PikoškyKultúra

Vedeli ste, že existuje festival penisov? V Ázii sa oslavuje veľa zvláštnych sviatkov

Kultúra v Ázii je úplne iná ako vo zvyšku sveta a svedčia o tom aj festivaly, ktoré sú tu organizované. V každej ázijskej krajine sú organizované rôzne festivaly a my sme si dnes pre vás pripravili niekoľko najzaujímavejších. Možno sa pre vás stanú inšpiráciou aby ste danú krajinu navštívili a vybraného festivalu sa aj zúčastnili.

Japonský festival penisov 

Tento deň je tiež označovaný ako Kanamara Matsuri a má veľký súvis so šintoizmom. Deň konania sa mení, ale vždy je organizovaný na jar pri svätyni Kanayama v Kawasaki. V svätyni je uctievaný boh Kanayama-hiko a bohyňa Kanayama-hime, ktorí sú bohmi kováčstva. Sú tiež súčasťou modlitieb za manželskú harmóniu, ľahký pôrod a ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami. Každý rok v apríli je organizovaný festivalový sprievod, ktorý zahŕňa najmä podobizne penisu. Tie sú zobrazené na ilustráciách, dekoráciách, cukríkoch, lízatkách a dokonca sa vyrezávajú do zeleniny. Celý festival sa začal sláviť ešte v roku 1969, ale dnes ide najmä o zábavnú turistickú atrakciu, ktorá ročne do mesta priláka tisíce návštevníkov. Výťažok z festivalu potom putuje na výskum HIV. 

Zábery z festivalu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Festival žemlí v Hongkongu 

Tento festival je známy ako Cheung Chau a organizovaný je každý rok vždy na začiatok mája. V minulosti išlo o rituál rybárskych komunít, ktoré sa modlili za bezpečnosť pred pirátmi. Dnes je tento festival ukážkou čínskej kultúry a lákadlom pre desaťtisíce miestnych aj zahraničných turistov, ktorí sa zúčastňujú osláv. Pripravený je bohatý program, ktorého vyvrcholením sú súťaže v lezení na obrovskú vežu žemlí a ich následne zbieranie. Tejto súťaže sa zúčastňujú jednotlivci, ale aj celé tímy, ktorých úlohou je nazbierať čo najviac žemlí. 

Video z priebehu osláv si môžete pozrieť nižšie:

Thajský festival opíc 

Mesto Lopburi patrí k najstarším thajským mestám. Zároveň je domovom rôznych ruín a atrakcií, ktoré si obľúbili turisti z celého sveta. Najznámejšou udalosťou v meste je festival opíc známy tiež ako Monkey Banquet.

Značka v meste Lopburi (zdroj obrázku: cavna.com)
Značka v meste Lopburi (zdroj obrázku: cavna.com)

Počas festivalu je pre opice nachystaná bohatá hostina, ktorá pozostáva najmä z ovocia a ryže, ktorú opice milujú. Aj napriek tomu, že ide o naozaj zaujímavý zážitok, jeho účastníci by si mali dať pozor najmä na osobné veci, pretože opice veľmi radi kradnú. Festival je organizovaný každý rok počas novembra, jeho konkrétny dátum sa však vždy mení. 

Opice majú z obrovského množstvo jedla veľkú radosť (zdroj obrázku: canva.com)
Opice majú z obrovského množstvo jedla veľkú radosť (zdroj obrázku: canva.com)

Festival plačúcich detí 

Za veľmi netradičný môžeme označiť japonský festival Naki Sumo, ktorého cieľom je rozplakať malé deti. Ide o viac ako 400-ročnú tradíciu, ktorá je založená na schopnosti dospelých mužov rozplakať malé deti. Každému sumo zápasníkovi je priradené dieťa, ktoré má rozplakať. Akonáhle sa mu to podarí, vyhráva. V Japonsku veria, že plač dieťaťa je schopný odohnať zlých duchov a zároveň, že silný a hlasný plač je symbolom sily a zdravia. Aj napriek tomu, že ide o obľúbenú udalosť, deti si ju pravdepodobne neužívajú. 

Ukážku si môžete pozrieť tu:

Kórejský bahenný festival 

Približne 200 km od Soulu sa v meste Daecheon koná festival bahna, ktorého história siaha až do roku 1998. Festival trvá dva týždne a je obrovským lákadlom pre turistov. Každý rok sa koná v júli a najobľúbenejšou časťou je práve posledný víkend festivalu, ktorý je zakončený veľkolepým ohňostrojom. Súčasťou festivalu sú rôzne atrakcie týkajúce sa bahna. Medzi obľúbené patria tobogany, bahenné väzenie, bazény a rôzne súťaže alebo bitky. Dokonca je pripravené aj farebné bahno, ktorým sa na festivale maľuje na telo. Lístky na festival sú dostupné vopred online alebo na mieste a ak v čase konania budete v Južnej Kórey, festival určite nevynechajte. 

Festival bahna (zdroj obrázku: canva.com)
Festival bahna (zdroj obrázku: canva.com)

Thajský nový rok 

Oslava thajského nového roka sa tradične symbolicky koná 13. apríla a oslavy trvajú niekoľko dní. Známe sú pod názvom Songkran a pre návštevníkov je pripravený bohatý program. Jeho súčasťou sú známe vodné bitky a oblievanie vodou, takže nikto na ulici nezostane suchý. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button