TOP 10: Fakty o ázijských krajinách, ktoré vás prekvapia
V našej novej kategórií TOP 10 vám každý týždeň radi prinesieme 10 zaujímavostí z rôznych oblastí Ázie, ktoré vás zaručene prekvapia. Tento týždeň sa spolu pozrieme na fakty o najznámejších ázijských krajinách, ktoré ste pravdepodobne vôbec nevedeli.
1. Južná Kórea má 12 dní zamilovaných v roku
Na celom svete, kde sviatok sv. Valentína uznávajú sa oslavuje 14. februára. Je najväčším sviatkom zamilovaných. V Južnej Kórei je sviatok sv. Valentína len jedným z 12 dní, ktoré sa oslavujú každý mesiac vždy na 14. deň kalendárneho mesiaca. Každý mesiac sa tento deň oslavuje inak a nesie rozdielne pomenovanie. Vo februári dávajú ženy mužom čokolády na znak svojej náklonnosti a v marci sa zase darčekom odvďačujú muži.
V Južnej Kórei dokonca myslia aj na ľudí bez partnerov. Venovaný im je 14. apríl, ktorý je tiež známy ako Čierny deň. Počas tohto dňa sa majú dať dvaja nezadaní dohromady a stráviť čas nad miskou jajangmyeonu. Ide o čierne rezance podľa ktorých tento deň nesie svoj názov.
2. Čo znamená názov mesta Hongkong?
Možno to mnohých z vás prekvapí, ale názov tohto moderného mesta sa prekladá ako “voňavý prístav”. Hongkong je v súčasnosti najmä finančným centrom s vyspelou ekonomikou. Nachádza sa tu niekoľko významných prístavov a celkovo je považovaný za jedno z najvyspelejších ázijských miest.
3. Vietnam je kráľom kešu orechov
Kešu orechy sú milovanou pochúťkou, ktorá sa predáva po celom svete. Ich kráľom je rozhodne Vietnam, ktorý do krajín celého sveta dováža až jednu tretinu týchto skvelých orechov. Skúste sa niekedy pozrieť na obal od vašich kešu orechov a možno zistíte, že aj tie vaše boli dovezené priamo z Vietnamu.
4. Japonsko dominuje v Nobelovej cene
Až 22 laureátov má Japonsko na Nobelovu cenu. Tento počet je väčší ako v ktorejkoľvek inej ázijskej krajine. Japonsko je dlho známe ako kultúrna, umelecká a technologická veľmoc a tak tieto čísla vôbec nie sú prekvapivé. Úplne prvú cenu získal Hideki Yukawa za fyziku vďaka jeho výskume subatomárnych častíc.
5. Najväčší kvet sveta majú v Ázii
Konkrétne by sme mohli hovoriť o Malajzii, Indonézií a Thajsku, v ktorých Rafflesia rastie. Oficiálne je prijatá ako indonézsky štátny kvet. Zaujímavá je svojim výrazným tvarom a veľkosťou, pričom jej obrovské kvety dosahujú priemer až jeden meter. Menej zaujímavým je jej vôňa, ktorú mnohí prirovnávajú k mŕtvolám a často ju nazývajú páchnuca ľalia. Jej nepríjemný zápach sa často využíva na prilákanie opeľujúceho hmyzu.
6. Thajsko je domovom najmenšieho cicavca na svete
Drobný netopier Kitti obýva západné Thajsko. Ide o najmenšieho cicavca na svete. Žije ako súčasť kolónie, v ktorej sa nachádza viac ako 100 týchto malých netopierov. Zaujímavosťou je, že tento druh bol prvýkrát objavený až v roku 2001.
7. Indonézia je rajom pre vulkanológov
V Indonézií sa nachádza 150 sopiek z čoho 127 je aktívnych. Najznámejšou je hora Merapi, ktorá je súčasťou ostrova Jáva. Medzi ďalšie známe patrí napríklad Tambora, Ijen, Sinabung alebo Kelimutu.
8. Čína leží v jednom časovom pásme
Rozloha Číny je naozaj obrovská. Plocha na ktorej sa rozlieha je veľká 9 597 000 km². V porovnaní s USA je rozloha pomerme rovnaká, rozdiel je však v časových pásmach. Kým v Číne majú všetci nastavené hodinky na jeden čas, pretože sa nachádza v jednom pásme, cez USA prechádza až 6 časových pásiem.
9. Japonsko sa môže pochváliť najdlhšou dĺžkou života obyvateľov
Priemerná dĺžka života ľudí v Japonsku je u mužov 80,9 rokov a u žien 86,6 rokov. Tieto údaje pochádzajú z OSN (2015).
10. V Číne sa za rok vyprodukuje 45 miliárd paličiek
Čína sa môže pochváliť najväčšou populáciou na svete. Nakoľko sú v Číne hlavným nástrojom na jedenie paličky, ich produkcia je naozaj veľká. Ročne sa v Číne vyprodukuje viac ako 45 miliárd paličiek, ktoré sa denno denne používajú. Čo si o tomto množstve myslíte vy?