TOP 10: Zaujímavostí o japonskej sopke Fudži
Fudžisan, japonský symbol a majestátna sopka, ktorá sa vypína nad krajinou Južného ostrova Honšu, skrýva v sebe množstvo fascinujúcich tajomstiev a zaujímavostí. Od svojho dramatického geologického vývoja po kultúrne tradície, ktoré ju obklopujú, predstavuje jeden z najdôležitejších symbolov Japonska a jeho miestnej identity. V našom článku sme pre vás zhrnuli 10 zaujímavostí, ktoré ste o japonskej sopke Fudži pravdepodobne nevedeli.
1. Hora Fudži je stará státisíce rokov
Podľa legendy vznikla hora Fudži za jednu noc v dôsledku zemetrasenia v roku 286 pred n. l. Geológovia však tvrdia, že je oveľa staršia. Skladá sa z troch vrcholov, pričom prvý začal vznikať asi pred približne 700 000 rokmi. Vrcholy Komitake, ktorý sa nachádza na severnom svahu Fudži, a Ashitaka, ktorý už nie je považovaný za vrchol a leží pod juhovýchodným úpätím sopky, tvoria základ hory. Ďalšia vrstva, nazývaná Ko Fuji (Starý Fuji), sa začala tvoriť na vrchole Komitake približne pred 100 000 rokmi. Na vrchole sopky, ktorý môžeme vidieť dnes, sa nachádza Shin Fuji (Mladý alebo Nový Fuji), ktorý sa začal formovať zhruba pred 11 000 až 8 000 rokmi.
2. Sopečná činnosť zmenila okolie hory
Sopečná aktivita hory Fudži odkryla jedinečné geologické útvary a prírodné zázraky v okolí, ktoré fascinujú návštevníkov svojou krásou a tajomstvom. Tieto útvary zahŕňajú ľadovú jaskyňu Narusawa, veternú jaskyňu Fugaku a päť jazier Fudži (jazero Kawaguchi, jazero Yamanaka, jazero Sai, jazero Shoji a jazero Motosu), ktoré sú dôležitou súčasťou regiónu a jeho prírody.
3. Vrchol sopky obklopuje 8 vrcholov
Priemer základne sopky Fuji sa pohybuje približne od 40 do 48 kilometrov. Vrcholový kráter má výšku približne 487 metrov nad úrovňou mora a je obklopený ôsmimi vrcholmi: Oshaidake, Izudake, Jojudake, Komagatake, Mushimatake, Kengamine, Hukusandake a Kusushidake. Tieto vrcholy tvoria charakteristický rámec okolo kráteru a dodávajú horizontálne a vertikálne rozmerové rozmanitosti pohoria Fuji.
4. Do roku 1872 nesmeli ženy vystúpiť na horu Fudži
Viaceré náboženské miesta v Japonsku vrátane hory Fudži zakazovali ženám návštevu. To sa zmenilo až v roku 1872, keď vláda z obdobia Meidži udelila ženám úplný prístup k horským svätyniam a chrámovým pozemkom.
5. Je to 300 rokov, čo sa sopka pripomenula naposledy
Posledná zdokumentovaná erupcia nastala pred viac ako 300 rokmi, konkrétne v roku 1707. Vtedy síce zo sopky nevytekala láva, ale do okolia sa rozšírilo obrovské množstvo popola, približne 800 miliónov kubických metrov. Tento popol sa rozšíril až do oblasti Edo (dnešné Tokio), a to napriek tomu, že je od sopky vzdialené približne 60 míľ.
6. Horu Fudži nájdete na bankovke
V prípade, že navštívite Japonsko, môžete si všimnúť, že na 1000-jenovej bankovke sa nachádza hora Fudži. Hora je taktiež zaznamenaná na väčšine suvenírov a často je veľkou inšpiráciou pre umelcov, ktorý sa ju vo svojich dielach snažia zachytiť v rôznych ročných obdobiach.
7. Zapísaná je do zoznamu UNESCO
Až 25 lokalít v Japonsku je zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO vrátane hory Fudži. Tá však nie je zapísaná ako prírodná pamiatka, ale ako kultúrna, pretože je považovaná za posvätné miesto a zdroj umeleckej inšpirácie.
8. Najväčší počet výstupov
Hora Fudži je obrovským lákadlom a viacerí ľudia na ňu vylezú nie jeden, ale hneď niekoľko krát. Rekord v počte výstupov drží muž menom Jitsukawa Yoshinobu, ktorý na jar 2020 zaznamenal svoj 2060. výstup. Vtedy mal 76 rokov, pričom na horu začal liezť až vo veku 42 rokov, avšak odchodom do dôchodku získal viac voľného času a tak sa začal svojej záľube naplno venovať. Niektoré dni dokonca na horu vyliezol až dvakrát, a toto tempo sa mu podarilo udržať neuveriteľných 75 po sebe nasledujúcich dní.
9. Na Horu Fudži môžete vyliezť aj vy
Počas horolezeckej sezóny, ktorá trvá od začiatku júla do polovice septembra môžete absolvovať výstup na horu Fudži a užiť si nezabudnuteľný východ slnka. Zvyčajne sa na horu Fudži vydávajú ľudia v noci, aby si ráno vychutnali prvé slnečné lúče a zároveň sa vyhli vysokým teplotám. Každý rok na horu vystúpi viac ako 200 000 ľudí, aj keď tento počet sa od pandémie koronavírusu trochu znížil.
10. Pečiatka na pamiatku
Na vrchole hory je umiestnená špeciálna pečiatka, ktorou si môžete oraziť pohľadnicu na pamiatku. Zároveň je tu umiestnená aj poštová schránka, prostredníctvom ktorej si môžete nechať poslať pohľadnicu domov.