Cestovanie

Bývalé hlavné mesto Japonska má svojim návštevníkom stále čo ponúknuť

Japonské mesto Kjóto sa nachádza na ostrove Honšú. V minulosti bolo hlavným mestom Japonska, dnes je hlavným mestom prefektúry Kjóto. Ročne privíta milióny návštevníkov a je obľúbeným turistickým cieľom. Až 17 jeho historických budov má štatút svetového dedičstva UNESCO. Ktoré miesta sú pre návštevu najviac odporúčané?

Kjóto je bývalým cisárskym hlavným mestom Japonska a srdcom tradičnej japonskej kultúry. Nachádza sa tu veľké množstvo univerzít a vysokoškolských inštitúcií. Ako jediné veľké Japonské mesto uniklo spustošeniu druhej svetovej vojny a tak si vďaka tejto skutočnosti zachovalo atmosféru minulosti. Jeho súčasťou je množstvo zlatých chrámov, skalnaté záhrady, bambusové lesy a mnohé ďalšie krásne miesta. Ktoré z nich stoja za zmienku? 

Nespočetné množstvo chrámov 

Mesto Kjóto hrá stále veľmi dôležitú úlohu aj v japonskom náboženstve. Viac ako 30 mestských chrámov stále slúži na vyznávanie budhizmu. Okrem toho sa tu nachádza viac ako 200 šintoistických svätýň. 

Kiyomizu dera (zdroj obrázku: canva.com)
Kiyomizu dera (zdroj obrázku: canva.com)

Medzi najznámejšie chrámy patrí napríklad Kiyomizu-dera, ktorý sa nachádza na vrchu Otowa. Zasvätený je budhistickej bohyni milosrdenstva, ktorej socha sa v chráme taktiež nachádza. Návštevníkom ponúka krásny výhľad na mesto a tiež prechádzku legendárnou ulicou Tea-pot Lane, ktorú lemujú malé obchodíky a kaviarne.

Nishi Honganji (zdroj obrázku: canva.com)
Nishi Honganji (zdroj obrázku: canva.com)

Obľúbeným chrámom je aj Nishi Honganji, ktorý je vynikajúcim príkladom budhistickej architektúry. V chráme sa nachádza množstvo izieb, ktoré sú zdobené maľbami. Niektoré z nich sú maľované na zlatom pozadí a pochádzajú až zo 6. storočia. 

Štvrť Gion počas jedného z festivalov (zdroj obrázku: canva.com)
Štvrť Gion počas jedného z festivalov (zdroj obrázku: canva.com)

Obľúbenou štvrťou vhodnou najmä na objavovanie pešo je Gion. Nachádza sa na východnom brehu rieky Kamogawa a je zmesou modernej architektúry a historickej krásy. Táto oblasť je známa nielen nádhernými chrámami, ale aj gejšami, ktorým sú venované reštaurácie a čajovne. Celá štvrť je považovaná za veľmi zábavnú a návštevníci majú možnosť spoznať život gejší a množstvo iných japonských tradícií. Známym je aj chrám Chion-in, ktorý je jedným z najnavštevovanejších v Japonsku. 

Svätyňa Fushimi-Inari Taisha 

Jednou z najznámejších japonských svätýň je práve Fushimi-Inari Taisha v Kjóte. História založenia svätyne sa datuje v roku 711, zasvätená bola bohyni pestovania ryže menom Ukanomitama-no-mikoto.

Vstup do svätyne (zdroj obrázku: canva.com)
Vstup do svätyne (zdroj obrázku: canva.com)

V súčasnosti je obľúbeným turistickým miestom, ktoré často navštevujú aj obchodníci s ryžou, ktorí sa modlia za jej prosperitu. Toto miesto je známe pre svoju štvorkilometrovú alej tvorenú oblúkmi “tori”, ktoré sú jasno oranžovej farby. Nachádza sa tu tiež množstvo líščích sôch, ktoré sú považované za poslov bohov. 

Svätyňa Fushimi-Inari Taisha (zdroj obrázku: canva.com)
Svätyňa Fushimi-Inari Taisha (zdroj obrázku: canva.com)

Zlatý pavilón Kinkaku-ji

Názov pavilónu pochádza zo zlatého listu, ktoré zdobia horné dve poschodia. Ich predpokladom je, že zmierňujú negativitu spojenú so smrťou. Pavilón je vystavaný nad veľkým rybníkom. Známy je svojou starou kamennou pagodou a čajovňou Sekkatei, v ktorej sa predávajú tradičné nápoje. Najkrajší je pavilón na jeseň, kedy jeho záhrady hrajú všetkými farbami. 

Zlatý pavilón Kinkaku-ji (zdroj obrázku: canva.com)
Zlatý pavilón Kinkaku-ji (zdroj obrázku: canva.com)

Hrad Nijo 

Postavený bol v roku 1603 a neskôr slúžil ako sídlo vlády. Tvoria ho zachované hradby, veže a priekopa. V celom komplexe sa nachádza niekoľko budov s významnými umeleckými dielami.

Fotka hradu Nijo z vonkajšej strany (zdroj obrázku: canva.com)
Fotka hradu Nijo z vonkajšej strany (zdroj obrázku: canva.com)

Najdôležitejšou budovou komplexu je palác Ninomaru. Ten sa skladá z piatich samostatných budov, ktoré sú prepojené chodbami s nádhernými interiérmi.

Vstupná brána do hradu (zdroj obrázku: canva.com)
Vstupná brána do hradu (zdroj obrázku: canva.com)

Kjótsky cisársky palác Kyoto-gosho

Pôvodne bol cisársky palác postavený v roku 794, ale potom bol niekoľkokrát zničený požiarom. Súčasná budova je postavená od roku 1855, ale stále robí obrovský dojem.

Cisársky palác Kyoto-gosho (zdroj obrázku: canva.com)
Cisársky palác Kyoto-gosho (zdroj obrázku: canva.com)

Medzi najdôležitejšie miesta paláca patrí Súdna sieň, Ríšska knižnica, Sieň štátnych obradov a Cisárova rezidencia. Niektoré pozemky v okolí paláca sú sprístupnené verejnosti, ale samotnú návštevu môžu záujemcovia absolvovať len v rámci prehliadky, ktorú organizuje agentúra cisárskeho domu. 

Cisárska vila Katsura

Záhrady sú tu naozaj nádherné (zdroj obrázku: canva.com)
Záhrady sú tu naozaj nádherné (zdroj obrázku: canva.com)

Katsura Imperial Vila bola pôvodne postavená v roku 1624 pre brata cisára Goyozeiho, princa Hachijo Toshihita. Nachádzajú sa tu najslávnejšie japonské záhrady a architektúra vás zaujme na prvý pohľad. Zaujímavosťou je, že záhrada je navrhnutá tak aby človek videl veci vždy spredu. Ľudia si sem chodia najmä oddýchnuť a pokochať sa krásnymi výhľadmi. Obľúbenou zastávkou je posedenie pri čaji v jednej z početných kaviarní. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button