ŠportPikošky

Najdojímavejšie okamihy tohtoročnej olympiády v Tokiu

Olympijske hry neprinášajú len dych berúce športové výkony, ale aj okamihy, ktoré v našich srdciach zostávajú zapísané veľmi dlho. Veď kedy sa stalo, aby sa športovci podelili o prvé miesto alebo aby športovkyňa odstúpila z olympiády a uprednostnila svoje mentálne zdravie?

Podelili sa o medailu 

Jedným z najzaujímavejších a zároveň najdojímavejším momentov olympiády bolo rozhodne rozdelenie zlatej medaily, o ktorú sa podelili dvaja kamaráti. Skokani do výšky Gianmarco Tamberi z Talianska a Mutaz Essa Barshim z Kataru sú dlhoročnými priateľmi a vo svojej disciplíne sa dostali až do rozstrelového finále. V nedeľu 1. augusta skákali do výšky a obaja prekonali hranicu 2,37 metra. Čakala ich teda prekážka o výške 2,39 metra, ktorá by v prípade úspešnosti len jedného zo športovcov rozhodla o víťazovi. Pravidlá však umožňovali okrem zistenia víťaza podeliť sa o prvé miesto. 

“Pozrel som naňho, on pozrel na mňa a vedeli sme to. Pozerali sme na seba a vedeli sme, že je koniec. Nebolo potrebné súťažiť ďalej,” povedal Barshim po tom, ako si so svojim kamarátom Tamberim rozdelili zlatú medailu. Ten jeho slová doplnil: “Ani jeden z nás nechcel tomu druhému vziať túto obrovskú radosť, nepotrebovali sme o tom ani diskutovať, stačil očný kontakt a obaja sme vedeli, že sa chceme podeliť o toto zlato.” Toto nádherné gesto sa tak navždy zapíše do histórie, kedy vyhralo priateľstvo a ľudskosť nad súťaživosťou. Barshim a Tamberi sú prvými atlétmi od roku 1912, ktorí sa o zlatú medailu rozhodli podeliť. 

Uprednostnila mentálne zdravie 

Najznámejším príbehom tejto olympiády sa stalo odstúpenie americkej gymnastky Simone Biles z olympiády. Tá sa rozhodla nepokračovať do finále viacboja gymnastických družstiev bez toho, aby sa telesne zranila. Dôvodom bola mentálna kríza, ktorú vysvetlila aj na tlačovej konferencii: “Uprednostnite vaše duševné zdravie, pretože ak to neurobíte, nebude vás šport baviť a nebudete takí úspešní, ako by ste chceli. Preto je niekedy v poriadku dokonca sa odhlásiť z veľkých súťaží a zamerať sa na seba, pretože namiesto toho, aby ste sa tým prebíjali, to ukáže, aký silný hráč a osobnosť ste.” 

Simone už od začiatku olympiády vyzerala, že nie je vo svojej koži. Najskôr pre svoju krajinu vybojovala 3. miesto na kladine a potom sa rozhodla z ďalších disciplín odhlásiť. USA skončilo vo viacboji na 2. mieste a zaznamenalo tak prvú prehru nad Ruskom od roku 2010. Vyjadrenia Simone rozprúdili diskusie po celom svete a jej rozhodnutie podporilo mnoho organizácií zaoberajúcich sa mentálnym zdravím. Svojim činom si získala množstvo fanúšikov a podporovateľov, ktorí ju za jej odvahu obdivujú. 

Žiadosti o ruku 

Čoraz častejšie sa stáva, že aj športové podujatia sú súčasťou žiadostí o ruku. Tým sa nevyhla ani olympiáda, na ktorej ich prebehlo hneď niekoľko. Známym príkladom, ktorý bol priamo zachytený aj na kamery sa stala žiadosť o ruku trénera Lucasa Saucedo. Ten sa rozhodol už druhýkrát požiadať svoju zverenkyňu Maríu Belén Pérez Maurice o ruku po tom, čo ju ihneď v základnej časti vyradila maďarka Anna Marton. Počas rozhovoru sa jej postavil za chrbát s papierom v ruke, na ktorom bolo napísané, či si ho vezme. María súhlasila a tak si síce z olympiády nevezie medailu, ale radosť jej robí aspoň prsteň. 

https://www.youtube.com/watch?v=947aDuCcnzA

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button