je známa, často bývajú vydražené za úplne iné ceny. Napríklad začiatkom tohto mesiaca predala aukčná spoločnosť RR Auction v Bostone tri zlaté medaily. Najdrahšou sa stala medaila z olympijských hier v Aténach z roku 1896, ktorá sa vydražila za 180 000 dolárov. Za menej ako polovicu sa predala medaila kubánskeho strelca Leurisa Pupa z olympiády v Londýne 2012, ktorej finálna cena bola stanovená na 73 200 dolárov. Poslednou predanou medailou bolo zlato zo skoku do diaľky, ktoré vybojoval Ivan Pedrosa. Medaila pochádza z roku 2002, kedy sa olympijské hry konali v Sydney. Najdrahšou v histórií sa stala zlatá medaila, ktorá sa predala za 1,46 milióna dolárov. Išlo o medailu Jesseho Owensa z olympijských hier v Berlíne. Medaila pochádzala z roku 1936 a predaná bola v roku 2013. 

Väčšinou si športovci svoje medaily strážia a veľmi vážia. Do aukcií sa nedostávajú veľmi často. Ak sa tak náhodou stane väčšinou ide o stratené kusy po zosnulých športovcoch alebo medaily, ktoré víťazi venujú do akcie v rámci filantropie. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button