ŠportKultúra

Aké spoločenské hry hrajú ľudia v Číne?

Človeče nehnevaj sa, dáma alebo dostihy sú populárne najmä u nás. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, akými hrami sa bavia ľudia v iných krajinách? Prinášame vám výber zaujímavých hier, ktoré k nám na Slovensko ešte nezavítali, ale v Číne sa tešia veľkej obľube.

Bratranec Domina – Pai Gow 

Snáď najstaršou hazardnou hrou na svete je Pai Gow, ktorej názov sa prekladá ako karta deväť. Tento preklad názvu poukazuje na skutočnosť, že maximálny počet bodov hráča je deväť, aj keď môže dôjsť k malým výnimkám. Hra sa skladá z 32 dlaždíc Pai Gow, ktoré sa svojim tvarom podobajú dominu. Hru musia hrať minimálne dvaja hráči, pričom maximálny počet hráčov je osem. Vždy vyhráva hráč s najvyššou hodnotou, pričom pár je vždy cennejší ako nepár. 

Hracie doštičky Pai Gow (zdroj obrázku: canva.com)
Hracie doštičky Pai Gow (zdroj obrázku: canva.com)

Čínsky šach – Xiangqi

Ide o veľmi obľúbenú stolovú hru nielen v Číne, ale v celej Ázii. Názov Xiangqi v preklade znamená figúrkovú hru, ktorá má veľa spoločného so západným šachom. Najstaršia zmienka pochádza z 1. storočia pred našim letopočtom, z obdobia bojujúcich štátov. Rozdiel medzi klasickým šachom a čínskym je napríklad v hracej ploche. Tú tvoria štvorce rozložené v počte 9 x 10, čím vytvárajú obdĺžnikový tvar. Figúrky sú pri hre umiestnené na križovatkách, nie na štvorcoch. Hra má mnoho zaujímavých pravidiel odlišných od klasického šachu, pričom jej cieľom je zajatie nepriateľského generála, teda kráľa. 

Herná doska čínskeho šachu Xiangqi (zdroj obrázku: canva.com)
Herná doska čínskeho šachu Xiangqi (zdroj obrázku: canva.com)

Madžong 

Táto hra je v Číne veľmi obľúbená a má bohatú históriu. V princípe sa dá porovnať s rôznymi kartovými hrami, pričom v madžongu sa využívajú malé dlaždice s obrázkami. Tie boli v minulosti vyrobené z bambusu alebo kostí, ale dnes už sú vyrobené predovšetkým z plastu.

Ukážka plastových kociek (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka plastových kociek (zdroj obrázku: canva.com)

Pre nezainteresovaného človeka, ktorý madžong nikdy nevidel hrať budú znieť pravidlá veľmi komplikovane. V podstate ide o to, že sa hrá so sadou 136 alebo 144 doštičiek. Hru hrajú väčšinou štyria hráči, ktorí si medzi sebou náhodne zvolia dílera. Postupne si rozdelia každý 13 doštičiek, len díler ma 14 pretože začína hru. Potom sa hráči striedajú v ťahaní doštičiek v smere hodinových ručičiek. Cieľom hry je mať víťaznú kombináciu kameňov čo by znamenalo štyri skupiny a jednu dvojicu. Hráč, ktorý má víťaznú kombináciu uzatvára hru zakričaním slova Madžong. Samozrejme toto je len jednoduché vysvetlenie základných pravidiel, na ktoré nadväzujú mnohé ďalšie, ktoré robia hru viac komplikovanou. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Wei Qi 

O pôvode tejto hry sa veľmi polemizuje, pretože mnohí jej pôvod pripisujú Japonsku. Populárnou je nielen v Číne, ale aj ďalších ázijských krajinách. Jej názov je možné preložiť ako hru na okolie alebo obkľúčenie. Názov nám v podstate prezrádza základný cieľ hry, ktorým je ovládnuť čo najviac území a obklopiť tak svojho súpera.

Wei Qi (zdroj obrázku: canva.com)
Wei Qi (zdroj obrázku: canva.com)

Hra sa hrá medzi dvoma hráčmi, ktorí sú rozdelení na čiernych a bielych. Na začiatku je hracia plocha úplne prázdna, pričom začína vždy hráč s čiernymi kameňmi. Hra je plná rôznych pravidiel a často sa úspech hráča odvíja od vhodne zvolenej taktiky. Ide o jednu z najzložitejších hier vôbec.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button