ŠportKultúraPikošky

Keď vojak stratil meč, prišli na radu päste

Reč je o Thajskom boxe, ktorému sa v súčasnosti venuje veľa ľudí a je obľúbeným bojovým športom. Má svoje pravidlá, históriu a šampiónov. Čo všetko by ste o tomto športe mali vedieť?

Thaibox známy tiež ako Thajský box alebo Muay Thai je bojový šport, ktorý pochádza z Thajska. Jeho pôvod je vo vojenskom výcviku, ktorý Thajská armáda vykonávala niekoľko storočí. Ide o umenie ôsmich končatín, pretože sa v zápase využívajú údery lakťami, päsťami, kopy nohami a kolenami. Tento bojový štýl vznikol vo vojnách v boji muža proti mužovi. Thajský box má bohatú kultúru a tradície, ktoré vychádzajú z budhizmu a animizmu. 

História 

V 13. storočí sa objavili prvé zmienky o Thajskom boxe. V minulosti boli časté vojny medzi existujúcimi ríšami Juhovýchodnej Ázie. Pri boji sa používali najmä ľahké sečné zbrane, ale keď vojak stratil svoju zbraň používal pre svoju obranu údery, kopy, škrtenie alebo iné obdobné techniky. Postupom času začal vojenský výcvik obsahovať aj tréning bez zbrane. V časoch mieru vojaci často trénovali naďalej a zdokonalovali sa vo svojej kondícii. Obľúbenými sa stali aj vzájomné zápasy, ktoré sa stali tradíciou. Pôvodne sa bojovalo bez rukavíc, či inej ochrany. Niektorí bojovníci využívali ako bandáže na ruky laná. Nebojovalo sa v ringu a chýbala taktiež prítomnosť rozhodcu. Boje vtedy prebiehali až do doby kým sa jeden z bojovníkom stal absolútnym víťazom. 

Thajský box sa postupne vyvíjal a začali sa pridávať prvé pravidlá. V roku 1921 získal športovú podobu. Začalo sa zápasiť v ringu a na zápasy dohliadali rozhodcovia. Určili sa povolené a zakázané techniky. Bojovníci začali používať ochranné prostriedky a boxerské rukavice. Thajsko bolo prvou krajinou v ktorej sa začali stavať štadióny určené na zápasy. Medzi najznámejšie patrí napríklad Siam Omnoi, Channel 7 Stadium alebo Limpinee. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Rešpekt a úcta 

Thajský box je založený na úcte voči trénerovi, ale aj súperovi. Tradícia Thajského boxu má takmer 700-ročnú históriu. Vo svojom základe vychádza z animizmu a budhizmu, ktoré sú v Thajsku veľmi rozšírené. V Thajsku sa bojovníci tešia veľkej obľube. 

Pravidlá Thajského boxu 

V zápase používajú bojovníci rôzne ochranné pomôcky. V profesionálnych zápasoch sú to boxerské rukavice, chránič na zuby, suspenzor a bandáže zápästí a členkov. Pri amatérskych zápasoch sa využívajú aj ochranné vesty, chrániče píšťal, prilby a chrániče na lakte. Ženy v zápasoch používajú aj prsný chránič. 

Thajský box je kontaktný ringový šport a tak musí mať svoje presne stanovené pravidlá. Tie určujú dovolené a zakázané techniky. Základom je, že v Thajskom boxe sa zápasí len v stoji, zápas na zemi nie je povolený. Profesionálne zápasy prebiehajú 5 kôl po dvoch minútach alebo 5 kôl po troch minútach. Amatérske zápasy majú 3 kolá po 2 minútach. Všetky zápasy sa odohrávajú v ringu s presne stanovenými rozmermi. Na zápas dohliada jeden ringový rozhodca a minimálne traja bodový rozhodcovia. Tí rozhodujú o výsledku zápasu. 

Zápas môže skončiť ako Knockout. Známe je tiež označenie KO, ktoré značí, že bojovník nie je schopný pokračovať ďalej v boji do desiatich sekúnd od inkasovania rán zo strany súpera. Ďalším je technické KO, ktoré ukončuje zápas aj keď sa bojovník postavil do 10 sekúnd. Známym je aj RSC, ktoré udeľuje rozhodca a znamená prerušenie zápasu. Zápas sa väčšinou prerušuje ak bol bojovník viac krát počítaný alebo je vážnejšie zranený. Okrem rozhodcu môže zápas prerušiť aj ringový lekár. Zápas sa tiež môže skončiť anulovaním, v prípade nepovolenej techniky. Zápas vyhráva bojovník s najvyšším skóre. V prípade, že ani jeden z bojovníkov neskóroval viac, môže dôjsť k remíze. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Bojová taktika 

Najčastejšie sa využívajú boxerské údery, kopy nohami a kolenami, údery lakťami a špecifický štýl boja zvaný klinč. Ten spočíva v tom, že zápasníci sú v tesnej blízkosti. Ide o veľmi technický súboj založený na sile, koordinácií a technickej vyspelosti. 

Základné údery sú rozlíšené na údery päsťou a lakťom. Využívajú sa na krátku vzdialenosť najčastejšie v klinči alebo vo výmenách a kombináciách. Rozlišujú sa rôznymi uhlami a pozíciami. Direct je priamy úder zadnou, silnejšou rukou. Bočný úder z prednej alebo zadnej ruky sa nazýva Hák a je určený na bližšiu vzdialenosť. Jab je priamy úder prednou rukou a zdvihák je úder smerujúci zospodu na bradu alebo hrudník. 

Súčasťou Thajského boxu je aj zapojenie kopov a kolien. Kolená sú popri lakťoch v klinči jednou zo špeciálnych techník. Obľúbeným je Low kick, ktorý spočíva v nízkom kopnutí smerovanom na stehno súpera. Oproti nemu je High kick vysoký kop, ktorý je smerovaný na súperovu hlavu. Oblúkový kop, ktorý smeruje na súperové rebrá sa nazýva Round kick. Priamy kop známy ako Front Kick, Push Kick alebo Teep Kick je využitím prednej nohy slúžiaci na udržanie vzdialenosti od súpera. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button