Šport

Bojové umenie tajči pre zlepšenie zdravia a kvality života

Taiqi, Taiji Quan, Tai Chi Chuan alebo Taichi. Aj týmito názvami mnohí označujú bojové umenie tajči. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že bojové umenie tajči je cvičením série pomalých, harmonických pohybov. Tie kladú veľký dôraz na dýchanie, správne držanie tela a súlad pohybu mysle a tela. Cieľom je aktivácia životnej energie Čchi a dosiahnutie voľného prúdenia telom.

Základné princípy 

Tajči zdôrazňuje využitie energie Jin a Jang pri cvičení. Ide o meditáciu v pohybe, pretože navodzuje hlboký pocit uvoľnenia, sústredené vnímanie a utíšenie vnútorného dialógu. Ide o spojenie zdravotného cvičenia s dynamickou meditáciou, bojovým umením a energetickým cvičením. Základné princípy sú hlboko zakorené v taoizme

Vo svojej podstate bolo tajči vytvorené ako bojové umenie, ktoré bolo postupom času pretvorené na zdravotné cvičenie, športové disciplíny, gymnastiku a mnohé ďalšie. V súčasnej dobe ide o najpopulárnejšie cvičenie v Číne a jedno z najrozšírenejších vnútorných bojových umení vo svete. Označenie “vnútorný” znamená premietanie myšlienok na energiu, ktorá určuje pohyby tela a jeho postoj. 

Vplyv cvičenia na ľudský organizmus 

Cvičenie tajči pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústranu a pomáha uvoľňovať fyzický a emocionálny stres. Pravidelným cvičením tajči sa rozvíja sila, pružnosť a intuícia. Okem iného má tajči priaznivé účinky na vnútornú rovnováhu v organizme a zdravie. Pravidelné opakovanie cvikov pomáha ľuďom s mnohými problémami ako napríklad bolesti chrbtice, zažívacie problémy, syndróm karpálneho tunela, hypertenzii, hepatitíde, chronickom únavovom syndróme alebo artritíde. 

Cvičenie tajči je veľmi obľúbeným u mnohých ľudí (zdroj obrázku: canva.com)
Cvičenie tajči je veľmi obľúbeným u mnohých ľudí (zdroj obrázku: canva.com)

Tradičné štýly tajči 

Tajči zahŕňa päť tradičných štýlov. Ide o Jang, Wu, Chao, Sun, Čchen a potom ešte existujú kombinované štýly. Každý z nich má iný prístup k pohybom, ktoré sa zo začiatku vykonávajú pomaly, pretože sa kladie dôraz na správnosť a presnosť pohybov. Pomalý výcvik slúži k osvojeniu si základných princípov tajči. Patrí sem napríklad správne držanie tela, pohyb do kruhu, plynulosť pohybu a ďalšie iné. Neskôr sú rôzne pohyby vykonávané s neuveriteľnou dynamikou, pričom všetky pohyby majú aj svoje reálne bojové využitie a taktiež každý inak ovplyvňuje využitie energie v tele. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Súčasnosť 

V súčasnosti sa tajči venujú ľudia bez rozdielu veku. V posledných rokoch sa rozvinuli rôzne netradičné formy tajči, ktoré sú viac zjednodušené a menej pozornosti venujú presnému postaveniu tela a prenosu energii, ktoré sú pre tajči tradičné. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button