CestovaniePikošky

TOP 10: Zaujímavostí o slávnom chráme Borobudur, najnavštevovanejšej pamiatke Indonézie

Borobudur je majestátny budhistický chrám a posvätné miesto, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky na svete. Svojou nádhernou a záhadnou prítomnosťou púta pozornosť návštevníkov z celého sveta a je krásnou ukážkou budhistickej architektúry a náboženskej symboliky. Prečítajte si náš článok a zistite viac o jeho histórii, kultúrnom význame a tajomstvách, ktoré ho obklopujú.

1. Borobudur v číslach 

Hoci pôvodný zámer tejto stavby nie je úplne zrejmý, predpokladá sa, že jeho výstavbu iniciovali niekedy medzi 8. a 9. storočím. Guinnesova kniha rekordov uvádza, že s výstavbou sa začalo okolo roku 750 a stavba bola dokončená v roku 842. Rozmery základne chrámu sú 123 × 123 m a jeho celková rozloha predstavuje 15 129 m². 

2. Vystavaný bol na vyschnutom jazere 

Borobudur bol vybudovaný na mieste, kde sa pred viac ako 20 000 rokmi nachádzalo veľké jazero. Toto historické umiestnenie odkazuje na kozmologický význam tohto miesta, ktorý svätyňu interpretuje ako symbol lotosu, na ktorom sedí Budha. Pre budhistov má lotos veľký význam spojený s čistotou a osvietením.

Ako chrám postavili nie je známe (zdroj obrázku: canva.com)
Ako chrám postavili nie je známe (zdroj obrázku: canva.com)

3. Ako bol chrám postavený zostáva záhadou 

Borobudur má impozantných 25 poschodí a zostáva záhadou, ako sa stavitelia dokázali vyrovnať s hmotnosťou a výškou stavby. Základné stavebné kamene boli vyťažené z blízkych kameňolomov a následne tesané do požadovanej veľkosti. Akým spôsobom však boli tieto ťažké kamene prepravované k miestu stavby a ako boli umiestňované tak precízne na seba zostáva záhadou.

Pracovníci, ktorí stáli za výstavbou Borobuduru, nezanechali za sebou písomné záznamy o svojich metódach, a tak dnešní historici a archeológovia ostávajú v úžase nad ich schopnosťami. Výnimočne veľké kamene boli presne tesané a následne umiestňované na seba bez použitia akýchkoľvek spojovacích materiálov. Toto technické dielo zostáva jedným z najväčších záhad v histórii stavebného umenia a architektúry.

4. Nechýba na zozname UNESCO 

Borobudur sa na zozname svetového dedičstva UNESCO nachádza od roku 1991. Tento pozoruhodný komplex je považovaný za majstrovský príklad budhistickej architektúry a monumentálneho umenia. Už v 70. rokoch 20. storočia mu UNESCO poskytlo svoju podporu pri obnove, čím zdôraznilo jeho historický a kultúrny význam pre celý svet.

Borobudur je zapísaný na zozname UNESCO (zdroj obrázku: canva.com)
Borobudur je zapísaný na zozname UNESCO (zdroj obrázku: canva.com)

5. Borobudur je rozdelený na 3 zóny 

Borobudur je komplex tvorený tromi zónami alebo úrovňami, ktoré pútnici postupne prechádzajú, pričom každá z týchto úrovní má hlboký symbolický význam v budhistickej kozmológii. 

Prvou úrovňou je kāmadhātu, ktorá reprezentuje svet túžby a pozemských vášní. Nasleduje rūpadhātu, ktorá symbolizuje svet foriem a materiálneho bytia. Na záver sa nachádza arūpadhātu, ktorá predstavuje svet beztvárnosti a ducha. Táto komplexná štruktúra odráža budhistické presvedčenie o znovuzrodení bytostí do týchto úrovní. 

6. Pri pohľade zhora pripomína mandalu 

Mandala je symbol, ktorý sa skladá z kombinácie kruhu a štvorca, prípadne iných tvarov, a často reprezentuje harmóniu a duchovnú cestu, ktorá vedie z vonkajšej vrstvy do jadra. Tento koncept mandaly sa objavuje v rôznych náboženstvách, vrátane budhizmu, a môže byť interpretovaný rôznymi spôsobmi. Pri pohľade na Borobudur zhora pripomína táto stavba mandalu, aj keď viacerí odborníci túto podobnosť pripisujú náhode a nie účelu, za akým bol chrám vystavaný. 

7. Borobudur bol v minulosti farebný 

Borobudur je zhotovený z vulkanického kameňa a dlhé roky bol skrytý pod vrstvou sopečného popola. Jeho sivá farba, ktorú vidíme dnes, je výsledkom tisícročí vystavenia prírodným živlom. V minulosti však Borobudur pravdepodobne vyzeral úplne inak. Archeológovia sa domnievajú, že tento budhistický chrám bol pôvodne pokrytý bielou omietkou a zdobený živými a pestrofarebnými pigmentmi. 

8. Obľúbený cieľ zlodejov 

Po tom, ako bol Borobudur znovu objavený, stal sa terčom mnohých zlodejov, ktorí si z tohto miesta ukradli viacero cenností. Často sa zameriavali najmä na sochy, ktorým odrezávali hlavy a predávali ich na čiernom trhu ako „suveníry“. Pri obnove chrámu sa tak myslelo aj na bezpečnosť, aby sa podobným incidentom predchádzalo. 

Borobudur môžete navštíviť aj vy (zdroj obrázku: canva.com)
Borobudur môžete navštíviť aj vy (zdroj obrázku: canva.com)

9. Milióny návštevníkov

Nie je žiadnym tajomstvom, že Borobudur je najobľúbenejšou pamiatkou v krajine. Ročne sa do tohto chrámového komplexu vydá až 2,5 milióna ľudí. 

10. Borobudur môžete navštíviť aj vy 

V prípade, že vás táto pamiatka zaujala a chcete ju vidieť na vlastné oči, môžete si ju pridať na váš cestovateľský zoznam. Stačí, ak priletíte do Jakarty a odtiaľ sa vydáte do mesta Yogyakarta, ktoré je od Borobuduru vzdialené asi 40 km. Pravidelne sem chodia autobusy, a tak vám nič nebráni v tom, aby ste sa o veľkoleposti tejto stavby nemohli sami presvedčiť.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button