Vianočné zvyky ázijských krajín vás prekvapia
Aj napriek tomu, že sú Vianoce kresťanským sviatkom ich popularita je natoľko obrovská, že sa oslavujú aj v krajinách, kde sa ku kresťanstvu hlási zanedbateľné percento obyvateľov. Oslavy Vianoc však v ázijských krajinách prebiehajú diametrálne odlišne ako u nás, a tak je možné, že vás viaceré ázijské vianočné tradície prekvapia.
Oslava Vianoc v Číne
Vianoce v Číne sa stali kombináciou komerčného nákupného festivalu a zábavy, ktorým sa tešia predovšetkým mladí ľudia. Ľudia sa radi zabávajú tým, že korčuľujú, navštevujú kiná alebo karaoke bary. Väčšina ľudí však chodí v tento deň normálne do práce, s výnimkou Hongkongu a Macaa, kde majú voľno ako pozostatok koloniálnej minulosti.
Pre obchodníkov sú Vianoce obdobím zvýšených tržieb, pretože ľudia si kupujú darčeky pre svojich blízkych. Nákupné centrá a pasáže v najväčších čínskych mestách sú výrazne zdobené vianočnými dekoráciami a veľkolepými vianočnými stromčekmi. Práve 24. december je v Číne jedným z najväčších dní nákupov v kamenných obchodoch. Zároveň je tento deň známy aj tým, že sa spolu dajú dokopy nové páry.
Tradičným darčekom na Vianoce je jablko pokoja, ktoré je tiež známe ako mierové jablko. Jablká sú často zabalené v celofáne a predávajú sa ako špeciálne darčeky, ktoré väčšina Číňanov kupuje pre svojich známych. Niektorí ľudia veria, že konzumácia jablka na Vianoce prinesie pokojný a šťastný rok. Hoci Vianoce nemajú náboženský význam pre väčšinu Číňanov, stále predstavujú obdobie pohody a spoločenských udalostí, ktoré mnohí ľudia radi oslavujú.
Japonci oslavujú Vianoce v KFC
Japonci oslavujú Vianoce podobne ako Číňania, pričom ide o kombináciu pohody s rodinou a spoločných stretnutí s priateľmi a susedmi. Oslavy Vianoc v Japonsku sa stávajú stále populárnejšími a majú svoje vlastné zvláštne tradície. Japonci často v tento sviatočný čas navštevujú nákupné centrá, kde spolu diskutujú, nakupujú darčeky a relaxujú.
V 70. rokoch minulého storočia sa v Japonsku začala tradícia spojená s Kentucky Fried Chicken (KFC), ktorá sa stala významnou súčasťou vianočných osláv. KFC začalo šíriť reklamu s názvom „Kentucky for Christmas“, ktorá vyzývala ľudí, aby si na Vianoce objednali kurča a iné produkty tohto reťazca. Táto kampaň bola tak úspešná, že milióny japonských rodín doteraz oslavujú Vianoce tým, že si objednávajú kurča z KFC.
V Indii nemajú vianočnú večeru, ale vianočný obed
Približne 2% obyvateľov Indie sú kresťania, čo vzhľadom na obrovskú populáciu tejto krajiny predstavuje približne 28 miliónov kresťanov. Vianoce sa oslavujú vo viacerých medzinárodných mestách, najviac si vianočnú atmosféru užijete v mestách, ako sú Bombaj, Goa alebo Kerala. Zaujímavý pohľad je najmä na banánové a mangové stromy, ktoré sú ozdobené farebnými vianočnými dekoráciami, čím vytvárajú jedinečnú a pestrofarebnú vianočnú atmosféru.
Pred štedrým dňom zvyknú ľudia v Indii držať 25 dňový pôst. Štedrý deň sa oslavuje 25. decembra a jeho súčasťou je návšteva kostola, svätá omša a vychutnanie si spoločného vianočného obeda s rodinou. Vianočný obed v Indii môže obsahovať rôzne druhy mäsa, ako aj ryby, zeleninové pokrmy, rôzne omáčky, mungo strukoviny, neodmysliteľnú prílohu v podobe ryže a prípadne placky. Indovia sú známi tým, že majú radi rôznorodosť na svojom jedálnom lístku, a tak je pri vianočnom obede zvykom, že si každý naberie z rôznych jedál, aby si mohol vychutnať rôzne chute a kombinácie.
V Indonézii nájdete vianočné stromčeky len v nákupných centrách
Vianoce v Indonézii, najväčšej moslimskej krajine na svete, majú svoje vlastné zvláštne čaro. Aj keď moslimské náboženstvo prevláda, miestni ľudia oslavujú Vianoce veľmi benevolentne a s úctou k západnej kultúre. Už od novembra môžete v nákupných centrách stretnúť veľkých Santa Clausov, ktorí lákajú na štedré nákupy.
Vianočné stromčeky v domácnostiach nie sú bežné, ale nájsť ich môžete v mnohých nákupných centrách, kde často atmosféru dotvárajú vianočné koledy zo západného sveta.
V Južnej Kórei majú vlastného Santa Clausa
Aj napriek tomu, že väčšia polovica obyvateľstva vyznáva budhizmus, stále tu žije veľké percento kresťanov, ktorí tento sviatok pravidelne 25. decembra oslavujú. Ulice miest sú počas Vianoc krásne vyzdobené, čím vytvárajú pohodovú atmosféru a prispievajú k vianočnej nálade v krajine.
Podobne ako u nás, aj v Južnej Kórei si ľudia pri vianočnom stromčeku vymieňajú darčeky. Tie však nenosí Santa Claus, ale ich vlastný „Otec Vianoc,“ ktorého nazývajú „Haraboji.“ Čo je ešte zaujímavejšie, tento juhokórejský Otec Vianoc má modrý odev, nie červený, pretože v Južnej Kórei je modrá farba považovaná za symbol Vianoc.