Každá veľká udalosť je často sprevádzaná mnohými nečakanými situáciami, ktoré sú často nepredvídateľné. Tento rok sa počas olympiády o tie najväčšie kontroverzie postaral nielen člen výpravy českého tímu, ale aj nemecké gymnastky či samotný návrhári špeciálnych ekologických postelí.
Česká výprava má 4 nakazených
Aj napriek tomu, že sa organizátori olympijských hier snažili prenosu ochorenia COVID-19 čo najviac zabrániť, nákaze úplne predísť nedokázali. Ešte v piatok 23.07.2021 bolo oznámených 19 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom 16 prípadov sa týkalo novinárov a obslužného personálu.
Najnovšie na nedodržiavanie prísnych pandemických opatrení dopláca česká výprava, keď mal hneď po prílete do Tokia pozitívny test lekár Vlastimil Voráček. O tejto skutočnosti informoval portál Seznam Zprávy, ktorý uviedol aj ďalších nakazených. Medzi pozitívnymi sa nachádza aj stolný tenista Pavel Širučka a plážový volejbalista Ondřej Perušič, ktorí už si na olympiáde nezahrajú. Nezaočkovaný lekár, ich pravdepodobne nakazil počas letu vládnym špeciálom na olympiádu a tak zničil ich sny v boji o cenné kovy. Ďalší športovci, ktorí s nimi cestovali lietadlom teraz čakajú vo svojich izbách a dúfajú, že im taktiež nevýjdu pozitívne testy.
Nemecké gymnastky sa predstavili v celotelových úboroch
Za posledné roky sa začalo upozorňovať na sexizmus v ženskom športe, pričom sa najviac týka najmä atletiky, gymnastiky, bedmintonu alebo plážového volejbalu. Mnohé svetové spoločnosti nepovažujú ženské športy za rovnocenné s tými mužskými a tak musia často ženské športovkyne zaujať aj niečím iným ako svojimi športovými výkonmi. Proti tomuto rastúcemu trendu odhaľovania a sexualizácie ženských športovkýň sa rozhodla bojovať skupina nemeckých gymnastiek, ktoré na olympiádu nastúpili v celotelových úboroch. Aj napriek tomu, že ide o netradičný odev, spĺňa štandardy tohto športu a tak v ňom mohli nemecké športovkyne vystúpiť. Dúfajú, že sa stanú inšpiráciou pre ďalšie ženy nielen v tomto športe, ktorým taktiež nevyhovuje spôsob, akým sú prezentované.
Postele znemožňujúce sex?
O tom, že olympiáda v Tokiu sa ponesie v znamení ekologickosti, sme vás informovali v predchádzajúcom článku už dávnejšie. Okrem recyklovaných olympijských medailý sú pre športovcov najväčším prekvapením postele vyrobené z kartónu. Ide tak o prvé postele vyrobené z úplne obnoviteľných materiálov. Každá posteľ je určená pre jednu osobu a schopná je uniesť až 200 kilogramov. Po zverejnení prvých fotografií postelí sa na celom internete rozpútali rôzne diskusie, pričom väčšina ľudí sa prikláňa k názoru nefunkčnosti týchto postelí a ich jednoduchému zlomeniu či poškodeniu.
Z omylu vyviedol verejnosť írsky gymnasta Rhys McClenaghan, ktorý na svojom instagramovom účte zverejnil video, na ktorom na posteli skáče. Posteľ samozrejme zostala bez poškodenia a tak boli provokatívne dohady vyvrátené.
Priemerná hmotnosť jedného športovca z olympiády v Riu bola 72 kilogramov a tak niet pochýb, že by sa športovci mali strachovať o to, že ich postele neudržia. Okrem obáv o to, či ich postele unesú sa na internete začalo špekulovať aj o tom, že sú postele schválne navrhnuté tak, aby znemožňovali pohlavný styk medzi jednotlivými účastníkmi. Tieto správy neboli oficiálne potvrdené, ale zámer organizačného výboru je jasný. Zníženia rizika prenosu nákazy sa muselo prejaviť aj v samotnom výbere postelí a obmedzení možností realizácie iných ako športových aktivít. Po tom, čo bolo na olympiáde v Riu rozdaných viac ako 450-tisíc kondómov je jasné, že športovci na olympiádu nechodia len športovať a tak sa japonci rozhodli športovcom tieto pomôcky neposkytovať. Či však zmenšenie postelí a nedostupnosť kondómov zadarmo zabráni účastníkom olympiády k zbližovaniu sa je naozaj otázne.