Aké sú najlepšie čínske dezerty?
Čínska kuchyňa skrýva bohatú paleta chutí a vôní. Pozornosť si zaslúžia najmä čínske dezerty, ktoré majú svoje korene v bohatých tradíciách, kultúrnych hodnotách a prírodných zdrojoch krajiny. V tomto článku vám predstavíme rôznorodý svet čínskych dezertov a priblížime vám ich neobyčajné chute.
Tanghulu – sušené ovocie na paličke
Obľúbeným dezertom, ktorý si môžete zakúpiť v pouličných stánkoch v Číne je takzvané Tanghulu, teda sušené ovocie obalené tekutým cukrom napichnuté na paličke. Môžete ho nájsť v rôznych variantoch a príchutiach, ktoré sa líšia podľa druhu ovocia a príchute sirupu. Najčastejšie sa používajú hrušky, jablká, hrozienka a čučoriedky, ktoré spolu so sirupom vytvárajú sladký, niekedy kyslý a chrumkavý dezert.
Buchty z červenej fazule
Buchty Dòushā bāo sú nielen lahodné, ale aj lákavé na pohľad. Často sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach, a sú populárnou variantou parených buchiet. Plnené sú náplňou z fazule adzuki, ktorá je veľmi sladká a často sa využíva na prípravu viacerých dezertov. Najčastejšie sa konzumujú na raňajky alebo na desiatu.
Vaječný koláč
Vyhľadať ho môžete aj pod názvom Egg Tart a jeho história sa v Číne traduje od 20. storočia, kedy ho sem priviezli zahraniční obchodníci. Recepty sa neskôr upravili a v súčasnosti existuje viacero verzií. Vonkajší obal koláčika tvorí pečivo a vnútorná náplň je pudingová, avšak môže byť ochutená čokoládou alebo zeleným čajom.
Čítajte tiež: Milujete palacinky? Vyskúšajte ich netradičné ázijské verzie
Mandľové želé
Má zvyčajne krémovú farbu s jemnou konzistenciou a obľúbené je po celej krajine. Jeho názov je trochu zavádzajúci, pretože dezert sa vo všeobecnosti vyrába z marhuľových jadier, ktoré sú namočené a rozdrvené vodou. Potom sa mlieko extrahuje a pridá sa želírujúca látka. Mandľové želé si môžete vychutnať vo väčšine čínskych reštaurácií a na internete nájdete aj viacero receptov, podľa ktorých si môžete mandľové želé pripraviť doma sami.
Čínska cukrová vata
Známa tiež pod názvom Dragon´s Beard Candy sa tradične vyrába ručne a má nízky obsah cukru. Tak ako klasická cukrová vata, aj čínska cukrová vata je citlivá na vlhkosť a má tendenciu sa topiť. Vychutnať si ju môžete v pouličných stánkoch a predajcovia ju pripravia priamo pred vami.
Prípravu tejto pochúťky si môžete pre lepšiu predstavu pozrieť vo videu nižšie:
Tekvicové palacinky
Sečuánska kuchyňa sa pýši viacerými chutnými jedlami vrátane sladkých tekvicových palaciniek. Vyrábané sú najmä z tekvice, múky a cukru, pričom obľúbené sú najmä v zimnom období. Často sú však veľmi sladké a preto nechutia úplne každému. Zdobené môžu byť sezamovými semienkami, ktoré im dodajú extra chuť.
Ľadové osvieženie
Počas letných mesiacov je skvelým osviežením ľadový dezert nazývaný aj Shaved Ice Dessert. Tento dezert tvorí nasekaný ľad na tenké škrupinky, ktorý je poliaty rôznymi sirupmi a ovocím, ktoré mu dodajú chuť. Obľúbeným sa stal nielen v Číne, ale vychutnať si ho môžete vo viacerých krajinách sveta.
Lepkavé ryžové guľôčky
Tang yuan, známe tiež ako lepkavé ryžové guľôčky, predstavujú sladké pochúťky, ktoré sú plnené rôznymi sladkými náplňami. Ich povrch je vyrobený z lepkavej ryžovej múky, ktorá sa spracováva do podoby žuvačkového cesta. Naplnené môžu byť rôznymi ingredienciami, ako je červená fazuľa, sezam, arašidy a iné sladké náplne. Tieto plnky vytvárajú špecifické chuťové kombinácie, ktoré sa prelínajú so zemitou chuťou cesta.
Ich tvar a textúra sa približujú mochi, tradičným japonským lepkavým koláčikom. Príprava a konzumácia Tang yuan majú v Číne hlboké korene v tradičných sviatkoch a oslavách, kde slúžia ako symbol jednoty a dobroty.