Hinduizmus je tretím najväčším náboženstvom po kresťanstve a islame. Najviac veriacich, ktorí vyznávajú toto náboženstvo žije v Ázií a tak pre nás býva hinduizmus často nepochopený. Ak si o ňom chcete prečítať viac, môžete tak urobiť v našom predchádzajúcom článku tu. Teraz sme si však pre vás pripravili rôzne zaujímavosti o hinduizme, ktoré vám ho viac priblížia.
1. Hinduizmus nemá zakladateľa
Väčšina známych náboženstiev má svojich zakladateľov viery. Napríklad v kresťanstve je za zakladateľa považovaný Ježiš, pre islam Mohamed a pre budhizmus Budha. Hinduizmus sa v tomto smere od týchto náboženstiev odlišuje, pretože neexistuje presný dátum kedy vznikol a nemá žiadneho menovitého zakladateľa. Je tomu tak najmä preto, lebo hinduizmus vyrástol z kultúrnych a náboženských zmien, ktoré prebiehali v Indii.
Hinduisti tiež v porovnaní s inými náboženstvami veria, že večná energia je len jedna, ale môže mať podobu viacerých bohov a bohýň. Väčšina náboženstiev je monoteistická, čo znamená, že ľudia veria len v jedného boha. Tým sa od nich hinduizmus výrazne odlišuje.
2. Hinduisti majú 4 životné ciele
Počas života majú hinduisti štyri životné ciele, ktoré ovplyvňujú ich správanie. Sú nimi Dharma (spravodlivosť), Kama (správna túžba), Artha (peniaze) a Mokša (spása). Cieľom života hinduistov teda nie je zapáčiť sa Bohu a snažiť sa dostať do neba alebo vyhnúť sa peklu.
3. Viera v karmu
Karma poukazuje na robenie dobrých vecí. Každá dobrá alebo zlá vec v živote človeka bude ovplyvnená karmou. Hinduisti veria, že ak budú mať na konci života dobrú karmu, ich ďalší život bude lepší.
4. Vnímanie času
Väčšina veriacich v iných náboženstvách sleduje čas lineárne, ale hinduisti ho vnímajú ako opakujúci sa cyklus. Veria, že čas je prejavom Boha a že sa nikdy nekončí. Kde jeden cyklus začína, iný končí a tak to ide stále dokola. Boh je nadčasový a minulosť, prítomnosť a budúcnosť existujú spolu súčasne.
5. Rig Veda je najstaršou knihou na svete
Tak ako má kresťanstvo Bibliu aj hinduisti majú svoju knihu, ktorou je Rig Veda. Text je písaný v sanskrite a dátum vydania je neistý. Väčšina odborníkov odhaduje, že pochádza z obdobia 1 500 rokov pred našim letopočtom. Ide tak o najstaršiu knihu na svete. Mnohí kvôli tomuto zisteniu preto považujú hinduizmus za najstaršie náboženstvo na svete.
6. Zaujímavý jazyk sanskrit
Starodávny jazyk sanskrit sprevádza väčšinu posvätného textu, ktorý sa spája s hinduizmom. Je v ňom napísaná väčšina textov a odhaduje sa, že jeho história siaha až do obdobia 3 500 rokov pred našim letopočtom.
7. Hinduizmus a vegetariánstvo
Morálny princíp zvaný Ahimsa je možné preložiť ako “nezraniť” alebo “súcit”. To je dôvodom prečo je množstvo hinduistov vegetariánmi. Niektorí sa však zdržiavajú len konzumácie bravčového a hovädzieho mäsa.
8. Význam tradičného “óm”
Väčšina z nás pozná z filmov legendárne “óm”, ktoré hinduisti vyslovujú pri meditácií alebo cvičení jógy, návšteve chrámov alebo pred mantrou. Predpokladá sa, že ide o zvuk vesmíru. Využíva sa nielen v hinduizme, ale aj v budhizme a ďalších náboženstvách.
9. Joga a Hinduizmus
Aj napriek tomu, že sa joga viac priblížila západu a využívanie tohto slova pre nás predstavuje len telesné cviky, v skutočnosti joga odkazuje na rôzne hinduistické praktiky. Cvičenie jogy slúži hinduistom k pripojeniu duše s bohom. Existuje niekoľko foriem jogy, pričom najbežnejšou je Hatha joga.
10. Čo je to Kumbh Mela?
Ide o festival, ktorý je najväčším duchovným zhromaždením na svete. V roku 2013 získal 10. februára status kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas jedného dňa ho v tomto roku navštívilo 30 miliónov ľudí.