Aktívna sopka na hore Fudži je symbolom Japonska
Tak ako sme my pyšní na Vysoké Tatry v Japonsku sa môžu pochváliť horou Fudži, ktorá je zároveň ich najvyššou horou. Známa je svojou aktívnou sopkou a ročne ju navštívia tisíce turistov. Ak sa náhodou rozhodnete Fudži navštíviť, neodnesiete si len krásne fotografie, ale aj zážitok na celý život. Kým tak urobíte, pokračujte v čítaní tohto článku a zistite o nej viac informácií.
Čo by ste mali vedieť?
Hora Fudži je inak nazývaná aj Fudžistan. V Najvyššom bode má 3 776 metrov, čím je automaticky najvyššou v Japonsku. Nachádza sa na okraji ostrova Honšú, západne od Tokia, z ktorého je možné pozorovať ju voľným okom v prípade jasnej oblohy. V okolí hory sa nachádza niekoľko jazier, ktoré sú spolu s horou súčasťou národného parku Fudži-Hakone-Izu. Medzi známe jazerá patrí napríklad Šoji, Aši, Sai, Motosu, Jamanaka alebo Kavaguči. Fudži je symbolom Japonska, objavuje sa na množstve suvenírov a je vyhľadávaným cieľom turistov.
Niečo málo o pôvode sopky
O veku sopky sa neustále vedú diskusie. Tradícia vraví, že sopka vznikla po zemetrasení 286 rokov pred našim letopočtom. Pravda je však trochu iná a nemôžu sa na nej zhodnúť ani kvalifikovaní odborníci. Väčšina sa však prikláňa k tomu, že sa formovala po dobu 2,6 miliónov rokov. Prvé erupcie a vrcholy sa podľa nich vyskytli pred zhruba 600 000 rokmi, pričom ich základňa by mala byť stará približne 65 miliónov rokov. Sopka začala byť aktívna asi pred 10 000 rokmi a od tej doby sále tleje alebo občas vybuchne. Naposledy vybuchla v roku 1707.
Tak ako nie je úplne presne známy vek hory, neexistujú ani informácie o vzniku jej názvu. Veľa ľudí preto špekuluje, prečo dostala práve tento názov. Teórií je naozaj mnoho, napríklad niektorí sú presvedčení o tom, že názov hory pochádza zo slova oheň. Ide o ainuovský výraz, ktorý vo svojej podstate dáva zmysel, keď sa spojí s japonským výrazom “san”, ktorý označuje horu. Názov Fujisan by teda znamenal ohnivú horu. Aj keď tento názov môžeme takto prekladať, je naozaj otázne, či bola pomenované práve z tohto dôvodu alebo mal predtým jej názov úplne iný význam.
Prvý výstup a využívanie hory v minulosti
Úplne prvý výstup bol uskutočnený neznámym mníchom v roku 663. Pôvodne bola hora Fudži sídlom samurajov, ktorí využívali blízke mesto Gotemba ako svoj výcvikový tábor. V roku 1868 vypukla politická revolúcia známa ako Meidži, ktorá v Japonsku priniesla viaceré politické, hospodárske a sociálne zmeny. Významným bolo povolenie vstupu ženám na horu, pretože dovtedy bol pre ne vstup zakázaný.
Turistický ruch a využívanie hory dnes
V súčasnosti sa Fudži teší obrovskému záujmu ľudí, či už ide o domácich alebo zahraničných turistov. Stala sa múzou mnohých umelcov a mnohými je považovaná za posvätnú. Obklopená je chrámami a svätyňami, ktoré sa dokonca nachádzajú aj na okraji sopky a na dne krátera. Na vrchol hory každoročne vystúpi približne 200 000 ľudí. Výstupy sú organizované najmä počas letných mesiacov. Väčšina ľudí stúpa na horu v noci, pretože si tak lepšie užijú východ slnka. Koniec koncov Japonsko je prezývané ako krajina vychádzajúceho slnka, takže odkiaľ je ho lepšie vidieť, ako z najvyššej hory? Pozorovanie slnka z hory Fudži má dokonca svoj vlastný názov, ktorým je Goraiko. Ide o neopísateľný zážitok, ktorý si každý zapamätá na celý život.