V Južnej Kórei uvažujú o zákaze konzumácie psieho mäsa
Kým u nás sa prostredníctvom zákonov snažíme zlepšiť starostlivosť o psov a ich život, v Južnej Kórei ešte len diskutujú o tom, že zakážu ich konzumáciu. Ako to v Južnej Kórei fungovalo doteraz a kto navrhol nový zákon?
Ovplyvnila rozhodnutie prezidenta jeho láska k zvieratám?
Naozaj nezvyčajný zákon navrhol súčasný prezident republiky Mun Če-in. Ten filozofuje nad otázkou, či by nebolo rozumnejšie zvážiť zákaz konzumácie psieho mäsa. Svoj návrh zákona už zdelil aj juhokórejskému premiérovi Kim Pu-gjomovi.
Cieľom celého snaženia je zlepšenie systému starostlivosti o opustené zvieratá. Prezident je známym milovníkom zvierat a v jeho prezidentskom sídle s ním žije niekoľko psích domácich miláčikov.
Celkovo sa v Kórei stávajú nielen psy, ale aj mačky obľúbenými domácimi spoločníkmi a ich konzumácií sa začali viacerí ľudia vyhýbať. Spotreba psieho mäsa v Kórei za posledné roky preto výrazne klesla.
Prezident však nie je prvým, ktorý sa pokúša o presadenie tohto zákona. Aktivisti dlhé roky pracujú na tom, aby sa život psov a mačiek v Južnej Kórei zlepšil. Ich snaženiu pomáha aj fakt, že ľudia si čím ďalej, tým viac tieto zvieratá obľubujú a vyhýbajú sa ich konzumácií. Aj tak sa však stále nájdu takí, ktorí sa ich konzumácie nechcú zrieknuť.
Ako fungujú súčasné kórejské zákony?
Aktuálne je zakázané zabíjať psy alebo mačky krutými spôsobmi, žiadny zákon však nezakazuje ich konzumáciu. Niektoré plemená psov sú preto priamo chované na farmách a určené su ku konzumácií. Z psích fariem sú potom priamo distribuované do kórejských reštaurácií.
V minulosti bolo viacero takýchto fariem zatvorených, ale celkového zákazu chovu psov určených ku konzumácií sa aktivisti nedočkali. Známym príkladom je aj zatvorenie obrovského komplexu Taepyeong-dong v meste Seongnam. Psy tu boli zabíjané elektrickým prúdom a ich mäso bolo distribuované do stoviek reštaurácií.
V nasledujúcom videu je zaujímavá reportáž zo zatvorenia obchodu so psím mäsom:
Kórejské úrady sa už niekoľko rokov snažia presadiť zákon týkajúci sa hygienických predpisov psích fariem a reštaurácií, ktoré mäso svojim zákazníkom ponúkajú. Ani počas olympijských hier v Pjongčangu v roku 2018 sa im však zmeny nepodarilo presadiť.
Ak rozhodnutia politikov neobmäkčila ani najväčšia udalosť akou boli olympijské hry, čo ich k zákazu presvedčí? Je naozaj otázne, či bude mať súčasný kórejský prezident dostatočnú podporu svojho kabinetu, aby nový zákon nabral platnosť.
Problémom aj naďalej zostáva takmer miliónova ročná spotreba psov, ktorú si obyvatelia Južnej Kórei nevedia odpustiť. Stále existuje množstvo reštaurácií, ktoré psie mäso ponúkajú a nemajú v pláne s jeho využívaním v kuchyni prestať.
Vznikajú preto dva tábory s rozdielnymi názormi na konzumáciu psieho mäsa a je len otázkou času, ktorý z nich nakoniec ustúpi. Zatiaľ o ničom nebolo rozhodnuté.