KultúraPikoškyTech

Aj ázijské krajiny sa snažia o zelenú zmenu

Zhoršenie životného prostredia negatívne ovplyvnilo kvalitu života na mnohých miestach po celom svete. V niektorých krajinách spôsobuje znečistenie vody a ovzdušia zdravotné problémy, zatiaľ čo inde predstavuje odlesňovanie a zmena podnebia ďalšie významné riziká. Záujem o našu planétu je teda nevyhnutný, výnimku netvoria ani ázijské krajiny.

Čína a India – odpadové veľmoci?

V spoločnosti sa často objavuje názor, že celosvetové znečistenie a environmentálne problémy môžu predovšetkým Čína a India. Aj napriek tomu, že majú tieto krajiny podiel na znečistení Zeme, treba brať do úvahy veľkosť ich populácie a celkovú rozlohu. Ak by sme jednotlivé dáta o počte emisií vyprodukovaných za rok rozrátali na počet obyvateľov, tak by obstáli podobne ako väčšina európskych krajín.

Okrem toho sa oba tieto štáty snažia o kroky, ktorými by obmedzili svoj dopad na životné prostredie. Čína postupne znižuje plastový odpad – zakázala jednorazové tenké igelitky, zaviedla vyššie poplatky za hrubšie tašky, či obmedzila dovoz plastov. India zase chce do roku 2026 pretransformovať 40% taxíkov na elektrické autá, aby sa znížilo znečistenie ovzdušia.

Emisie sú obrovským problémom (zdroj obrázku: canva.com)
Emisie sú obrovským problémom (zdroj obrázku: canva.com)

Pomáha efektívna verejná doprava i obnoviteľné zdroje

Krajiny, ktoré bodujú vo svetových environmentálnych rebríčkoch majú spoločných niekoľko vecí – produkujú menej znečistenia, odpadu a skleníkových plynov. Využívajú tiež väčší podiel obnoviteľnej energie, chránia zelené plochy a majú efektívnu verejnú dopravu.

Ktoré sú tie najzelenšie?

Aj vďaka rozvinutému systému železníc je Japonsko práve jednou z krajín, ktorá sa môže pýšiť prívlastkom zelená. Má aj efektívny systém energetickej siete, využíva obnoviteľné zdroje a taktiež sa tu obmedzuje znečistenie vody. Svetové ekonomické fórum (WEF) navyše uvádza, že len 2,3% japonskej populácie je vystavených nebezpečnej pitnej vode. 

Singapur má taktiež nízku úroveň znečistenia vody a ovzdušia, rovnako ako efektívne energetické a vlakové systémy. Singapurská elektrická sieť je dokonca jednou z celkovo najefektívnejších v Ázii. 

Až 63,4% Južnej Kórei tvoria lesy, čo z tohto štátu nerobí zelenú krajinu nielen v environmentálnej rovine, ale aj na pohľad. Pochváliť sa tiež môže rozvinutým systémom železníc, ktorý značne pomáha životnému prostrediu. Samozrejmosťou je aj čistá voda a rovnako ako v Japonsku, len 2,3% obyvateľov Južnej Kórei bolo vystavených nebezpečnej pitnej vode.

Takmer 64 % Južnej Kórei tvoria lesy (zdroj obrázku: canva.com)
Takmer 64 % Južnej Kórei tvoria lesy (zdroj obrázku: canva.com)

Lístok na dopravu výmenou za použitý plast

Indonézske mesto Surabaya motivuje svojich obyvateľov k recyklácii veľmi kreatívnym spôsobom. Desiatky ľudí pred nástupom do autobusu nesú igelitky plné plastových fliaš a jednorazových pohárov. Tie môžu vymeniť za lístky na dopravu. Hodinová cesta autobusom s neobmedzenými zastávkami stojí tri veľké fľaše, päť stredných fliaš alebo 10 plastových pohárov. Musia byť ale vyčistené a nemôžu byť stlačené. 

V meste Surabaya si za tri veľké plastové flaše kúpite lístok na autobus (zdroj obrázku: canva.com)
V meste Surabaya si za tri veľké plastové flaše kúpite lístok na autobus (zdroj obrázku: canva.com)

Franki Yuanus, úradník pre dopravu v meste Surabaya, tvrdí, že program sa zameriava nielen na znižovanie odpadu, ale aj na riešenie preťaženia ciest povzbudzovaním ľudí k prechodu na verejnú dopravu.

Indonézia je druhým najväčším znečisťovateľom morí po Číne, a tak sa snažia znížiť plastový odpad podporou recyklácie a zvyšovaním povedomia obyvateľov.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button