Pikošky

Pamätáte si na šialenú reláciu Takešiho hrad?

Takešiho hrad bol obrovským hitom nielen v Japonsku, ale v mnohých krajinách po celom svete. Vtipní Japonci, ktorí plnili nezmyselné úlohy hlava nehlava a smiešne komentáre moderátora boli skvelým odľahčením dňa. Čo bolo vlastne cieľom relácie a prečo zožala taký veľký úspech?

Televízna relácia Takešiho hrad 

Takešiho hrad je japonskou televíznou súťažou, ktorá sa v Japonsku vysielala v rokoch 1986-1989. Autorom relácie je Takeši Kitana, ktorý pre súťažiacich vymýšľal šialené úlohy. V zahraničí sa Takešiho hrad stal populárnym až okolo roku 2000. Vďaka značnému úspechu sa dočkal pokračovania v roku 2002, kedy sa na výrobe začal podieľať aj britský herec Craig Charles. My sme si mohli Takešiho hrad pozrieť na TV JOJ Plus alebo českej stanici Prima Cool. 

Cieľ súťažiacich

V každej epizóde súťaží približne 100 súťažiacich, žien aj mužov, ktorí prechádzajú rôznymi úlohami aby sa im podarilo prebojovať do finále. Ak sa súťažiacim podarí dostať až do finále, ich cieľom je dobyť hrad samotného grófa Takešiho. V priemere sa do finále prebojuje 5 až 10 účastníkov, ktorí bojujú proti rovnakému počtu obrancov hradu. Každý sedí v autíčku, ktorým jazdí a snaží a trafiť súperov papierový terčík vodným delom alebo pištoľou. Súťažiaci, ktorému sa podarí ochrániť svoj terčík vyhráva. 

Ako vyzerá finále si môžete pozrieť tu: 

Aj napriek tomu, že výhra v súťaži sa môže zdať ako hlavným cieľom, v skutočnosti je relácia najmä o zábave. Práve v usmiatych a smiešnych účastníkoch je skryté celé kúzlo úspechu, ktoré spočíva v tom, že nejde o to vyhrať, ale zabaviť sa. Na účastníkoch po vypadnutí vôbec nie je vidieť smútok alebo hnev. Súťažiaci si netradičné hry naozaj užívajú a diváci ich za to milujú. 

Skúste si pozrieť krátky zostrih vtipných momentov z epizód a uvidíte, že sa tiež neubránite smiechu. 

Šialené disciplíny 

Súťažné úlohy sa obmieňajú a existuje ich naozaj veľa. Často sú najmä zábavné a fyzicky nenáročné, tak aby nimi mohli ženy a muži bez rozdielu prejsť. Väčšinou však pri zdolaní prekážok potrebujú súťažiaci len šťastie alebo vhodne zvolenú taktiku. Účastníci relácie postupujú do ďalších kôl prekonávaním rôznych prekážok, pričom je pri väčšine z nich povinná helma. 

Medzi najznámejšie prekážky patrí beh oproti zatvoreným dverám. Úlohou súťažiaceho je prebehnúť radou štyroch dverí tak, aby si vždy vybrali dvere, ktoré nie sú zapečatené. Výsledkom sú vtipné pády, ale aj tvrdé nárazy, ktoré z tejto disciplíny robia poriadnu zábavu. Populárnymi disciplínami sú aj jazda v čajovom hrnčeku, vybíjaná, skok o tyči alebo kolky.  

Skvelú ukážku rôznych disciplín nájdete v tomto videu: 

Niekoľko zaujímavostí na záver

Aj napriek tomu, že bola relácia mimoriadne vtipná, často sa divákom naskytli zábery na účastníkov, ktorí sa do hry vložili viac ako mali a preto dochádzalo k početným úrazom. Záznamy udávajú, že si 19 súťažiaci zlomili čeľusť, 41 si zlomilo rebrá, zaznamenaných je aj 35 otrasov mozgu, 282 vyrazených zubov alebo 62 účastníkov s natiahnutými svalmi. 

Relácia Takešiho hrad sa stala inšpiráciou pre mnohé ďalšie zábavné programy, ktoré sa ňou inšpirovali po celom svete. Aj napriek tomu, že sa už dávno nenatáčajú nové časti v mnohých krajinách sa stále vysiela. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button